eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła. A ceny?

Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła. A ceny?

2022-11-13 00:44

Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła. A ceny?

Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła © pixabay.com

W Warszawie sprzedaje się mniej mieszkań. Z danych redNet Property Group i CBRE wynika, że w III kwartale 2022 sprzedano 2102 mieszkań z rynku pierwotnego, czyli o jedną czwartą mniej niż w poprzednim kwartale. Natomiast ceny ofertowe utrzymują się na wysokim poziomie - powyżej 13 600 zł/mkw.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań w Warszawie rosną, a sprzedaż spada

Mniejsza sprzedaż mieszkań w Warszawie wynika przede wszystkim z coraz trudniejszych warunków korzystania z kredytów mieszkaniowych. Referencyjna stopa procentowa w ciągu roku wzrosła z poziomu 0,5 proc. do 6,75 proc. i w kolejnych miesiącach prawdopodobne są dalsze podwyżki. Na sytuację kredytobiorców wpływa także bardziej restrykcyjny sposób obliczania zdolności kredytowej. W najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni. To ważny czynnik, ponieważ jak wynika z danych NBP, jeszcze na koniec minionego roku finansowanie transakcji mieszkaniowych w połowie pochodziło z kredytów. Obecnie zakupów z dużym udziałem kredytu jest coraz mniej i zaczynają dominować klienci gotówkowi. Dodatkowo, wysoka inflacja wywołuje ogólną niepewność, sprawia, że siła nabywcza i realne wynagrodzenia spadają. To zmniejsza skłonność do zaciągania wieloletnich zobowiązań finansowych – mówi Agnieszka Mikulska, ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w CBRE.

W III kwartale br. sprzedaż mieszkań w stolicy w dalszym ciągu spadała i w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy była niższa o 25,5 proc. Swoich właścicieli znalazło 2102 lokali, czyli nawet mniej niż w II kwartale 2020 roku, a więc okresie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią. W okresie od lipca do września br. o niemal połowę kwartał do kwartału spadła także liczba mieszkań wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów. Na rynku pojawiło się tylko 2627 lokali. Oprócz ograniczania inwestycji w związku ze zmniejszonym popytem, było to spowodowane wejściem w życie 1 lipca br. ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, zwiększającej koszty ponoszone przez deweloperów. W związku z tym w II kwartale br. nowych mieszkań na rynku pojawiło się więcej, by nie podlegały nowym regulacjom.

fot. pixabay.com

Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła

W III kwartale br. sprzedaż mieszkań w stolicy w dalszym ciągu spadała i w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy była niższa o 25,5 proc.


Ceny się utrzymują


Mimo spadków sprzedaży, ceny mieszkań w Warszawie utrzymują się na wysokim poziomie. Choć nabywcy coraz częściej mogą liczyć na promocje, to przeciętna cena ofertowa lokalu z rynku pierwotnego w III kwartale br. pozostała niemal bez zmian i wyniosła 13 618 zł/mkw. Z kolei średnia cena ofertowa mieszkania zakupionego po raz pierwszy w historii przekroczyła 13 tys. zł/mkw. i osiągnęła 13 286 zł/mkw., czyli o 3,8 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Na rynku pierwotnym w sprzedaży jest obecnie 16 049 lokali.
Liczba lokali w sprzedaży na rynku pierwotnym w zestawieniu z liczbą kupowanych mieszkań wskazuje na nadpodaż. W związku z tym deweloperzy mogą w najbliższym czasie częściej decydować się na współpracę z inwestorami instytucjonalnymi, możemy również spodziewać się konsolidacji firm deweloperskich. W najbliższym czasie nie spodziewamy się spadków cen mieszkań z rynku pierwotnego, ze względu na wysoką inflację oraz koszty budowy i finansowania inwestycji. Obniżki mogłyby pojawić się na rynku wtórnym, szczególnie w przypadku mieszkań kupionych w latach 2020-2021, których właścicieli nie będzie stać na obsługę rosnących kosztów kredytów. Warto jednak pamiętać, że kredyty hipoteczne należą do najlepiej spłacanych, a ich posiadacze mają możliwość skorzystania z 8 miesięcy wakacji kredytowych. To sprawia, że duże spadki cen na rynku wtórnym są obecnie mniej prawdopodobne - mówi Agnieszka Mikulska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła. A ceny?

    majawerka / 2022-11-14 12:00:35

    Ceny w stolicy są dość wysokie a taniej można kupić mieszanie na osiedlu Źródlana Residence w Piotrkowie Trybunalskim bo tam ceny są przystępne a lokalizacja też bardzo dobra a to wcale nie jest daleko od Łodzi czy Warszawy odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Sprzedaż mieszkań w Warszawie spadła. A ceny?

    janusz.z / 2022-11-22 21:30:55

    Zawsze można ponegocjować z deweloperem, tym sposobem udało mi się kupić mieszkanie od Fabryki Domów w rozsądnych pieniądzach i jeszcze wystarczyło na wykończenie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: