eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Podwyżka czynszu najmu mieszkania

Podwyżka czynszu najmu mieszkania

2011-07-14 00:15

Przeczytaj także: Wynajem mieszkania? Pomyśl o OC najemcy


Weryfikacja w sądzie

W terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu najemca może odmówić przyjęcia podwyżki. Skutkiem odmowy będzie rozwiązanie stosunku najmu z upływem okresu wypowiedzenia.

Nie godząc się na nową wysokość czynszu, najemca może zakwestionować podwyżkę, wnosząc do sądu pozew o ustalenie, że podwyżka jest niezasadna albo jest zasadna, lecz w innej wysokości. W procesie ciężar wykazania zasadności podwyżki spoczywać będzie na właścicielu (wynajmującym).

W przypadku gdy najemca nie skorzysta z możliwości kwestionowania podwyżki przed sądem, wówczas od upływu terminu wypowiedzenia będzie on obowiązany opłacać czynsz w wysokości wynikającej z wypowiedzenia.

Redukcja czynszu

W praktyce zdarzają się sytuacje, w których najemca może domagać się od wynajmującego obniżenia czynszu za pewien okres. Chodzi o przypadki, w których w wyniku istnienia wad lokalu jego używanie jest utrudnione lub wręcz niemożliwe (np. w razie niedziałającego ogrzewania w mieszkaniu).

W przypadku wystąpienia wad ograniczających przydatność rzeczy do użytku, najemca może żądać od wynajmującego odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad. Z kolei jeśli skutkiem wady jest brak możliwości dalszego korzystania z przedmiotu najmu, najemca będzie mógł wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia. Zanim to zrobi, powinien jednak wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni czas na usunięcie tych wad, chyba że jest to niemożliwe. Należy też przyjąć, że za czas, w którym najemca nie mógł korzystać z przedmiotu najmu, wynajmującemu nie należy się czynsz najmu.

Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy… (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: