eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wynajęcie mieszkania: na co uważać?

Wynajęcie mieszkania: na co uważać?

2009-08-31 08:10

Wynajęcie mieszkania wydaje się być bardzo prostą czynnością, wystarczy tylko znaleźć lokal o odpowiednim metrażu i w przystępnej cenie. Jak jednak wyszukać mieszkanie spełniające nasze oczekiwania spośród wielu ofert dostępnych na rynku i nie stracić przy tym pieniędzy? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem na ten temat przygotowanym przez Home Broker.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Od czego zacząć?

Zanim zabierzemy się do poszukiwań, dokładnie określmy, jakie mieszkania nas interesują. Kiedy już ustalimy wszystkie parametry, takie jak metraż, liczba pokoi, dzielnica, wiek budynku, piętro, standard wyposażenia mieszkania i oczywiście maksymalna kwota, jaką jesteśmy w stanie co miesiąc płacić, przystępujemy do przeglądania stron internetowych, na których znajdują się ogłoszenia wynajmu mieszkania, i rozpoczynamy oglądanie. Możemy jednak stracić bardzo dużo czasu, ponieważ właściciele, którym zależy na szybkim wynajęciu mieszkań, często koloryzują opisy. W efekcie zamiast słonecznego mieszkania w wysokim standardzie zobaczymy ciemny pokój urządzony jeszcze w latach 70. Aby tego uniknąć, można skorzystać np. z usług agencji pośrednictwa. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas, ponieważ rolą agenta będzie wyszukanie dla nas najciekawszych mieszkań. Współpraca z pośrednikiem to również gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ stan prawny każdego lokalu jest dokładnie sprawdzany. Dzięki temu unikniemy naciągaczy próbujących na przykład podnajmować nie swoje mieszkania.

Home Broker zaleca, aby uważać jednak na nieuczciwe osoby podszywające się pod agencje nieruchomości. Takie „firmy” pobierają od ludzi szukających mieszkań opłatę (najczęściej 200 PLN) za znalezienie oferty, po czym znikają lub proponują lokale, których właściciele nawet nie wiedzą o wynajmie. Aby uniknąć takich sytuacji, należy wybierać tylko profesjonalne agencje nieruchomości i nigdy nie wpłacać żadnych pieniędzy przed podpisaniem umowy najmu.

W jakim stanie jest mieszkanie?

Kiedy już uda nam się znaleźć mieszkanie, które spełnia nasze oczekiwania, przyjrzyjmy mu się uważnie. Zwróćmy uwagę na jego stan (czy należy pomalować ściany lub dokonać drobnych napraw?) oraz standard wyposażenia (czy wszystkie sprzęty w mieszkaniu są sprawne?). Najlepiej w dniu podpisania umowy z właścicielem spisać protokół, w którym zostanie dokładnie opisany stan mieszkania i jego wyposażenia. Dzięki temu unikniemy ewentualnych oskarżeń o zniszczenie sprzętów lub, co gorsza, kradzież. Jeżeli właściciel zapewniał nas, że mieszkanie będzie w pełni wyposażone, dopilnujmy tego przed podpisaniem z nim umowy albo zawrzyjmy w niej zapis, że brakujące meble zostaną dostarczone w określonym terminie.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinniśmy też wybrać się na zwiedzanie najbliższej okolicy. Warto sprawdzić, czy może wieczorem nie jest zbyt głośno, czy pod blokiem nie ma amatorów wieczornych spotkań przy piwie pod chmurką. Możemy także zamienić kilka słów z mieszkańcami budynku, w którym planujemy wynająć mieszkanie. Ludzie żyjący w danym miejscu, na co dzień są prawdziwą skarbnicą wiedzy o okolicy i najbliższych sąsiadach.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: