eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Skuteczne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

Skuteczne ogłoszenie o sprzedaży mieszkania

2012-01-31 00:11

Duża podaż ofert na rynku nieruchomości w połączeniu z ograniczonym popytem powodują, że liczba zamieszczanych w Internecie ogłoszeń dotyczących sprzedaży i wynajmu stale rośnie. Efektywne promowanie oferty nie wymaga szczególnego wysiłku. Wystarczy odpowiednia wiedza, której można zasięgnąć w specjalnym poradniku "Jak zamieścić w Internecie skuteczne ogłoszenie o sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?" przygotowanym przez serwis Oferty.net dla osób poszukujących najemcy albo kupca na swoje mieszkanie, dom, działkę lub nieruchomość komercyjną.

Przeczytaj także: Planujesz sprzedaż mieszkania? Czeka cię wydatek i kolejka po świadectwo energetyczne

Postępuj krok po kroku:

Krok 1 - zbierz jak najwięcej informacji o nieruchomości, którą chcesz sprzedać lub wynająć

Skompletuj i wnikliwie przejrzyj dokumentację nieruchomości – dokument potwierdzający Twoje prawa do niej, plan mieszkania/budynku/działki, plan zagospodarowania przestrzennego, a także rachunki (np. za media, czynsz dla administracji, ochronę, etc.) oraz wyliczenia podatków od nieruchomości. Pamiętaj, że kluczowe informacje to dokładny adres, powierzchnia, wymiary (w przypadku działki) oraz cena. Jednak nie bez znaczenia dla potencjalnego klienta będzie też np. wysokość mieszkania, technologia, w jakiej wzniesiono budynek, powierzchnia i rodzaj dopuszczalnej zabudowy na działce, wysokość czynszu czy średnia wysokość miesięcznych opłat za prąd lub gaz.

Krok 2 - zrób dobrej jakości zdjęcia (lub zleć ich wykonanie fotografowi)

Zanim zaczniesz pracę z aparatem przygotuj nieruchomość do zdjęć; wysprzątaj mieszkanie/dom (w kuchni pochowaj naczynia i jedzenie, z łazienki usuń kosmetyki, ręczniki, suszące się pranie, a w pokojach pochowaj odzież i wszelkie bibeloty). Fotografuj najlepiej w ciągu dnia – z dobrym oświetleniem, przy dobrej pogodzie (nawet błękitne niebo w oknie pokoju czy w tle oferowanego domu może zwiększyć atrakcyjność wizualną Twojej oferty). Zrób zdjęcia wszystkich pomieszczeń, widoku z okien, całego budynku; w przypadku domu, obiektu lub działki zrób zdjęcia z różnych stron świata. Pamiętaj, że dobrej jakości – ostre, nasycone kolorami, odpowiednio doświetlone zdjęcia przyciągają uwagę poszukujących i znacznie zwiększają oglądalność ogłoszenia; złe zdjęcia nawet bardzo atrakcyjnej nieruchomości mogą przynieść odwrotny efekt.

Krok 3 - sprawdź ceny podobnych ofert w okolicy i określ swoją cenę

Przygotowując się do zamieszczenia ogłoszenia sprzedaży lub wynajmu nieruchomości dowiedz się za jakie stawki oferowane są podobne nieruchomości w okolicy, jak kształtują się ceny transakcyjne, jak duża jest podaż podobnych ofert i od jak dawna właściciele szukają na nie klientów. To pozwoli Ci ustalić optymalną, adekwatną do realiów stawkę za Twoją nieruchomość.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: