eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jakie mieszkanie dla studenta?

Jakie mieszkanie dla studenta?

2011-09-28 10:59

Przeczytaj także: Więcej mieszkań dla studentów


Hierarchia ich ważności wygląda następująco:
  1. bliskość uczelni,
  2. dostępność środków komunikacji miejskiej,
  3. bliskość centrum,
  4. bliskość rozrywki (puby, kluby, teatry itp.),
  5. bliskość punktów usługowych i handlowych,
  6. bliskość terenów rekreacyjnych, siłowni, fitness, basen itp.
  7. bliskość terenów zielonych,
  8. bliskość bibliotek.

Oceniona jako najmniej ważna została bliskość bibliotek. Jedynie dla 5,6% badanych łatwy dostęp do biblioteki jest przynajmniej bardzo istotny przy ocenie atrakcyjności lokalizacji przez studentów. Nie powinno to nadmiernie dziwić, ponieważ na uczelni student musi być często, a wzmożony ruch w bibliotekach jest charakterystyczny jedynie dla studenckiej „sesji”. Badanie pokazało także, że studenci mogą stronić nie tylko od księgozbiorów. Małą wagę studenci przykładają także do bliskości terenów zielonych i rekreacyjnych. Wbrew pozorom bliskość rozrywki jako element oceny atrakcyjności lokalizacji zajął dopiero czwarte miejsce za bliskością uczelni, dostępnością środków komunikacji miejskiej oraz bliskością centrum. Dla 44,4% badanych kwestią kluczową lub bardzo istotną jest dla studentów bliskość rozrywki.

Większość szuka wyposażonych

Nie tylko jednak cena i lokalizacja zdecydują o atrakcyjności mieszkania dla studentów. – Lokal musi być wyposażony, ponieważ żacy nie przyjeżdżają do miasta z meblami. Wymaganym standardem jest też dostęp do internetu – tłumaczy Andrzej Szlass, doradca Home Broker z Gdyni. Nie powinno więc dziwić, że aż 76,9% studentów szukających mieszkania wymaga, aby lokal był wyposażony w podstawowe sprzęty.

Technologia budowy nie gra roli

Na rzecz wyżej wymienionych atrybutów studenci są zazwyczaj skłonni zrezygnować ze standardu „czterech kątów”. Podczas gdy wymagania odnośnie wykończenia są niewygórowane, to mało który student zwraca uwagę na technologię budowy samego bloku. Żacy nie mają więc nic przeciwko wielkiej płycie lub odrobinę niezadbanym kamienicom. - Trend ten widoczny jest szczególnie w przypadku panów. Studentki bardziej zwracają uwagę na to, aby blok i mieszkanie były schludne – zauważa Lidia Abramczyk, doradca Home Broker z Warszawy.

Studenci najchętniej szukają trzech pokoi

Jeśli natomiast chodzi o wielkość lokalu, największym zainteresowaniem cieszą się trzy i dwa pokoje. Właśnie dlatego aż w przypadku 63,2% transakcji najemcami jest grupa przyjaciół. Najrzadziej studenci wybierają natomiast kawalerki. Rozwiązanie to jest bowiem relatywnie drogie.

Lista rodzajów nieruchomości, w których studenci szukają dachu nad głową na rok akademicki prezentuje się następująco (od najpopularniejszego, do najmniej popularnego):
  1. mieszkanie trzypokojowe,
  2. mieszkanie dwupokojowe
  3. pokój samodzielny lub wieloosobowy (stancja),
  4. kawalerka.

Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: