eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zakup nieruchomości: przez pandemię zrezygnował z niego co 3. Polak

Zakup nieruchomości: przez pandemię zrezygnował z niego co 3. Polak

2020-09-23 11:10

Zakup nieruchomości: przez pandemię zrezygnował z niego co 3. Polak

Mniej chętnych na zakup nieruchomości © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Pandemia nie pozostaje bez wpływu na decyzje zakupowe Polaków. Z doniesień CBRE wynika, że 17% osób zdecydowanych na zakup nieruchomości postanowiło zmienić swoje plany. W tej grupie wyraźnie dominują ci, którzy zdecydowali się na odłożenie tej transakcji na bardziej sprzyjające czasy (65%). Pozostali deklarują natomiast, że w ogóle zrezygnowali z inwestycji.

Przeczytaj także: Polacy wolą nowe mieszkania

Mniej chętnych na zakup nieruchomości


Jak już wspomniano we wstępie na zmianę planów w zakresie zakupu nieruchomości zdecydowało się na skutek epidemii 17% Polaków. 65% wstrzymało ją w czasie, a 35% zrezygnowało z niej w ogóle. Nie jest zaskoczeniem, że sytuacja ta musiała znaleźć swoje przełożenie na sprzedaż mieszkań, która w największych polskich miastach spadła o 37-55%.

Z danych redNet Property Group oraz CBRE wynika, że największe spadki (około 50%) odnotowano w Warszawie, Łodzi i Trójmieście. Najmniej poszkodowany okazał się poznański rynek (10%).
- Niepewność związana z koronawirusem wpłynęła na skłonność Polaków do wydawania dużych kwot. Na zwiększony popyt na mieszkania będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. Zwłaszcza, że większość ankietowanych spodziewała się spadków cen, które jak na razie nie nastąpiły, a w niektórych miastach kwoty nawet nieznacznie wzrosły. I może okazać się, że tych przecen nie będzie w ogóle, szczególnie w najlepszych lokalizacjach w dużych miastach. Spodziewamy się jednak, że po przestoju spowodowanym niepewnością na rynku, Polacy wrócą do realizacji zarzuconych planów i zainteresowanie zakupem nieruchomości będzie powoli wracało – mówi Marcin Jański, szef działu nieruchomości alternatywnych i gruntów inwestycyjnych w CBRE.

fot. Piotr Adamowicz - Fotolia.com

Mniej chętnych na zakup nieruchomości

Co trzecia osoba planująca zakup mieszkania przez koronawirusa zmieniła plany.


Koszty utrzymania nieruchomości w górę


Wpływ na powstrzymanie decyzji o zakupie nieruchomości mógł mieć również wzrost kosztów utrzymania mieszkania lub domu, który odczuło 28% zapytanych w badaniu CBRE. Wyższe ceny najbardziej widoczne były dla mieszkańców średnich i dużych miast, w których grupa przyznających się do dodatkowych wydatków na mieszkanie przekroczyła 30%. Jedynie 8% wszystkich Polaków twierdzi, że epidemia zmniejszyła koszty mieszkaniowe, a 49% nie widzi zmian.
- Wzrost wydatków na mieszkania tak dużej grupy można tłumaczyć na dwa sposoby. Jeden to rosnąca inflacja i ogólnie wyższe ceny większości towarów. Jednak biorąc pod uwagę, że wzrost wydatków na utrzymanie obecnego mieszkania odczuli przede wszystkim mieszkańcy dużych i średnich miast, gdzie największy był także odsetek osób pracujących z domu, można znaleźć powiązania pomiędzy tymi zjawiskami. Masowe zjawisko pracy zdalnej wymusiło na Polakach większe inwestycje w dostosowanie miejsc pracy w domu, to także większe wydatki na energię i inne produkty, które przed pandemią w ciągu tygodnia zapewniał pracodawca – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

METODOLOGIA BADANIA
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1095 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 4-7 września 2020 roku. Metoda: CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Zakup nieruchomości: przez pandemię zrezygnował z niego co 3. Polak

    karolinka / 2020-10-09 08:17:23

    Sporo osób straciło pracę stąd taki wynik ale ten kto miał kupić i tak kupi mimo pandemii, ja też kupiłam mieszkanie na osiedlu nowa grochowska i nie zrezygnowałam tylko dlatego że jest pandemia odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: