eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Zakup działki rekreacyjnej

Zakup działki rekreacyjnej

2011-06-02 11:32

Przeczytaj także: Zakup działki rekreacyjnej: ile kosztuje?


fot. mat. prasowe

Przykładowe oferty sprzedaży działek z możliwością wykorzystania pod działalność rekreacyjną

Przykładowe oferty sprzedaży działek z możliwością wykorzystania pod działalność rekreacyjną


Warto wiedzieć, że w polskim prawie brak jest jednoznacznej definicji działki rekreacyjnej. Potocznie jest to po prostu nieruchomość wykorzystywana w celach rekreacyjnych lub grunt, który w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy wydanych przez gminę jest przeznaczony pod działalność rekreacyjną.

Procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę domu letniskowego nie różnią się od procedur, które musimy przebrnąć przy budowie domu całorocznego. W obu przypadkach musimy dysponować m.in. projektem budynku, projektem zagospodarowania działki oraz warunkami technicznymi dostawy poszczególnych mediów. Wszystkie wymagane prawem dokumenty musimy złożyć w starostwie powiatowym.

Pozwolenia na budowę nie musimy uzyskiwać w przypadku budowy m.in. wolnostojących parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki. W tym wypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie budowy odpowiednim organom administracji architektoniczno-budowlanej.

Rynek działek rekreacyjnych

Rynek działek, które można wykorzystać pod rekreację jest w naszym kraju na tyle zróżnicowany, że nie jest trudno znaleźć nieruchomość odpowiadającą nawet wysokim wymaganiom. Zakres cen jest bardzo szeroki. Najdroższe działki są zlokalizowane w modnych kurortach wakacyjnych. Osoby ceniące spokój mogą wybierać spośród znacznie tańszych nieruchomości zlokalizowanych dalej od cywilizacji. Często dobrym pomysłem okazuje się być zakup gospodarstwa rolnego z zabudową siedliskową. Zabudowa siedliskowa, w przeciwieństwie do typowej zabudowy mieszkalnej, może być wzniesiona na gruncie rolnym. Aby samemu wznieść na gruncie rolnym tego typu zabudowania trzeba jednak spełnić określone warunki (trzeba posiadać wykształcenie rolnicze lub pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego).

Innym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości należącej do kompleksu działek przeznaczonych pod zabudowę letniskową. Coraz częściej powstają tego typu tereny, dla których tworzona jest koncepcja zabudowy oraz uchwalany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W biurach PÓŁNOC Nieruchomości nie brakuje tego typu ofert. Przykładem może być Osada Naryjski Młyn – duży kompleks działek pod budownictwo jednorodzinne położony na Mazurach w gminie Miłakowo. Osada znajduje się w pobliżu jeziora Narie, które jest największym z jezior w tym rejonie. Ideą projektu jest połączenie poszczególnych kompleksów działek wchodzących w skład osady przestrzenią publiczną, na której terenie zostaną zlokalizowane obiekty rekreacyjne, takie jak place zabaw, boiska czy korty tenisowe. Sprzedaż działek wchodzących w skład Osady Naryjski Młyn prowadzi na zasadach wyłączności olsztyński oddział PÓŁNOC Nieruchomości.

Wojciech Porębski

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: