2020-09-25 12:07
Zmiany w prawie budowlanym ukłonem w stronę inwestorów © Fotoksa - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zmiany w prawie budowlanym - wyższe kary dla inwestorów
Wedle nowych przepisów projekt zagospodarowania terenu zyskuje między innymi dodatkową informację o obszarze oddziaływania obiektu. Zakres projektu architektoniczno-budowlanego zostaje zmieniony i będzie zawierał na przykład takie elementy, jak charakterystyczne parametry techniczne obiektu, zastosowane rozwiązania materiałowe, które mają wpływ na jego otoczenie i środowisko, zamierzony sposób użytkowania, opinię geotechniczną oraz (jeżeli zajdzie taka konieczność) postanowienie o udzieleniu zgody na odstępstwo. - tłumaczy Alicja Ścieszko, Senior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami, JLL
Podział projektu powinien spowodować uproszczenie procedur i przyspieszenie postępowania. Najpierw organ administracji architektoniczno-budowlanej będzie zatwierdzać projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany będzie organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie. - dodaje Alicja Ścieszko.
fot. Fotoksa - Fotolia.com
Zmiany w prawie budowlanym ukłonem w stronę inwestorów
Zdaniem ekspertów JLL uporządkowanie i uproszczenie zasad pozwoli inwestorom korzystać z nich w sposób bardziej świadomy i efektywny.
Zmianę tę należy uznać za korzystną z punktu widzenia inwestorów obiektów budowlanych, ponieważ zmniejszy się liczba potencjalnych podmiotów mogących brać udział w postępowaniu i wnoszących ewentualne uwagi. -dodaje Alicja Ścieszko.
Poprzednie zapisy tego fragmentu prawa budowlanego wymagały głębokiej analizy, odwołując odbiorcę do kolejnych artykułów, a te do następnych, co skutkowało mozolną pracą po to tylko, aby uzyskać jedną informację. Obecnie artykuł ma nową uporządkowaną formę i wyraźnie wskazuje wyjątki od zasady, kiedy to roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie pozwolenia na budowę. Dzięki temu inwestor może sprawnie zweryfikować wymagania formalne dotyczące planowanej inwestycji. -tłumaczy Patryk Kaleta, Junior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami, JLL.
Jest to spore ułatwienie, które pozwoli znacznie ograniczyć liczbę formalności, co z kolei przełoży się na przyspieszenie procesu budowlanego. Inwestorzy muszą jednak pamiętać o szeregu wyjątków od tej zasady, które dotyczą zmiany sposobu użytkowania czy też obiektów znajdujących się pod opieką konserwatora zabytków. - dodaje Patryk Kaleta.
Ułatwieniem dla inwestorów niewątpliwie będzie zmiana dotycząca rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań przeciwpożarowych dla rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, dostosowywania obiektów budowlanych do wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz przy zmianie sposobu użytkowania, gdzie zamiast zgody odpowiedniego ministra, wymagana będzie zgoda udzielona przez wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Warto również wspomnieć, że zmieniają się załączniki składane przy wniosku o odstępstwo. - tłumaczy Patryk Kaleta.
Liczba zmian w nowelizacji prawa budowlanego może sugerować, że proces budowlany stanie się jeszcze bardziej skomplikowany. W praktyce mamy jednak do czynienia z uproszczonymi i uporządkowanymi zasadami, co pozwoli inwestorom korzystać z nich w sposób bardziej świadomy i efektywny. Czy tak się stanie? Kolejne miesiące pokażą, jak nowe przepisy będą interpretowane i stosowane przez wszystkich uczestników procesu inwestycyjno-budowlanego. - podsumowuje Piotr Wojdyła.
oprac. : eGospodarka.pl
Co grozi za samowolę budowlaną?
Legalizacja samowoli budowlanej w trybie uproszczonym. Dla kogo i ile kosztuje?
Samowola budowlana: nowe Prawo budowlane ma ułatwić jej legalizację
Samowola budowlana w Polsce
Kiedy niezbędne jest pozwolenie na budowę?
Legalizacja samowoli budowlanych. Będzie łatwiej?
Samowola budowlana - cienka i kosztowna granica
Zbiorniki wodne - kiedy pozwolenie na budowę jest konieczne?
Opłata legalizacyjna: raty i odroczenie płatności
Witam, czy legalizacja samowoli budowlanej może naruszać interesy osób trzecich? Pozdrawiam
Mama, która jest rolnikiem chciałaby mi przepisać działkę o powierzchni 19 arów. Jest to działka, na której jest rozpoczęta budowa zagrodowa ...
Inwestycje kolejowe w Polsce warte 125 mld zł
Kryptowaluty. Jakie metody stosują cyberprzestępcy?
Europejskie auta coraz starsze. Przeciętny wiek to prawie 12 lat
Kredyty mieszkaniowe - katastrofalny maj 2022
Oznaczanie treści sponsorowanych w social media a prawo ochrony konkurencji
Wojna uderza w łańcuch dostaw. Pomoże friendshoring?
Rok szkolny 2021/2022. Co czwarty uczeń pobierał korepetycje