eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Trudniej o sprzedaż mieszkania bez balkonu

Trudniej o sprzedaż mieszkania bez balkonu

2012-07-30 12:28

Trudniej o sprzedaż mieszkania bez balkonu

Wpływ wybranych atrybutów mieszkania na jego wartość – wyniki badania doradców © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Mieszkanie bez balkonu bardzo trudno sprzedać. Podobnie jest z mieszkaniem na parterze, które nie ma ogródka. Gdy lokal jest w jeden z tych elementów wyposażony, cena wzrasta nawet o 20 tys. zł. Najważniejsze z punktu widzenia ceny jest jednak to, czy mieszkanie ma własny garaż.

Przeczytaj także: Mieszkania od deweloperów niedopasowane do potrzeb

Lokalizacja, wielkość oraz standard budownictwa i wykończenia to najważniejsze czynniki, które nabywcy biorą pod uwagę oceniając czy wystawiona przez sprzedawcę cena jest adekwatna do oferowanej nieruchomości. Postrzeganie standardu nie ogranicza się przy tym do sprawdzenia, z jakich materiałów wybudowano mieszkanie, ale też do jego wyposażenia w takie elementy jak: miejsce postojowe, balkon, piwnica czy ogródek. Ważne jest też wyposażenie całego osiedla – tu liczy się przede wszystkim to czy jest chronione i czy ma własny plac zabaw.

Home Broker zbadał, który z tych elementów jest dla potencjalnych nabywców najważniejszy i za co są oni skorzy najwięcej zapłacić. Badanie ankietowe przeprowadzono na 100 doradcach ds. nieruchomości. Zostali oni spytani o to o ile procent może się różnić cena rynkowa nieruchomości gdy lokal jest wyposażony lub nie w takie atrybuty jak balkon, oddzielna kuchnia, garderoba itp. Biorąc pod uwagę to, że przeciętne mieszkanie sprzedane przez Home Broker w ostatnich 12 miesięcy miało wartość około 250 tys. zł, procentowy wpływ na wartość nieruchomości został też przeliczony na przeciętną różnicę w cenie.

fot. mat. prasowe

Wpływ wybranych atrybutów mieszkania na jego wartość – wyniki badania doradców

W ocenie badanych ekspertów, największy wpływ na cenę jaką sprzedający może osiągnąć za nieruchomość jest to czy w cenie lokalu zawarte jest miejsce postojowe


Najważniejsze jest miejsce postojowe

W ocenie badanych ekspertów, największy wpływ na cenę jaką sprzedający może osiągnąć za nieruchomość jest to czy w cenie lokalu zawarte jest miejsce postojowe. Wtedy wycena przeciętnej nieruchomości może wzrosnąć o ponad 10%. Biorąc pod uwagę to, że w ostatnich 12 miesiącach średnia cena transakcyjna mieszkania wyniosła w największych miastach Polski ok. 250 tys. zł, daje to kwotę 26 tys. zł, o jaką przeciętnie różni się cena mieszkania z dedykowanym garażem od tego, którego właściciel nie może na wyznaczonym miejscu pozostawiać swojego auta. Jest to wartość zbliżona do ceny przeciętnego miejsca postojowego na rynku.

Trudno sprzedać mieszkanie bez balkonu

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku balkonu, którego nie można dokupić do mieszkania tak, jak miejsca postojowego. Ponadto jego ewentualne dobudowanie do posiadanej nieruchomości (o ile w ogóle technicznie byłoby możliwe) wymaga zgody np. wspólnoty mieszkaniowej i starostwa (pozwolenie na budowę). Zgodnie z opinią doradców Home Broker, cena mieszkania z balkonem jest przeciętnie o 9% wyższa od tej, którą może osiągnąć identyczny lokal bez balkonu. Kwotowo w przypadku przeciętnego „M” oznacza to różnicę w cenie na poziomie prawie 23 tysięcy złotych. To jednak nie jest wszystko, bo mieszkanie bez balkonu w obecnej sytuacji rynkowej bardzo trudno sprzedać. Zgodnie z doświadczeniami doradców Home Broker, aż dla 95% kupujących balkon jest koniecznym atrybutem mieszkania.

Dopłata za ogródek

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ogródków przynależących do mieszkań na parterach. Wycena tego typu nieruchomości wzrasta średnio o 20 tys. złotych względem parterów bez ogródków. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że posiadanie ogródka ma też swoje minusy. Oprócz konieczności oporządzania tego kawałka ziemi trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami (np. podatek od nieruchomości). – Nie można też zapomnieć o tym, że mieszkanie położone na parterze, które ogródka nie ma, cieszy się mniej więcej zerową popularnością wśród nabywców – dodaje Monika Kieller, doradca Home Broker z Warszawy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: