eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sezon na wynajem mieszkania: ceny w górę, dostępność maleje

Sezon na wynajem mieszkania: ceny w górę, dostępność maleje

2022-09-09 09:31

Sezon na wynajem mieszkania: ceny w górę, dostępność maleje

Sezon na wynajem rozpoczął się szybciej niż zazwyczaj © ACP prod - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zbliżająca się jesień to tradycyjnie już okres wzmożonego ruchu na rynku wynajmu mieszkań. Z doniesień Otodom wynika, że w tym roku sezon rozpoczął się wyjątkowo wcześniej. Zainteresowanie najemców wzrosło bowiem już w lipcu, gdy liczba zapytań była o blisko ¼ wyższa niż miesiąc wcześniej. Wynajmujący nie mogli jednak przebierać jak w przysłowiowych ulęgałkach.

Przeczytaj także: Wojna zmienia rynek wynajmu mieszkań i wpływa na decyzje zakupowe

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak w ostatnim czasie prezentowało się zainteresowanie mieszkaniami na wynajem?
  • Jakie zmiany średniej ceny mieszkania na wynajem odnotowano w największych polskich miastach?
  • Gdzie ceny wynajmu mieszkań są najwyższe, a gdzie najniższe?

Wojna za wschodnią granicą Polski i zbliżający się początek roku akademickiego znacząco wpłynęły na rynek najmu.
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie liczba wyszukiwań w kategorii mieszkań na wynajem zwiększyła się znacząco i po najbardziej intensywnym okresie w tym roku, jakim był marzec 2022 r., ustabilizowała się na nowym, wyższym poziomie – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie liczba wyszukiwań w kategorii mieszkań na wynajem zwiększyła się znacząco


Małe mieszkania na wynajem poszukiwane przez studentów


Eksperci zwracają uwagę na fakt, że największym powodzeniem cieszą się ogłoszenia dotyczące niewielkich mieszkań, a zatem też często tańszych. To właśnie w ich kierunku chętniej spoglądają studenci i to te oferty znikają najszybciej. Im większy metraż, tym mniejszy spadek dostępnej oferty. W porównaniu z 28 lutego br., w ostatnim dniu wakacji było aż o 64% mniej ofert mieszkań do 20 mkw. i o 51% mniej mieszkań o powierzchni 20-40 mkw. W przypadku większych metraży dostępnych było o 46% mniej lokali o powierzchni 40-60 mkw. oraz o 42% mniej tych liczących 60-80 mkw.

Więcej, ale drożej


Potencjalni najemcy muszą się jednak liczyć z wyższymi cenami wynajmu. Wraz ze stopniowym odbudowywaniem się oferty średnia cena dostępnych mieszkań w miastach delikatnie spadała od kwietnia br., jednak od czerwca obserwowany jest ponowny wzrost. Mieszkanie o powierzchni od 20 do 40 mkw. wynajmiemy od ok. 20% do nawet 35% drożej niż w ostatnich dniach lutego 2022 r. Za najem lokalu o powierzchni 40-60 mkw. trzeba przygotować budżet o średnio od 20% do 40% większy niż na początku roku. Z kolei mieszkania o metrażu 60-80 mkw. zdrożały średnio od 8% w Katowicach do 40% w Krakowie.

Największy wzrost cen notowany jest we Wrocławiu przy jednocześnie najsilniej przebranej ofercie. W sierpniu zapłacimy tu średnio aż o niemal 1400 zł miesięcznie więcej (3890 zł) niż jeszcze w lutym br. (2754 zł). Znaczne wzrosty czynszów odnotowano także w Warszawie – średnio o 1000 zł (5293 zł w sierpniu br., 4295 zł w lutym br.) czy w Krakowie – 890 zł (3456 zł w sierpniu br., 2570 zł w lutym br.).

fot. mat. prasowe

Zmiana średniej ceny mieszkania na wynajem

Największy wzrost cen notowany jest we Wrocławiu


Obecna sytuacja na rynku sprzyja wynajmującym, ale nie najemcom. Mieszkań na wynajem brakuje, a chętnych jest na tyle dużo, że wynajmujący mogą pozwolić sobie na castingi, komu wynająć swoją nieruchomość. Trudno spodziewać się odwrócenia tego trendu, bo choć wraz z rozpoczęciem roku akademickiego poszukujących może być mniej, to wysokie ceny ogrzewania, prądu czy kredytów, będą zmuszać właścicieli do podwyższania czynszu, co w konsekwencji może prowadzić do szukania przez najemców tańszych alternatyw. Dla studentów może być to akademik, chociaż liczba dostępnych miejsc jest w nich ograniczona. Młode osoby być może zdecydują się na powrót do rodzinnego domu bądź znalezienie lokum z niższym czynszem poza miastem mając na uwadze dłuższy dojazd do centrum – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Sezon na wynajem mieszkania: ceny w górę, dostępność maleje

    janusz.z / 2022-09-21 23:31:03

    Ceny najmu to jakiś kosmos. Stwierdziliśmy, że skoro córka ma płacić ponad 1000 zł za pokój i mieszkać kątem z obcymi ludźmi to wolimy jej kupić mieszkanie na Białołęce od fabryki domów i niech sobie z koleżanką opłaca czynsz. Urządzi się po swojemu, wchodzi w dorosłość bez obciążenia kredytami. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: