eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rosną ceny mieszkań i wymagania co do wkładu własnego

Rosną ceny mieszkań i wymagania co do wkładu własnego

2020-07-23 13:43

Rosną ceny mieszkań i wymagania co do wkładu własnego

Wymagania co do wkładu własnego rosną © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io, w II kwartale br. ceny mieszkań były nieco wyższe (1,5%) niż w poprzednich trzech miesiącach. Pozytywnie zaskakują dane dotyczące ilości składanych wniosków o kredyty hipoteczne i wydawanych pozwoleń na budowę. Z drugiej strony sprzedaż nowych mieszkań spada, a wymogi względem wkładu własnego są wyśrubowane już niemal we wszystkich bankach.

Z tego tekstu dowiesz się:


  • Jak w ostatnim czasie kształtowały się ceny mieszkań?
  • Czy 10-procentowy wkład własny znikł z rynku?
  • Jak wygląda dostępność kredytu hipotecznego?


Ceny ofertowe stanęły w miejscu


Na potrzeby najnowszego raportu Expandera i Rentier.io dokonano analizy 111 830 ogłoszeń ofert sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego, które pojawiły się od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. w 15 największych miastach naszego kraju.

Wynika z nich, że spadki cen mieszkań należały ostatnio do rzadkości, a w większości miast stawki wręcz wzrosły. Rynkowy rekord padł w Gdańsku, gdzie mediana cen z ofert sprzedaży dużych mieszkań (pow. 60 m2) wynosi 9 700 zł za m2, a więc jest aż o 9% wyższa niż w I kw. 2020 r. Przeciętnie w badanych miastach ceny ofertowe są o 1,5% wyższe niż kwartał wcześniej.

fot. mat. prasowe

Ofertowe ceny mieszkań w II kw. 2020 r.

Rekordzistą są duże mieszkania (pow. 60 m2) w Gdańsku.


Dane dotyczące cen mieszkań prezentować się mogą dość egzotycznie, jeśli zestawić je z najnowszymi doniesieniami z rynku. W II kwartale br. giełdowi deweloperzy sprzedali w o blisko 1/3 mniej mieszkań niż przed rokiem. JLL donosi, że w Warszawie, od kwietnia do połowy maja, klienci wycofali się z zakupu aż 580 mieszkań, na które wcześniej wpłacili już zaliczkę lub zadatek. Coraz częściej słychać też o promocjach, w ramach których kupujący mieszkanie może otrzymać za darmo miejsce parkingowe, za które jeszcze kilka miesięcy temu trzeba było zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tego banki mocno zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.

Dlaczego ofertowe ceny mieszkań nie spadają


Na przeciętny poziom cen ofertowych może wpływać to, że mieszkania z atrakcyjnymi cenami są sprzedawane, co sprawia, że ogłoszenie znika. Te z wysokimi cenami wciąż są natomiast widoczne i wpływają na statystyki poziomu cen. Warto też pamiętać, że ceny ofertowe to tylko oczekiwania sprzedających. Ceny po jakich są zawierane transakcje są znacznie niższe niż te podawane w ofertach. Z danych NBP wynika, że dla siedmiu największych miast już w I kwartale średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym była aż o 16% niższa niż ofertowa. Kolejnym istotnym elementem jest to, że dane o cenach ofertowych nie uwzględniają obniżek polegających na tym, że kupujący za darmo otrzymuje miejsce postojowe czy komórkę. W ten sposób cenę można obniżyć np. o 10%, a nie będzie tego widać w statystykach, gdyż cena samego mieszkania się nie zmienia.

Pojawiają się pozytywne sygnały


Musimy też dodać, że wymienione na początku tekstu negatywne informacje dotyczą w dużej mierze kwietnia i maja. Pierwsze dane z czerwca i lipca sugerują poprawę sytuacji. GUS opublikował wskaźnik ufności konsumenckiej w lipcu. Jego poziom wskazuje, że nastroje konsumentów systematycznie się poprawiają. Podobne wnioski można wyciągnąć z rosnącej liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Zaskakująco dobrze wyglądają też dane GUS o liczbie wydanych w czerwcu pozwoleń na budowę mieszkań. Było ich o 19% więcej niż przed rokiem. Dla porównania jeszcze w maju obserwowaliśmy drastyczny spadek - ich liczba była aż o 29% niższa niż przez rokiem.

fot. mat. prasowe

Ranking kredytów hipotecznych

Średnia marża dla kredytów z niskim wkładem wzrosła właśnie do poziomu 3%.


Również w bankach pojawiają się pierwsze sygnały nieco większego otwarcia na udzielanie kredytów hipotecznych. W lipcu jeden z największych banków złagodził podejście w zakresie oceny zdolności kredytowej osób prowadzących działalność gospodarczą i takich, które pracują w oparciu o umowę cywilnoprawną. Należy jednak dodać, że wnioskodawcy, którzy mają tylko 10% wkładu własnego, wciąż muszą liczyć się ze znacznymi utrudnieniami. W naszym zestawieniu pozostały już tylko cztery oferty kredytów z tak niskim wkładem. Średnia marża dla takich ofert wzrosła właśnie do poziomu 3%. Jeszcze na początku roku było to 2,51%. W przypadku wysokiego wkładu (25%) marże również wzrosły, ale w znacznie mniejszym stopniu, bo z 2,1% do 2,25%.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 111 830 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rosną ceny mieszkań i wymagania co do wkładu własnego

    karolinka / 2020-07-24 15:22:06

    mam trochę szczęścia bo akurat się wyrobiłam przez zaostrzeniem wymogów i kupiłam mieszkanie na osiedlu które Atal buduje w stolicy, bez problemu dostałam kredyt i szybko załatwiłam formalności odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: