eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe: wady i zalety

2011-01-15 00:24

Przeczytaj także: Sezon grzewczy 2023/2024. Jak ogrzewać ekologicznie i ekonomicznie?


Zalety

Bezsprzeczną zaletą ogrzewania podłogowego jest równomierne rozchodzenie się ciepła. Przy tradycyjnym grzejniku ciepło oddawane jest w miejscu zainstalowania grzejnika i następnie dopiero rozchodzi się po pomieszczeniu. Dodatkowym plusem jest zwyczajne ludzkie odczuwanie.

"Człowiekowi zawsze najzimniej jest w stopy, dlatego też ciepło odczuwane bezpośrednio z podłogi, daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu i na pewno zmarzluchom milej się w takim wnętrzu mieszka. Dla tych, którym przeszkadza widok kaloryfera, ogrzewanie podłogowe wydaje się być idealnym rozwiązaniem. To taka swoista fatamorgana – jest ciepło, ale go nie widać. Czujemy je, ale nie widzimy jego źródła" – dodaje Wojciech Rutowicz. Kolejna kwestia to estetyka i funkcjonalność pomieszczeń. Sprawdza się ono także bez wątpienia w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr, a nawet centymetr musi zostać wykorzystany. – "Nie mając np. grzejnika pod oknem, możemy zainstalować tam półki, szafki czy postawić inny mebel" – wylicza Wojciech Rutowicz.

Wady

Utarło się stwierdzenie, że instalacja ogrzewania podłogowego jest dużo bardziej skomplikowana niż tradycyjnego.

"Fakt, jest to dość skomplikowane przedsięwzięcie, ale nie dla fachowców. Instalacja musi być poprzedzona szczegółowym projektem, a materiały użyte, wysokiej jakości" – dodaje Wojciech Rutowicz. Ostrożność należy zachować meblując mieszkanie, które ogrzewamy tzw. podłogówką.

"Musimy zdawać sobie sprawę, że wówczas nasza podłoga to taki grzejnik. Dlatego czekają nas drobne niedogodności z tym związane. Warto pamiętać o podstawowym ograniczeniu, jakim jest absolutny zakaz przeprowadzania instalacji podłogowej pod wanną, brodzikiem czy kuchennymi szafkami. Wyjątkiem jest dno kabiny prysznicowej, wykonane z płytek, pod którymi można zainstalować ogrzewanie podłogowe" – dodaje Wojciech Rutowicz.

Nie powinno się także stawiać na ogrzewanej podłodze dużych, masywnych przedmiotów bez nóżek. Należy również zdawać sobie sprawę, że przy tego typu ogrzewaniu trudno o szybką zmianę temperatur i ich precyzyjną regulację. Grzejniki podłogowe zdecydowanie dłużej się nagrzewają i także wolniej stygną. Rury umieszczone są w betonie, który zanim ogrzeje pomieszczenie, sam musi się odpowiednio rozgrzać, podobnie ze stygnięciem. Naturą betonu jest to, że powoli się nagrzewa i bardzo powoli wychładza.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: