eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

Ile kosztuje wymiana dachu z eternitu?

2010-05-17 11:04

Przeczytaj także: Zabezpieczenie dachu przed zimą

Po dokonaniu wszystkich tych czynności właściciel nieruchomości może udać się do gminy, aby wykreślić z ewidencji zabezpieczony eternit oraz odzyskać pieniądze. W gminie należy zazwyczaj przedstawić następujące dokumenty: protokół zakończenia robót, oświadczenie wykonawcy o starannym wykonaniu prac, kartę ewidencji, kartę przekazania odpadów z poświadczeniem przez specjalistyczne składowisko oraz fakturę poświadczającą poniesione koszty.

W Lublinie demontaż jest kosztem właściciela

Zmiany w prawie zlikwidowały od 1 stycznia 2010 r. Gminne i Powiatowe FOŚiGW. Środki zasilające te fundusze do 2010 roku trafiły do kasy samorządów. Pieniądze te nie mogą być jednak przekazywane na rzecz mieszkańców, bo byłoby to niezgodne z ustawą o finansach publicznych. W Lublinie znaleziono na to sposób. Gmina odbiera bowiem od właściciela azbest i pozbywa się go na własny koszt. Po stronie właściciela nieruchomości pozostaje więc jedynie koszt związany z demontażem pokrycia dachowego. Należy szacować, że w przypadku domu jednorodzinnego jest to około 20 – 30% całkowitego kosztu pozbycia się odpadów azbestowych.

W Warszawie brak dofinansowania

Eksperci wskazują, iż przytoczone zmiany w prawie w wielu miastach spowodowały jednak zlikwidowanie, działających do tej pory, programów utylizacji azbestu. Stało się tak na przykład w Warszawie. Okazuje się bowiem, że WFOŚiGW nie przewiduje w 2010 roku dofinansowania tego typu projektów na terenie stolicy, a jedynie poza jej granicami. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie miasta, możliwe jest jedynie dofinansowanie projektów utylizacji azbestu w przypadku budynków miejskich takich jak szpitale czy przedszkola. Osoby fizyczne i firmy muszą natomiast czekać na uruchomienie nowego programu utylizacji, którego warunki będą negocjowane przez władzę miasta z WFOŚiGW w IV kwartale br.

Zlikwidowane pokrycie dachu trzeba zastąpić

Gdy już eternit zniknął z dachu budynku i jest w drodze na bezpieczne składowisko, przychodzi czas na dokonanie zmiany pokrycia dachowego. O tym czy dotychczasowa konstrukcja dachu nadaje się do dalszego wykorzystania można wnioskować jeszcze przed usunięciem poprzedniego. Często jednak w związku z inną technologią, wagą i wielkością elementów nowego dachu będzie też konieczne poniesienie dodatkowych nakładów na zmianę jego konstrukcji.

Od 100 złotych za m kw. nowego dachu

Koszt takiej wymiany także zależny jest od lokalnych kosztów robocizny i skomplikowania konstrukcji dachu. Home Broker sprawdził, ile kosztować może kompletna konstrukcja dachu. Okazało się, że na przykład czterospadowy dach ocieplony i kryty blachą dachówkową z licznymi lukarnami i koszami, który pokrywa budynek o powierzchni zabudowy około 600 m kw. kosztować może w granicach 250 do 400 zł za m kw. połaci dachowej. W koszcie tym około jedna trzecia przypada na pokrycie i ocieplenie. O około jedną trzecią mniej zapłacić można za podobny dach półszczytowy nad budynkiem o trzykrotnie mniejszej powierzchni zabudowy. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest natomiast pokrycie dachu papą bitumiczną. W przypadku budynku o powierzchni zabudowy zbliżonym do 100 m kw. z prostym dachem dwuspadowym należy się liczyć z kosztem zbudowania dachu na poziomie 100 – 200 zł w przeliczeniu na m kw. połaci dachowej.

Możliwe wsparcie finansowe przy zmianie pokrycia dachowego

Eksperci podają, iż w tym wypadku także można się ubiegać o wsparcie finansowe. Na terenie blisko połowy województw odpowiednie FOŚiGW dotują bowiem preferencyjne kredyty udzielane przez Bank Ochrony Środowiska na wymianę pokrycia dachowego. Warunki tych kredytów są jednak różne w zależności od wyników negocjacji przeprowadzonych przez WFOŚiGW. W każdym jednak wypadku będą one bardziej korzystne niż standardowa oferta banku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: