eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rekordowa sprzedaż mieszkań na przedmieściach

Rekordowa sprzedaż mieszkań na przedmieściach

2021-09-20 08:11

Rekordowa sprzedaż mieszkań na przedmieściach

Rekordowa sprzedaż mieszkań na przedmieściach © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Wybuch pandemii nie pozostał bez znaczenia dla sytuacji na lokalnych rynkach nieruchomości, jednak dość szybko okazało się, że mieszkaniówka to segment charakteryzujący się sporą odpornością na kryzys. Dobrym przykładem jest tu Warszawa i jej okolice. Wprawdzie tuż po pojawieniu się koronawirusa sprzedaż mieszkań w stolicy i okalających ją powiatach rzeczywiście spadła, to już rok później po spadkach właściwie nie było śladu. Co więcej, pod Warszawą sprzedaż bije rekordy.

Przeczytaj także: Ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie wzrosły w czasie pandemii o 9%

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentowała się sprzedaż mieszkań w Warszawie oraz powiatach okalających Warszawę?
  • Czym charakteryzuje się podwarszawski rynek nieruchomości?
  • Z czego wynikał spory wzrost cen mieszkań pod Warszawą?

W dobie pandemii koronawirusa oraz upowszechniania się pracy zdalnej widoczny jest wzrost zainteresowania nabywców większymi lokalami i domami położonymi w powiatach otaczających Warszawę, kosztem małych i drogich mieszkań w centralnych dzielnicach stolicy.
II kwartał 2020 r. przyniósł gwałtowny spadek sprzedaży mieszkań w Warszawie. Niewątpliwie, miała na to wpływ pandemia, w związku z którą banki ograniczyły nieco dostępność kredytów, m.in. poprzez zaostrzenie kryteriów ich przyznania, a także podniesienie wysokości wkładu własnego. Ważny był również czynnik psychologiczny, czyli to jak bardzo społeczeństwo przestraszyło się pierwszej fazy pandemii oraz spowodowanego nią kryzysu, a także wzrost niepewności dotyczącej zdrowia i bezpieczeństwa, w skutek czego ludzie gromadzili gotówkę, ograniczając konsumpcje i inwestycje – mówi Maciej Dymkowski, prezes zarządu tabelaofert.pl

fot. mat. prasowe

Kwartalna sprzedaż mieszkań w Warszawie oraz powiatach okalających Warszawę

W II kwartale 2020 roku w Warszawie sprzedanych zostało 2 311 mieszkań, czyli o 58,5% mniej niż w kwartale poprzednim.


Najwyższą sprzedaż mieszkań w powiatach okalających Warszawę serwis tabelaofert.pl odnotował w I i II kwartale 2021 r. - odpowiednio 1 672 i 1 481 lokali, a najniższą w II i I kwartale 2020 r. - odpowiednio 797 i 926 lokali. W okresie od kwietnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. (w trakcie pandemii) sprzedano w powiatach okalających Warszawę o 11,4% więcej mieszkań niż w okresie styczeń 2019 r. – styczeń 2020 r. (przed pandemią). Nieco inaczej przedstawia się sytuacja na warszawskim rynku nieruchomości, gdzie odnotowano spadek sprzedaży mieszkań o 14,4% porównując okres przed i w trakcie pandemii.
Popularyzacja pracy zdalnej i hybrydowej spowodowała brak konieczności codziennego dojazdu do miejsca pracy, na skutek czego coraz więcej osób szuka większego mieszkania w podwarszawskich miejscowościach, zlokalizowanych z dala od biur i miejskiego zgiełku. Na wzrost zainteresowania nabywców lokalami położonymi w okolicach Warszawy ma również wpływ cena mieszkania. Średnia cena nieruchomości pozostających w sprzedaży pod koniec II kwartału 2021 r. w Warszawie była aż o 64,7% wyższa od średniej ceny w powiatach okalających stolicę. Widzimy znaczny wzrost zainteresowania okolicami Warszawy wśród deweloperów, wśród których znajdują się również firmy z kapitałem zagranicznym. Obecnie przygotowujemy się do sprzedaży rekordowej ilości nowych projektów deweloperskich na przedmieściach oraz w dalszych dzielnicach stolicy – tłumaczy Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich.

Aktualnie dostrzegamy dużo większe zainteresowanie klientów naszą inwestycją zlokalizowaną poza ścisłym centrum Warszawy, niż jeszcze parę lat temu, gdy powstawał jej pierwszy etap. Miejsce to charakteryzuje się zupełnie innym otoczeniem, niż zabudowa w centralnych dzielnicach stolicy. Klienci cenią sobie otaczającą ich bliskość zieleni, ciszę oraz spokój. Jednocześnie poszukują inwestycji odpowiednio skomunikowanych, wyróżniających się dobrym dojazdem do centrum - mówi Robert Żurawski, prezes zarządu Miasteczka Wawer.

Wzrost cen mieszkań pod Warszawą


Popyt na przedmieścia sprawił, iż mieszkania zlokalizowane w okolicach Warszawy zaczęły mocniej drożeć w stosunku do mieszkań zlokalizowanych w stolicy. W okresie II kwartał 2020 r. – II kwartał 2021 r. wzrost średniej ceny mieszkań pozostających w ofercie w podwarszawskich powiatach wyniósł 14,2%. W Warszawie odnotowano zaś wzrost w okolicach 9,3%. Dla porównania w okresie styczeń 2019 r. – styczeń 2020 r. średnia cena mieszkań pozostających w ofercie w Warszawie wzrosła o 9,8%. W powiatach okalających Warszawę odnotowano w tamtym okresie wzrost średniej ceny o 9,3%.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkań pozostających w ofercie Warszawy oraz powiatów okalających Warszawę

Mieszkania zlokalizowane w okolicach Warszawy zaczęły mocniej drożeć w stosunku do mieszkań zlokalizowanych w stolicy.Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rekordowa sprzedaż mieszkań na przedmieściach

    narinea / 2021-09-27 10:05:39

    W Warszawie najtańsze, dwupokojowe mieszkanie na przedmieściach można znaleźć w inwestycji Osiedle Poematu. Lokal wielkości 36 mkw. można kupić w kwocie nieco ponad 324 tys. zł. A warto bo lokalizacja jest naprawdę fajna! Osiedle położone jest tuż obok lasu, wśród zieleni, jest tam masa miejsc do rekreacji odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: