eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny nowych mieszkań w Warszawie wciąż odporne na koronawirusa

Ceny nowych mieszkań w Warszawie wciąż odporne na koronawirusa

2020-09-25 13:35

Ceny nowych mieszkań w Warszawie wciąż odporne na koronawirusa

Sprzedaż w stolicy spadła © pillerss - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W I połowie 2020 roku sprzedaż nowych mieszkań w Warszawie spadła o 22% - wynika z analizy Emmerson Evaluation. Jednak ich ceny wcale nie spadają. Średnia cena w stolicy przekroczyła 10,7 tys. zł/mkw.

Przeczytaj także: Gotowe mieszkania od dewelopera to rzadkość: co w ofercie?

Emmerson Evaluation podaje, że rynek pierwotny w Warszawie dysponuje 12 tys. mieszkań, z czego najwięcej jest dostępnych na Mokotowie i Białołęce. Najmniej nowych mieszkań znajdziemy natomiast na Ochocie oraz w Wesołej.

Dane Emmerson Evaluation zebrane w bazie Evaluer wskazują, że w porównaniu do końcówki roku 2019 cena mkw mieszkania w Warszawie wzrosła o 5,6% i wynosi obecnie 10 706 zł/mkw. W perspektywie dwuletniej ceny mieszkań wzrosły o 15,7%.

fot. mat. prasowe

Zestawienie średnich cen mieszkań w poszczególnych dzielnicach

Najdroższe mieszkania tradycyjnie znajdują się w Śródmieściu.


- Odnotowany przez nas w bazie Evaluer wzrost cen na stołecznym rynku pierwotnym to bezpośredni efekt aktywności deweloperów sprzed epidemii, bowiem jeszcze w styczniu i lutym zdecydowano się na kolejne podwyżki cen. Te wzrosty odnotowaliśmy we wszystkich dzielnicach Warszawy, z czego w aż połowie z nich ceny za metr przekroczyły pułap 10 tys., co jest pierwszym takim wynikiem w historii. Przy czym najbardziej podrożały mieszkania w dotąd mało popularnej dzielnicy - Rembertowie. Tu w ciągu zaledwie pół roku ceny podskoczyły o 13,3%. Wciąż jednak jest to jedna z najtańszych lokalizacji. Na drugim biegunie znalazł się Ursynów. W tej dzielnicy ceny utrzymały się na podobnym poziomie, a ich wzrost nie przekroczył 1% - wskazuje Tomasz Kaźmierski, Business Development Director w Emmerson Evaluation.

Najwięcej za mkw mieszkania zapłacimy w Śródmieściu - średnio ponad 18 tys. (o 11,1% więcej w ciągu sześciu miesięcy). Na podium znalazły się także Praga Północ z ceną 13 682 zł/mkw i Wola, gdzie mkw kosztuje 13 356 zł. Pułap 13 tys. przekracza również Ochota (13 099 zł/mkw). Natomiast najtańsze mieszkania w Warszawie znaleźć można było w Wesołej (średnio 7 137 zł/mkw), a także na Białołęce (7 535 zł/mkw) i Rembertowie (7 742 zł/mkw).

fot. mat. prasowe

Dzielnice Warszawy - ceny mieszkań

W Śródmieściu za mkw płacono średnio ponad 18 tys. zł.


- Pod koniec pierwszego półrocza w ofertach nowych stołecznych mieszkań coraz częściej można zaobserwować pojawianie się dodatkowych bonusów, takich jak rabaty na miejsca postojowe lub komórki lokatorskie. Wiąże się to z rosnącym pułapem cenowym przy jednocześnie spadającej liczbie transakcji. W taki sposób deweloperzy starają się zachęcać potencjalnych zainteresowanych do zakupu oferowanych mieszkań. To inna postać obniżek, niewidoczna w cenie mkw – dodaje ekspert Emmerson Evaluation.

Pandemia a zachowania kupujących


Mimo iż pandemia nie obniżyła w pierwszym półroczu poziomu cen na stołecznym rynku pierwotnym, to jej wpływ widoczny jest w zachowaniu kupujących. W tym czasie liczba sprzedanych lokali spadła o 22%.
- Przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać w pojawieniu się pandemii i związanym z nią zamrożeniu gospodarki w marcu i kwietniu. Realizowano wówczas głównie wcześniej uzgodnione transakcje sprzedaży. Warto zauważyć, że zaostrzona przez banki polityka kredytowa, zgodnie z którą podniósł się wymagany poziom wkładu własnego oraz marże, przełożyła się na mniejszą liczbę zawieranych transakcji – mówi Dariusz Książak, Prezes Emmerson Evaluation.

Ekspert wskazuje również, że ze względu na koronawirusa deweloperzy będą prawdopodobnie uruchamiać mniejszą liczbę nowych inwestycji, przy jednoczesnym wyprzedawaniu obecnej oferty. Ma to na celu zrównoważenie popytu oraz podaży. Taką tezę wydają się potwierdzać także dane GUS. Według jego statystyk w ciągu pierwszej połowy roku wydano o 43,6% mniej pozwoleń na budowę niż w okresie od lipca do grudnia zeszłego roku.

W którą stronę pójdzie rynek mieszkaniowy


Analitycy Emmerson Evaluation rozpatrują na najbliższe pół roku dwa scenariusze wydarzeń, które zadecydują o kierunku rozwoju rynku mieszkaniowego. Pod uwagę biorą przy tym dwa główne czynniki: niepewną sytuację gospodarczą, spowodowaną m.in. wzrostem bezrobocia i inflacji oraz przewidywaną drugą falę pandemii.
- W pesymistycznej wersji scenariusza na jesień możemy spodziewać się ponownego zamrożenia gospodarki i związanego z tym pogłębienia recesji. W konsekwencji przyczyni się to do ponownego spadku popytu i podaży, co bezpośrednio przełoży się na spadki cen mieszkań. W drugim, optymistycznym scenariuszu zakładamy, że przejdziemy przez drugą falę epidemii w sposób kontrolowany, który nie wpłynie na pogłębianie się recesji gospodarczej. Jednak również w tej wersji rozwoju wydarzeń niekorzystne czynniki makroekonomiczne, które możemy obserwować od początku pandemii oraz wysoki pułap cenowy pozwalają przypuszczać, że w długofalowej perspektywie również możemy spodziewać się korekty stołecznych cen – zapowiada Prezes Emmerson Evaluation.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ceny nowych mieszkań w Warszawie wciąż odporne na koronawirusa

    narinea / 2020-10-28 12:40:21

    Zgadza się, ceny nie chcą spadać a ja przymierzam się do zakupu mieszkania na osiedlu Centro Ursus, interesuje mnie mieszkanie w tej okolicy a ten deweloper ma akurat dobrą ofertę i możliwość zakupu mieszkania z wykończeniem odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: