eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ceny mieszkań V 2012

Ceny mieszkań V 2012

2012-06-30 00:10

Przeczytaj także: Ceny mieszkań V 2012


Nie wszędzie ceny idą w dół

Warto przy tym podkreślić, że w statystykach dotyczących zmian cen, jak również w formułowanych prognozach posługujemy się wartościami średnimi. Tymczasem tendencje w poszczególnych miastach oraz ich dzielnicach, w różnych sektorach budownictwa czy też w mieszkaniach o różnych metrażach mogą znacznie odbiegać od średniej. Analizując sytuację na największym, czyli stołecznym rynku nieruchomości, można dostrzec na przykład, że o ile na Mokotowie czy Białołęce ceny były w I półroczu br. o ok. 8% niższe niż przed rokiem, to na Ursynowie podniosły się i to aż o 10%. Oprócz tego, że jest to modna i bardzo dobrze skomunikowana z centrum dzielnica, wynikać to może stąd, że w transakcjach mieszkaniami zlokalizowanymi w ostatniej z tych dzielnic dominowały lokale nowe, czyli mające nie więcej niż 10 lat. A te najlepiej „trzymają” cenę. Potwierdzają to inne dane – o strukturze budownictwa. W Warszawie, w transakcjach mieszkaniami mającymi nie więcej niż 10 lat, ceny praktycznie się nie zmieniły (dokładnie spadły o 0,6%). Podobnie było w Krakowie, gdzie stosunkowo nowe mieszkania staniały o 0,9%. Dla porównania „wielka płyta” straciła na wartości aż 12% w stolicy Małopolski i 6% w Warszawie. Z kolei mieszkania w kamienicach, czyli budynkach z cegły, powstałych do 1990 r., ceny spadły o ok. 8%. To bardzo obszerna grupa, w której też zdarzają się bardzo duże dysproporcje, od spadków nawet po wzrosty cen.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen transakcyjnych w I półroczu

W Warszawie, w transakcjach mieszkaniami mającymi nie więcej niż 10 lat, ceny praktycznie się nie zmieniły (dokładnie spadły o 0,6%)


Najmniej tracą małe lokale

Ciekawe tendencje można też zaobserwować analizując tendencje cenowe zależnie od liczby pokoi. Generalna zasada jest taka, że im więcej pokoi, tym ceny spadają szybciej (pod uwagę wzięliśmy lokale 1-, 2- oraz 3 i więcej pokojowe i tym razem ceny ofertowe). Ale niektóre miasta wyłamują się z tej tendencji, przykładowo w I półroczu ceny ofertowe „jedynek” były minimalnie wyższe niż przed rokiem w Gdańsku i Szczecinie, za to w Łodzi w tej grupie miał miejsce największy spadek.

fot. mat. prasowe

Zmiana cen ofertowych mieszkań w I półroczu w zależności od liczby pokoi

Generalna zasada jest taka, że im więcej pokoi, tym ceny spadają szybciej


Katarzyna Siwek, Robert Latuszek,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: