eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Energooszczędne domy "Nad brzegiem Czarnej"

Energooszczędne domy "Nad brzegiem Czarnej"

2010-05-06 00:20

Energooszczędne domy "Nad brzegiem Czarnej"

"Nad brzegiem Czarnej" © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W otulinie leśnej podwarszawskich Marek powstaje nowa inwestycja firmy Volumetric MK Sp. z o. o. "Nad brzegiem Czarnej". Jest to osiedle willi, w których inwestor zastosował technologie odzyskiwania ciepła, dzięki czemu domy cechują się energooszczędnością.

Przeczytaj także: Pod Złotym Globem: apartamenty w Krakowie

16 km od centrum Warszawy w Markach, na jedenastohektarowej działce powstaje 41 willi. Każda z nich usytuowana jest na 2.500 metrowej działce. Domy posiadają drewniane okładziny zewnętrzne oraz okna z drewna meranti. Dzięki temu komponują się z otaczającym je leśnym krajobrazem. Wille charakteryzują się funkcjonalnością – każda z nich będzie miała pralnie, pomieszczenia gospodarcze, garderoby oraz miejsca garażowe na dwa lub trzy auta. Dodatkowo, będą one wyposażone w system szyb antywłamaniowych. Możliwa będzie również instalacja domu inteligentnego.

fot. mat. prasowe

"Nad brzegiem Czarnej"

"Nad brzegiem Czarnej"W nowej inwestycji zastosowano technologie, oparte na rekuperacji, które przyczyniają się do oszczędności energii. Rekuperacja to rozwiązanie, polegające na odzyskiwaniu ciepła za pomocą wymiennika ciepła, czyli rekuperatora. Zadaniem rekuperatorów jest odzyskiwanie energii poprzez ogrzewanie chłodnego powietrza czerpanego z zewnątrz, ciepłem z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki tym urządzeniom powietrze doprowadzane do domu nie jest zbyt intensywnie wychłodzone, a tym samym potrzeba mniej energii na podtrzymanie optymalnej temperatury. Na uwagę zasługuje oszczędność jaką można uzyskać dzięki systemowi rekuperacji. Przyjmując, że ciepło tracone przez wentylację w szczelnym domu to około 40% całego dostarczanego ciepła, to przy zastosowaniu rekuperatora odzyskujemy 70-80% z tych 40%, czyli prawie 30% ciepła traconego łącznie.

fot. mat. prasowe

"Nad brzegiem Czarnej"

"Nad brzegiem Czarnej"

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: