eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Wzrosty cen nieruchomości luksusowych wyhamowały

Wzrosty cen nieruchomości luksusowych wyhamowały

2022-11-14 12:20

Wzrosty cen nieruchomości luksusowych wyhamowały

Widać pierwsze spadki cen nieruchomości luksusowych na świecie © pixabay.com

Wzrost cen na rynku nieruchomości luksusowych wyhamował. W III kwartale 2022 roku wyniósł 7,5%, podczas, gdy w I kwartale było to 10%. Co jeszcze wynika z najnowszego Prime Global Cities Index autorstwa Knight Frank?

Przeczytaj także: Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej

Prime Global Cities Index publikowany przez firmę Knight Frank śledzi ceny luksusowych nieruchomości na świecie w 45 miastach. Z tegorocznych danych wynika, że rekordowy apetyt inwestorów, z którym mieliśmy do czynienia przez ostatnie dwa lata, hamuje. Przyczyn należy upatrywać w rosnącym oprocentowaniu kredytów hipotecznych i globalnych prognozach przewidujących wyhamowanie gospodarcze. Spadki cen w ujęciu kwartalnym odnotowało 19 miast.

Najważniejsze wnioski:
 • Indeks odnotował średni roczny wzrost o 7,5% w III kw. 2022 r., w porównaniu ze szczytem, który osiągnął 10% na koniec I kw. 2022 r.
 • Pomimo rocznego wzrostu cen o 7,5%, dane kwartalne pokazują wyraźne spowolnienie. Spośród 45 śledzonych miast, 19 odnotowało spadek cen nieruchomości premium w okresie od czerwca do września 2022 r., w porównaniu z liczbą siedmioma miastami, które zanotowały spadek cen w pierwszym kwartale 2022 r.
 • Wiele z miast, które odnotowały znaczny wzrost cen nieruchomości luksusowych w okresie pandemii, teraz, w stosunku do końca czerwca 2022 roku notują spadki: San Francisco (-10%), Toronto (-9%), Wellington (-8,2%), Sztokholm (-8,1%), Vancouver (-6,7%), Los Angeles (-4,1%) i Seul (-4,1%).
 • Pomimo wyraźnego wyhamowania wzrostu cen, indeks na poziomie 7,5% jest powyżej 5-letniej średniej wynoszącej 4,4%.
 • W Londynie ceny w ujęciu r/r wzrosły o 2,7% i rosną najszybciej od 2015 roku.
 • Wzrost cen w europejskich stolicach powyżej średniego poziomu wynoszącego 7,5% wynika ze zwiększonego popytu w okresie letnim, ale odzwierciedla też postrzeganie tych lokalizacji przez inwestorów jako bezpiecznej przystani. Ceny w Zurychu (10,7%), Edynburgu (9,9%), Berlinie (9,4%), Dublinie (8,6%) i Madrycie (5,6%) wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy pomimo spadku nastrojów i spowolnienia gospodarki strefy euro.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Re: Wzrosty cen nieruchomości luksusowych wyhamowały

  majawerka / 2022-11-24 07:20:23

  na luksusowe apartamenty nie każdego stać ale każdy może kupić mieszkanie na osiedlu Przystań Jasień,warto bo będzie tam siłownia dla dorosłych i plac zabaw dla dzieci a także jest możliwość zakupu mieszkania z ogródkiem. W pobliżu są szkoły ale też niezbędne sklepy i budynki użyteczności publicznej odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: