eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rekordowe ceny mieszkań w 11 miastach

Rekordowe ceny mieszkań w 11 miastach

2021-06-17 13:27

Rekordowe ceny mieszkań w 11 miastach

Rekordowe stawki pojawiły się w 11 miastach © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czerwcu 2021 roku rekordowe stawki za mkw. mieszkania pojawiły się aż w 11 miastach - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Ceny ofertowe wciąż rosną, a najwyższe poziomy w historii odnotowane zostały w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Przeczytaj także: Ceny mieszkań rosną wolniej niż przed pandemią

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W jakich miastach ceny ofertowe mieszkań wzrosły najbardziej?
  • Jak zmieniła się rata kredytu na 50-metrowe mieszkanie?


Na przestrzeni roku ofertowe ceny mieszkań spadły tylko w Gdańsku (-1% r/r). Natomiast w położonej tuż obok Gdyni są aż o 17,5% wyższe niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Ofertowe ceny mieszkań w maju 2021 r.

Jedynym miastem w którym ceny są niższe niż przed rokiem jest wspomniany już Gdańsk (-1% r/r).


Drastyczny spadek liczby nowych ogłoszeń


Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że tempo wzrostu cen przyspiesza. Miesiąc temu ceny rosły 7% r/r, obecnie jest to 9% r/r.

Ponadto w ciągu miesiąca drastycznie spadła liczba nowo opublikowanych ogłoszeń o sprzedaży mieszkania. Pomijając Rzeszów, który jest uwzględniany w raportach od niedawna, opublikowano 31 215 ogłoszeń (po usunięciu duplikatów), czyli najmniej w historii raportów. Dla porównania przed miesiącem było ich 54 461. Spadek dotyczy zarówno nowych mieszkań jak i używanych.

Warto jednak dodać, że obecnie nie jest aż tak źle jak może się wydawać. Kupujący wciąż mają spory wybór - jeśli policzymy nie tylko ogłoszenia opublikowane w maju, ale wszystkie, które były aktywne, to było ich więcej niż choćby w grudniu czy styczniu. Jeśli jednak kolejne miesiące przyniosą podobną liczbę nowych ogłoszeń, a popyt na mieszkania utrzyma się na wysokim poziomie, to wybór lokali będzie coraz mniejszy.

Dalsze wzrosty cen nie będą już tak łatwo akceptowane


Wiele osób zastanawia się obecnie jak długo ceny będą rosły. Kiedy ceny mieszkań wreszcie spadną? Trudno na to odpowiedzieć, ale wydaje się, że jeden z czynników nakręcających wzrosty w ostatnim czasie zaczyna się wyczerpywać.

Dla osób kupujących mieszkanie z pomocą kredytu kluczowe znaczenie ma wysokość raty, a nie sama cena mieszkania. To poziom raty decyduje czy kogoś stać na dane mieszkanie. Tymczasem w czasie pandemii raty były niskie pomimo wzrostu cen mieszkań. Był to efekt obniżek stóp procentowych, który sprawił, że kredyty hipoteczne stały się najtańsze w historii. Dla przykładu w lutym 2020 r. zakup 50-metrowego mieszkania w Warszawie, przy 10% wkładu własnego, wymagał płacenia raty wynoszącej ok. 2600 zł. Od tego czasu ceny mieszkań w stolicy wzrosty o 7%, a mimo to rata kredytu na takie mieszkanie wynosi 2 450 zł.

Po ostatnich wzrostach cen mieszkań raty coraz bardziej zbliżają się jednak do poziomów sprzed epidemii. Średnio wciąż są one o 4% niższe. W poszczególnych miastach wygląda to jednak bardzo różnie. Dla przykładu w Krakowie i Gdyni, gdzie ceny mocno wzrosły, rata mniej więcej wróciła już do poziomu sprzed pandemii. W Sosnowcu, który jest rekordzistą jeśli chodzi o wzrost cen (+18% r/r), rata jest już o 10% wyższa niż w lutym 2020 r. Kolejne wzrosty nie będą już więc tak łatwo akceptowane przez kupujących, bo raty są już dość wysokie. Gdy wzrosną stopy procentowe, to problem jeszcze bardziej się nasili, ponieważ raty będą jeszcze wyższe. Może więc pojawić się presja kupujących na obniżanie cen.

fot. mat. prasowe

Jak zmieniła się rata kredytu na 50-metrowe mieszkanie

Rata kredytu najbardziej spadła w Katowicach.


Koniec wzrostów wcale nie jest przesądzony


Złą informacją dla osób planujących zakup mieszkania jest to, że ceny wcale nie muszą się zatrzymać na obecnym poziomie czy zacząć spadać. Mogą dalej rosnąć, napędzane przez inny czynnik – coraz wyższe ceny materiałów budowlanych. Mocno drożeje stal, drewno, płyty OSB czy izolacje termiczne. To wpłynie na koszt budowy nowych mieszkań, a więc również na ich ceny. To z kolei będzie oddziaływało na stawki na rynku wtórnym. Pojawia się jednak pytanie czy kupujący będą w stanie zaakceptować jeszcze wyższe ceny, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawią się podwyżki stóp procentowych.

Metodologia raportu
Podane ceny mieszkań to mediany, które wyliczono na podstawie analizy 31 957 ogłoszeń sprzedaży dostępnych w internecie w maju 2021 r. Bierzemy pod uwagę ogłoszenia unikalne, a więc po usunięcia duplikatów dotyczących tego samego mieszkania. Wartości są publikowane tylko dla rynków, na których liczba ogłoszeń przekracza 100.



oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rekordowe ceny mieszkań w 11 miastach

    narinea / 2021-07-20 14:18:38

    Wiadomo że w miastach takich jak Warszawa i Trójmiasto ceny są wyższe ale też jest więcej możliwości rozwoju i wyższe płace. Dlatego ja też postanowiłam się przeprowadzić do stolicy i kupiłam mieszkanie na pięknym osiedlu Poematu wśród zieleni i pachnących lasów odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: