eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkań przez deweloperów rekordowa w I kw. i półroczu 2021

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów rekordowa w I kw. i półroczu 2021

2021-07-13 00:55

Sprzedaż mieszkań przez deweloperów rekordowa w I kw. i półroczu 2021

Deweloperzy mieszkaniowi biją kolejne rekordy sprzedaży © JackF - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Sprzedaż mieszkań na pierwotnym rynku mieszkaniowym w drugim kwartale i pierwszym półroczu br., mierzona wynikami deweloperów giełdowych, okazała się rekordowa. Tym samym nie czekając na definitywne zakończenie pandemii, potwierdzili oni "pancerny" wręcz charakter obowiązującej już ósmy rok z rzędu rynkowej prosperity.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkań przez deweloperów w 2021 roku pobiła rekord

Jak zauważają eksperci z portalu RynekPierwotny.pl wzrostowy charakter tegorocznych wyników sprzedaży deweloperów mieszkaniowych powiązanych z warszawską giełdą został zaanonsowany już nadspodziewanie dobrymi rezultatami pierwszego kwartału. Kwestią było jedynie pójście rynku za ciosem w kolejnych kwartałach. Jak się okazało nie było z tym najmniejszego problemu na etapie półrocza, a w efekcie zaprezentowana szesnastka giełdowych tuzów zakomunikowała w sumie kwartalną kontraktację rzędu 7,2 tys. lokali i sześciomiesięczną na niemal dwukrotnie wyższym poziomie. Są to w obu przypadkach wyniki najwyższe w historii dla tej stawki spółek.

Bardzo niska baza powoduje, że progres kwartalny rdr wyniósł ponad 70 proc., a półroczny blisko 40 proc., przy czym zdecydowana większość pojedynczych wzrostów ma dwu- i trzycyfrowy wymiar. Z kolei jedyne minusy widoczne przy wynikach Marvipolu, to efekt mocno okrojonej oferty dewelopera po transakcji pakietowej sprzedaży 700 lokali szwedzkiemu funduszowi.

Tym sposobem zanotowany kwartalny oraz półroczny skok kontraktacji w relacji rok do roku jest raczej mało wiarygodny i istotny z punktu widzenia perspektyw rozwoju koniunktury. Aby więc docenić wynik minionego kwartału należy spojrzeć nieco bardziej wstecz. I tak zestawienie ze statystykami z okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch pandemii, nie pozostawia już żadnych złudzeń co do trwałości i siły trwającej prosperity. Mamy nie tylko jej powrót do przedcovidowej kondycji, ale wręcz znaczące przyśpieszenie.

Pierwszy kwartał ub. roku oceniany był jako sprzedażowo bardzo dobry, zarówno w odniesieniu do deweloperów giełdowych jak i całego rynku, natomiast ostatni 2019 jako wręcz rewelacyjny. Tymczasem wyniki sprzedażowe branżowych tuzów giełdowych ostatniego kwartału biją je odpowiednio o ponad 26 i 9 proc. Poza tym także kwartał do kwartału mamy blisko 6 proc. progres.

Miniony kwartał uwiarygodnił więc w pełni wybitnie rozwojowy charakter sprzedażowego boomu na pierwotnym rynku mieszkaniowym z punktu widzenia wyników kontraktacji deweloperów giełdowych i bardzo trudno o jakiekolwiek argumenty poddające taką tezę w wątpliwość. Sęk w tym, że taki stan rzeczy potwierdza nie tylko świetną koniunkturę, ale ostrzega coraz mocniej przed jej przegrzaniem. Niepokoją galopujące wręcz trzeci miesiąc z rzędu ceny nowych mieszkań, coraz bardziej chwiejna równowaga popytowo-podażowa pomimo wysokiej aktywności inwestycyjnej deweloperów, jak też pierwsze symptomy owczego pędu do zakupów nowych mieszkań. Pozostaje nadzieja, że to tylko przysłowiowe „strachy na Lachy”, i że popyt już niebawem nieco odpuści w reakcji na szybujące ceny, a sytuacja się w miarę szybko ustabilizuje.

fot. mat. prasowe

Zestawienie sprzedaży mieszkaniowych deweloperów giełdowych I poł.2021 vs I poł.2020

Bardzo niska baza powoduje, że progres kwartalny rdr wyniósł ponad 70 proc., a półroczny blisko 40 proc.


Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu
Przeczytaj także: Deweloperzy wciąż na fali Deweloperzy wciąż na fali

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Sprzedaż mieszkań przez deweloperów rekordowa w I kw. i półroczu 2021

    narinea / 2021-07-21 13:29:27

    Nic dziwnego, wszystko tak drożeje że ja też dłużej nie czekałam i kupiłam mieszkanie na Osiedlu Poematu w stolicy. Bałam się że stracę jedyną okazję zakupu mieszkania w tak atrakcyjnej okolicy odpowiedz ] [ cytuj ]

  • janusz.z / 2021-07-29 07:55:57

    Mieszkania nadal idą w górę, czy to nowe czy to te z rynku wtórnego. Dlatego też nie ma co odkładać decyzji o kupnie. Ja sam podjąłem taką decyzję i udałem się do Nexity. Mieli w ofercie lokalizację, które mnie interesowały i stało się. Akt własności już mam i przestałem nerwowo śledzić rynek nieruchomości. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: