eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań X 2019

Ceny mieszkań X 2019

2019-11-14 12:44

Ceny mieszkań X 2019

Ceny ofertowe mieszkań rosną © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ci, którzy noszą się właśnie z zamiarem kupna nieruchomości i oczekiwali, że ceny mieszkań zaczną pikować, mogą poczuć się nieco rozczarowani rezultatami najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Opracowanie dowodzi bowiem, że stawki ofertowe lokali ani myślą spadać. Warszawa jest już o krok od przekroczenia 10 000 zł/m2. Na razie nie widać zatem, aby wieszczony koniec boomu na rynku mieszkaniowym miał stać się faktem, tym bardziej, że wg prognoz NBP stopy procentowe nie skoczą, wynagrodzenia będą piąć się w górę, a kondycja rynku pracy pozostanie dobra.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań III kw. 2019

Ceny mieszkań, czyli 70 tys. więcej za 50m2


Jak wynika z doniesień Expandera i Rentier.io, na przestrzeni ostatniego roku w większości analizowanych na potrzeby raportu lokalizacji ceny mieszkań pięły się w górę i nierzadko były to wzrosty dwucyfrowe. Do wyjątków pod tym względem należy właściwie wyłącznie Gdynia, w której stawki są podobne do ubiegłorocznych. Z kolei absolutnymi liderami w zakresie podwyżek cen mieszkań okazały się Radom (22%), Toruń (21%) i Katowice (19%).

W ujęciu kwotowym sprawy mają się inaczej, bowiem tu w podwyżkach cen mieszkań prym wiodą Gdańsk oraz stolica Dolnego Śląska, gdzie 50-metrowe lokum w ciągu roku zdrożało o odpowiednio 70 000 i 67 000 zł.

fot. mat. prasowe

Ofertowe ceny mieszkań

W Radomiu ofertowe ceny mieszkań podskoczyły o 22%.


Za cenami mieszkań od 7 miesięcy podążają kredyty


W górę idą jednak nie tylko ceny mieszkań, ale i koszty oferowanych przez banki kredytów hipotecznych. Obserwacja polityki kredytowej wskazuje na rosnące już od przeszło pół roku marże kredytów z wkładem własnym niższym niż 20% kredytowanej nieruchomości.

Średnia marża dla tego rodzaju kredytów wzrosła z 2,32% w kwietniu do 2,48% w listopadzie. Po raz ostatni tak wysoki poziom marż obserwowaliśmy 9 lat temu. Wygląda więc na to, że banki obawiają się nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, a dokładniej tego, że część klientów może mieć problemy z terminową spłatą. Istnieje więc ryzyko, że to jeszcze nie koniec i że w kolejnych miesiącach pojawią się dalsze podwyżki.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów

Marża Alior Banku przy kredycie z wkładem 20% to aż 3,0%.


Co z cenami mieszkań w 2020 r.


Obecnie wydaje się, że małe są szanse na to, że boom na rynku nieruchomości wkrótce się skończy. Z najnowszych prognoz NBP wynika, co prawda, że w przyszłym roku wzrost gospodarczy spowolni (z 4,3% w tym roku do 3,6%), a bezrobocie wzrośnie z 3,6% do 3,8%. Wciąż będzie ono jednak bardzo niskie. Dodatkowo wynagrodzenia nadal mają szybko rosnąć (o 7,3%), a stopy procentowe mają pozostać na obecnym, czyli rekordowo niskim poziomie. Niewiele też zmieniają podwyżki marż, o których wspomnieliśmy wcześniej. Podnoszą one bowiem ratę w znacznie mniejszym stopniu niż wynosi wzrost wynagrodzeń. Polaków wciąż będzie więc stać na kredyty hipoteczne. Ponadto wzrosnąć ma inflacja, co przy coraz niższym oprocentowaniu lokat bankowych, wciąż będzie zachęcało do inwestowania w mieszkania na wynajem.

Oczywiście nie można wykluczyć, że spowolnienie gospodarcze będzie silniejsze niż nam się teraz wydaje (np. w wyniku Brexitu) lub że inflacja będzie na tyle wysoka, że zmusi do wprowadzenia podwyżek stóp procentowych. To mogłoby zakończyć boom na rynku nieruchomości. Aby ocenić czy sytuacja na rynku się zmienia warto śledzić liczbę udzielanych kredytów hipotecznych. Obecnie jest ona bardzo wysoka. Przewyższa nawet poziomy z zeszłego roku, który był przecież bardzo dobry pod tym względem. Jeśli jednak ta liczba zacznie wyraźnie spadać, to będzie sygnał, że trend na rynku zaczyna się zmieniać.

Metodologia raportu

Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 48 432 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w październiku 2019 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny mieszkań X 2019

    steeve / 2019-11-15 23:02:55

    Warszawa jest droga, ale nie ma co przesadzać. Tu też można znaleźć całkiem dobre oferty, ale kawałek od centrum. Sam mam na oku mieszkanie z poddaszem na Wawrze od wwwconstruction. Cena i niska zabudowa osiedla bardzo kuszą :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: