eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania spółdzielcze mają najniższe ceny

Mieszkania spółdzielcze mają najniższe ceny

2012-07-12 10:21

Mieszkania spółdzielcze mają najniższe ceny

Koszty i profity z członkowstwa w spółdzielni mieszkaniowej © fot. mat. prasowe

Niecałe 3 tys. zł za metr nowego mieszkania? Tak - w spółdzielni. Niestety do takich ofert zakupu mieszkań mają dostęp tylko nieliczni. Średnia cena zakupu nowego mieszkania spółdzielczego wyniosła w 2010 r. 3,6 tys. zł za metr. W trakcie budowy cena może jednak wzrosnąć.

Przeczytaj także: Jak wojna wpływa na rynek mieszkaniowy? Ceny mieszkań w górę?

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku spółdzielnie rozpoczęły budowę dwukrotnie większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperom wyrasta konkurencja? Raczej nie, bo mimo większej aktywności w tym roku, spółdzielnie wciąż budują ułamek tego, co deweloperzy. Dane GUS pokazują, że od stycznia do maja tego roku spółdzielnie rozpoczęły budowę 1,5 tys. lokali. W przypadku deweloperów wynik był blisko dwudziestokrotnie wyższy – 30,1 tys. mieszkań.

Oferta tylko dla nielicznych

Spółdzielnie swoją przewagę nad deweloperami zyskują jednak nie szeroką ofertą budowanych mieszkań, ale ich ceną. Z najbardziej atrakcyjnych ofert mogą jednak skorzystać wyłącznie członkowie spółdzielni, którzy pokrywają tylko koszty budowy przypadające na nabywany przez nich lokal. W przypadku osób „z zewnątrz” spółdzielnia może już zarobić na sprzedaży im mieszkań. Zazwyczaj jednak mieszkania w nowych spółdzielczych inwestycjach rozchodzą się szybko i nie trafiają na rynek, a wyłącznie do wąskiego grona osób. Trzeba poza tym, pamiętać, że zakup mieszkania od spółdzielni nie jest jednak w pełni wolny od ryzyka. W związku z tym, że nowi nabywcy – członkowie spółdzielni – pokrywają faktyczne koszty budowy mieszkań, są też narażeni na zmianę wstępnie umówionej ceny nieruchomości. Dopiero po ostatecznym rozliczeniu kosztów wiedzą bowiem, ile zapłacą za mieszkanie, co w przypadku mieszkań kupowanych od dewelopera jest nie do pomyślenia.

…a cena niższa nawet o połowę

Różnica w cenie mieszkań sprzedawanych przez deweloperów i spółdzielnie jest jednak na tyle znacząca, że spółdzielnie szybko znajdują nabywców na mieszkania w swoich inwestycjach. Najświeższe dane o kosztach budowy mieszkań spółdzielczych Instytutu Rozwoju Miast dotyczą 2010 roku. Wyniosły one maksymalnie 4,4 tys. zł z m kw., a minimalnie 2,8 tys. zł za m kw. przy średniej na poziomie 3,6 tysięcy za metr. Pod uwagę wzięte zostały inwestycje spółdzielcze z siedmiu miast, w tym: Krakowa, Rzeszowa i Torunia. Dla porównania w tym samym czasie w Krakowie przeciętna cena transakcyjna mieszkania deweloperskiego wyniosła 7091 zł za m kw., w Rzeszowie było to 4369 zł za m kw., a w Toruniu 5205 zł za m kw. – wynika z danych Home Broker.

Różnica jest więc znacząca. Trzeba jednak pamiętać, że ceny mieszkań oferowanych przez spółdzielnie są relatywnie niskie, ponieważ podmioty te budują nieruchomości z segmentu popularnego. W ofertach deweloperów zdarzają się natomiast apartamenty i mieszkania o podwyższonym standardzie, których w naturalny sposób ceny są wyższe. Co więcej, spółdzielnie stawiają zwykle nowe budynki na już posiadanych gruntach. Jest to przewaga nad deweloperami, którzy parcele muszą pozyskiwać „na rynku”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: