eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Najem mieszkania: o czym warto pamiętać?

Najem mieszkania: o czym warto pamiętać?

2011-07-19 12:32

Kupno własnego mieszkania to duży wydatek, dlatego coraz więcej Polaków szuka lokum do wynajęcia. Jak wiadomo najem mieszkania to złożony proces, dlatego warto się do niego przygotować. Wyszukiwarka nieruchomości morizon.pl, przygotowała poradnik, który może nam w tym pomóc.

Przeczytaj także: Najem mieszkania: preferencje klientów

Posiadanie własnego mieszkania jest luksusem, na który nie każdego z nas stać. Szczególnie młodzi ludzie, którzy jeszcze się uczą, muszą poczekać z zakupem własnych czterech kątów. Na rynku mieszkaniowym, już wkrótce rozpocznie się gorący sezon. Lipiec, sierpień i wrzesień to czas, gdy na rynku wynajmu najwięcej się dzieje. By nie przepłacić za wynajem dobrze zlokalizowanego mieszkania, trzeba pomyśleć o tym wcześniej i już rozpocząć poszukiwania.

1. Czego szukamy i na co nas stać?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania, musimy się zastanowić, jakiego mieszkania potrzebujemy i na jakie nas stać. Wybór kawalerki na pewno pozwoli nam na zachowanie prywatności, jeśli chcemy jednak zmniejszyć koszty, warto się zastanowić nad wynajęciem mieszkania ze znajomymi, lub na podnajmowanie go osobom znalezionym w ogłoszeniach.

2. Jak szukać mieszkania?

Poszukiwania mieszkania można dokonywać na wiele sposobów. Możemy samodzielnie szukać ofert na portalach internetowych, takich jak morizon.pl, lub za pomocą pośrednika. Samodzielne szukanie mieszkania jest na pewno bardziej pracochłonne. Rozpoczynając poszukiwania własnego M warto popytać wśród znajomych i rodziny, czy ktoś nie planuje wynająć mieszkania. Wiele ciekawych ofert można również znaleźć w Internecie, jak również przy pomocy pośredników w obrocie nieruchomościami, którzy często są w stanie doradzić i oszczędzić czasu oraz wesprzeć cały proces swoim doświadczeniem. Można także wykazać się własną inicjatywą i rozwiesić ogłoszenia „najmę” w szczególnie interesujących nas lokalizacjach oraz zamieścić własne ogłoszenie w Internecie. W ogłoszeniach takich warto szczegółowo sprecyzować swoje wymagania, aby uniknąć niepotrzebnych telefonów.

Jeżeli decydujemy się na zatrudnienie pośrednika, który załatwi za nas wiele spraw – od wyszukania ofert, przez sprawdzenie stanu prawnego interesującej Cię nieruchomości, wynegocjowanie warunków umowy, sporządzenie umowy najmu, po przekazanie mieszkania, należy być przygotowanym na dodatkowy koszt jakim jest prowizja – najczęściej jest ona w wysokości jednomiesięcznego czynszu. Wybierając pośrednika najlepiej skorzystać z poleconej agencji pośrednictwa, w której pracują licencjonowani pośrednicy z ważnym ubezpieczeniem OC.

3. Na co zwracać uwagę oglądając mieszkanie?

Oglądając lokum, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. Bezpieczna okolica, w której nie grożą nam kradzieże oraz dobry dojazd i komunikacja miejska, do naszej pracy czy uczelni, pozwolą nam poczuć się w nowym mieszkaniu jak w domu. Należy także ocenić, czy stan i wyposażenie wszystkich pomieszczeń nam odpowiada oraz czy rozkład mieszkania jest funkcjonalny. Takie drobiazgi, jak piętro na którym się mieści lokum, oraz obecność windy, także mają znaczenie, szczególnie w sytuacji gdy mieszkanie nie jest umeblowane i musimy je wyposażyć na własną rękę.

Jeżeli nie posiadamy własnych mebli najlepiej szukać mieszkań już umeblowanych lub brać pod uwagę oferty w których wynajmujący zapewnia, że dokupi wyposażenie mieszkania zgodnie z potrzebami najemcy.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: