eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek wtórny w I poł. 2021 z rekordem transakcji?

Rynek wtórny w I poł. 2021 z rekordem transakcji?

2021-07-13 13:10

Rynek wtórny w I poł. 2021 z rekordem transakcji?

Na rynku wtórnym pobity zostanie rekord liczby zawartych transakcji? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami najpewniej zapomnieli już o pandemii COVID-19, która przed rokiem spędzała im sen z powiek. Obecnie największym ich zmartwieniem jest kurcząca się oferta mieszkań, domów i działek. Wiele wskazuje na to, że na rynku wtórnym pobity zostanie rekord liczby zawartych transakcji.

Przeczytaj także: Wtórny rynek mieszkaniowy w 7 największych miastach - I kw. 2022 r.

W branży nieruchomości pracuję od 2007 r. i widziałam naprawdę różne „zachowania i tendencje” na rynku, od hossy po bessę i krach. Natomiast to, co się dzieje w tym roku, przerosło moje najśmielsze wyobrażenia – mówi Anna Zielińska z firmy Expander. – Pamiętam, jak kilka lat temu sprzedawałam mieszkania w dzielnicy Stare Miasto w Krakowie. Na cenę 9-10 tys. zł za m kw. klienci zwykle reagowali śmiechem. Raz usłyszałam od klienta: „Toż to cena z kosmosu”. Dzisiaj taka cena jest już mało realna do uzyskania. Jak tylko pojawił się na rynku takie mieszkanie, najczęściej do generalnego remontu, to urządzane są licytacje. W maju osobiście taką przeprowadzałam – opowiada krakowska pośredniczka z Expandera.

Według niej, ceny rosną jak szalone i na obniżki raczej nie ma co liczyć. – Deweloperzy informują nas pośredników o podwyżkach już nie z miesiąca na miesiąc, ale z dnia na dzień. Mimo to zainteresowanie klientów zakupem mieszkań nie spada – twierdzi Anna Zielińska.

Podobnie jest na warszawskim rynku wtórnym. – Mogę powiedzieć jedno: w Warszawie zainteresowanie klientów pozostało na stałym wysokim poziomie, a ceny nieruchomości stopniowo szły w górę – komentuje Jan Czajkowski, dyrektor zarządzający agencją Alfa Home Nieruchomości. Zdaniem tego pośrednika, w porównaniu z drugim półroczem 2020 r., wzrósł udział klientów kupujących mieszkania za gotówkę. – Potwierdza to naszą ubiegłoroczną opinię, że nieruchomości są najbezpieczniejszą formą lokaty kapitału. Obecnie, średnio co trzeci kupujący płaci za nieruchomość gotówką – mówi Jan Czajkowski.

Arkadiusz Perłowski z agencji Housefly Nieruchomości zwraca uwagę, że w pierwszym półroczu 2021 r. wzrosło zainteresowanie domami oraz działkami budowlanymi. – Ludzie zamknięci w mieszkaniach zapragnęli mieć choć kawałek własnej ziemi. Niestety, oferta domów i działek szybko się kurczy. Nic nie zapowiada, aby sytuacja miała się szybko zmienić – uważa Arkadiusz Perłowski.
Jego obserwacje są zgodne z majowym raportem serwisu Unirepo, który analizuje oferty w 38 portalach ogłoszeniowych. W maju na rynku pojawiło się 12,5 tys. unikalnych ofert domów oraz 34,4 tys. ofert działek. Przed rokiem w analogicznym okresie było ich odpowiednio: 14,9 tys. oraz 45 tys.

W drugim półroczu 2021 r. pośrednicy spodziewają się wiec dalszych podwyżek cen nieruchomości. – Niskie stopy procentowe sprawiły, że wiele osób decyduje się na zakup mieszkania. Nieruchomości stały się również idealnym miejscem do lokowania kapitału, szczególnie w sytuacji galopującej inflacji oraz niskiego oprocentowania lokat bankowych – mówi Arkadiusz Perłowski.

Wygląda więc na to, że już w tym roku może paść nowy rekord liczby zawieranych transakcji na rynku wtórnym. W 2019 r. pandemia Covid-19 wyhamowała wzrost rynku – transakcji było prawdopodobnie nieco mniej niż rok wcześniej, o czym świadczy spadek przedwstępnych umów sprzedaży, które zwykle poprzedzają zawarcie aktów notarialnych przeniesienia własności.

fot. mat. prasowe

Liczba przedwstępnych umów sprzedaży nieruchomości

W 2019 r. pandemia Covid-19 wyhamowała wzrost rynku – transakcji było prawdopodobnie nieco mniej niż rok wcześniej, o czym świadczy spadek przedwstępnych umów sprzedaży.


Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym najpewniej głównie ze względu na ich lokalizację oraz cenę. Na starszych osiedlach mieszkańcy mają w zasięgu ręki m.in. sklepy, punkty usługowe, a także przedszkole, szkołę, aptekę czy ośrodek zdrowia. Przestrzenie między budynkami są zwykle dużo większe i zadrzewione. Ponadto, oferta mieszkań z drugiej ręki jest większa i bardziej zróżnicowana cenowo niż u deweloperów. Te pierwsze kupują więc częściej mniej majętne osoby. Widać to w statystykach Narodowego Banku Polskiego (NBP) dotyczących średnich cen transakcyjnych.

fot. mat. prasowe

Średnie transakcyjne ceny mieszkań w I kw. 2021

Oferta mieszkań z drugiej ręki jest większa i bardziej zróżnicowana cenowo niż u deweloperów. Te pierwsze kupują więc częściej mniej majętne osoby.


Z danych NBP wynika również, że w wielu największych miastach, średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym rosły szybciej niż na rynku pierwotnym. Np. w 2015 r., spośród największych aglomeracji, tylko w Warszawie i Krakowie oferowane do sprzedaży używane mieszkania były droższe od nowych (średnio). Obecnie podobnie jest w Gdańsku, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. W tym ostatnim mieście mieszkania na rynku wtórnym podrożały od 2015 r. średnio o 46%, zaś na rynku pierwotnym – o 21%.

fot. mat. prasowe

Średnie ofertowe ceny mieszkań w I kw. 2021

Z danych NBP wynika również, że w wielu największych miastach, średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym rosły szybciej niż na rynku pierwotnym.


Marek Wielgo, ekspert portalu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rynek wtórny w I poł. 2021 z rekordem transakcji?

    karolina_kowalczyk / 2021-07-23 22:10:05

    Przeglądając oferty na rynku wtórnym w Krakowie, wszystko nadawało się do remontu lub odświeżenia a wiadomo jak przyjemnie poprawia się po kimś. Co nowe to nowe, dlatego wolę odczekać i się przeprowadzić do nowoczesnego osiedla cityvibe które od początku do końca urządzemieszkanie po swojemu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: