eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań w sierpniu stabilne

Ceny mieszkań w sierpniu stabilne

2020-09-29 00:22

Ceny mieszkań w sierpniu stabilne

Ceny mieszkań w sierpniu stabilne © thanksforbuying - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wartość Indeksu Cen Mieszkań - publikowanego przez serwis nieruchomości Morizon.pl wskaźnika trendu cenowego na polskim rynku mieszkaniowym - wzrosła w sierpniu o 2,9 pkt. i wróciła do poziomu zanotowanego w czerwcu br. - 1220,7 pkt.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań: czy jest jeszcze przestrzeń dla podwyżek?

Sierpień był kolejnym już miesiącem, w którym ceny mieszkań utrzymywały się na stabilnym poziomie. Sytuację taką obserwujemy już od kwietnia br., kiedy po marcowym - rekordowym w historii notowań odczycie (1227,1 pkt.) - wartość indeksu spadła do poziomu 1222,5 pkt. i od tamtej pory ulega jedynie nieznacznym, można rzec kosmetycznym zmianom. Miesięczne wzrosty bądź spadki nie przekraczają 0,5%. W porównaniu z rekordowym marcem aktualna wartość wskaźnika jest niższa o 6,4 pkt, tj. o 0,5%.

Mimo upływu już pięciu „covidowych” miesięcy poziom cen na krajowym rynku mieszkaniowym nie tylko nie wrócił, ale nawet nie zbliżył się ubiegłorocznego. W porównaniu z sierpniem 2019 r. wartość ICM jest wyższa o 101,7 pkt., tj. o 9,1%.

fot. mat. prasowe

Indeks Cen Mieszkań Morizon.pl

Wartość Indeksu Cen Mieszkań wzrosła w sierpniu o 2,9 pkt. i wróciła do poziomu – 1220,7 pkt.


Nieznaczna zmiana zaszła w Indeksie Cen Mieszkań uwzględniającym inflację (ICMi). Wartość tego wskaźnika wg najnowszego odczytu wciąż pozostaje daleko niższa od wartości bazowej z 2007 ustalonej na poziomie 1000 pkt. i wynosi obecnie 828,1 pkt. Wynik ten jest o 3,6 pkt. (0,4%) wyższy niż przed miesiącem i o 27 pkt. (3,4%) wyższy niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Indeks Cen Mieszkań z uwzględnieniem inflacji

Wartość tego wskaźnika wynosi obecnie 828,1 pkt.


Indeks Cen Mieszkań (ICM) wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań używanych wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Morizon (m. in.: Morizon.pl, Domy.pl, Oferty.net, Bezposrednie.com) obliczaną na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice) ważoną liczbą mieszkańców tych miast. Bazową datą dla indeksu jest wrzesień 2007 roku, a wartość bazowa wynosi 1000 punktów.
Marcin Drogomirecki,

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: