eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

2009-07-31 14:10

Każdego roku w Polsce odnotowuje się kilkanaście tysięcy przypadków posługiwania się skradzionymi lub sfałszowanymi dokumentami. Część przestępstw dokonywanych jest przy okazji przeprowadzania transakcji na rynku nieruchomości. Osoby dokonujące operacji na rynku wynajmu szczególnie narażone są na różnego rodzaju nieprawidłowości - przestrzega firma Metrohouse.

Przeczytaj także: Dobra umowa to bezpieczny wynajem mieszkania

Metrohouse podaje, iż analizując problematykę wynajmu mieszkań, tematyka wszelkiego rodzaju artykułów sprowadza się do porad dla przyszłych najemców. Jednak dla właścicieli wystawionych do wynajmu mieszkań ryzyko związane z najmem jest o wiele większe. Nieznajomość prawa, warunków rynkowych, sposobów zabezpieczenia przed nieuczciwym kontrahentem – to wszystko potęguje obawy związane z wynajmem.

Sprawdzenie wiarygodności potencjalnego najemcy, z którym zamierzamy podpisać umowę najmu jest tylko pozornie proste. Nigdy nie można mieć 100% pewności, że osoba, która będzie wynajmować nasze mieszkanie lub dom będzie terminowym płatnikiem czynszu i będzie wykorzystywać lokal na cele zgodne z umową stosując się do zasad porządku domowego.

Aby uczynić transakcję wynajmu pewniejszą, Metrohouse proponuje zapoznać się z wybranymi przez ekspertów zasadami bezpiecznego wynajmu:

1. Przy podpisaniu umowy poproś potencjalnego najemcę o wylegitymowanie się dwoma rodzajami dokumentów, np. dowodem osobistym i prawem jazdy/paszportem. Niby prosta czynność, a znacznie zmniejsza ryzyko posługiwania się fałszywym dokumentem.

2. Zadawaj mnóstwo pytań. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj przyszłego najemcę o sytuację materialną, lub poproś o zaświadczenie o wysokości zarobków. Wynajem mieszkania jest rodzajem biznesu, nie możesz sobie pozwolić na potencjalnie niewypłacalnego kontrahenta.

3. Obawiasz się, że najemca nie będzie należycie dbał o mieszkanie? W umowie zapewnij sobie prawo do inspekcji nieruchomości. Nie możesz bez zgody najemcy wejść do wynajmowanej nieruchomości, ale okazją do bieżącego nadzorowania jego stanu mogą być comiesięczne wizyty, w trakcie których najemca będzie regulował bieżące należności.

4. Aby zlikwidować ryzyko powstania zaległości w płatnościach za czynsz odprowadzany do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz opłaty za bieżącą eksploatację mediów, w umowie zagwarantuj sobie płatność wszystkich tych należności wraz z czynszem wynajmu.

5. Kaucja stanowi podstawowe zabezpieczenie przy wynajmie mieszkania/domu. Jej wysokość nie powinna być niższa niż wartość jednomiesięcznego czynszu. Kaucję pobierz w momencie przekazania nieruchomości najemcy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: