eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nie ma chętnych na drogie mieszkania

Nie ma chętnych na drogie mieszkania

2013-03-14 11:27

Nie ma chętnych na drogie mieszkania

Popyt na droższe mieszkania większy w Warszawie © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Niemal co trzeci klient na zakup mieszkania w Polsce chciałby zamknąć transakcję w kwocie nieprzekraczającej 150 000 zł. Chętnych na najdroższe lokale jest znacznie mniej - w skali całego kraju niespełna jeden na dwudziestu pięciu klientów (3,9%), a w Warszawie co jedenasty (9%) chce przeznaczyć na zakup lokalu kwotę przekraczającą pół miliona złotych - wynika z marcowego badania portalu domy.pl.

Przeczytaj także: Dzielnice Warszawy: gdzie nie chcemy mieszkać?

Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy, zahamowanie wzrostu wynagrodzeń i mgliste perspektyw poprawy sytuacji ekonomicznej w kraju (a właściwie ich permanentny brak) są nie tylko powodem ograniczonego popytu na mieszkania, ale również oszczędnego podchodzenia do zakupów przez tych, którzy mimo wszystko się na nie decydują. Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez portal domy.pl blisko 1/3 klientów poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w Polsce zainteresowana jest nieruchomościami w cenie do 150 000 zł. Razem z klientami gotowymi zapłacić za M maksymalnie o 50 000 zł więcej (tj. do 200 000 zł) tworzą oni grupę odpowiadającą za ponad połowę aktualnego popytu na rynku mieszkaniowym.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania w Polsce wg ceny

Niemal co trzeci klient na zakup mieszkania w Polsce chciałby zamknąć transakcję w kwocie nieprzekraczającej 150 000 zł.


Co czwarty uczestnik badania portalu domy.pl zadeklarował, że jest zainteresowany zakupem lokalu, którego cena mieści się w przedziale od 200 000 do 300 000 zł, natomiast na większy wydatek – ponad 300 000 zł – przygotowanych jest 22,8% klientów.

Proporcje te ulegają jednak istotnym zmianom, gdy z grona badanych wyłączeni zostaną klienci na zakup mieszkań w Warszawie. Bez tej relatywnie zamożnej grupy statystyki popytu na lokale w cenie pow. 300 000 zł maleją ze wspomnianych 22,8% do 13,5% klientów. Oznacza to, że aż 40% klientów poszukujących mieszkań w tym przedziale cenowym, szuka ich na rynku stołecznym.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania w Polsce wg ceny (z wyłączeniem Warszawy)

Bez klientów z Warszawy statystyki popytu na lokale w cenie pow. 300 000 zł maleją ze wspomnianych 22,8% do 13,5% klientów.


Jednak największą dominację klientów z Warszawy widać w grupie osób planujących przeznaczyć na transakcję kwotę przekraczającą pół miliona złotych. Z badania portalu domy.pl wynika, że aż 72% klientów szykujących się do wydania tak dużych sum to poszukujący mieszkań lub apartamentów w stolicy.

fot. bzyxx - Fotolia.com

Popyt na droższe mieszkania większy w Warszawie

Największą dominację klientów z Warszawy widać w grupie osób planujących przeznaczyć na transakcję kwotę przekraczającą pół miliona złotych. Aż 72% klientów szykujących się do wydania tak dużych sum to poszukujący mieszkań lub apartamentów w stolicy.


Dla popytu na stołecznym rynku znamienny jest śladowy – wynoszący zaledwie 0,3% – odsetek klientów poszukujących mieszkań w cenie poniżej 150 000 zł. Mimo postępującego spadku cen znalezienie w Warszawie nadającego się do zamieszkania lokalu za taką kwotę wciąż jest szalenie trudne. Dlatego dużą część popytu (22,2%) stanowią klienci poszukujący w Warszawie mieszkań w kolejnym przedziale cenowym – od 150 000 do 200 000 zł. Jeszcze kilka lat temu oni także mieliby znikome szanse na znalezienie oferty dla siebie. Obecnie, jeżeli usatysfakcjonuje ich lokal o niewielkiej powierzchni (najczęściej poniżej 30 m2), mogą wybierać z listy kilkuset tak tanich (jak na Warszawę) nieruchomości.

Za ponad połowę popytu w Warszawie odpowiadają obecnie klienci deklarujący chęć zakupu mieszkania w cenie od 200 000 do 400 000 zł, przy czym większa ich część (31,5% całej grupy popytowej) przewiduje kupno lokalu w przedziale cenowym od 300 000 do 400 000 zł.

Zdecydowanie mniej, bo tylko 13% klientów szuka lokali w cenie do 100 000 zł wyższej. Wspomniani wcześniej najzamożniejsi klienci deklarujący chęć zakupu mieszkań lub apartamentów za ponad 500 000 zł odpowiadają, wg danych portalu domy.pl, za 9% popytu w stolicy.

fot. mat. prasowe

Struktura popytu na mieszkania w Warszawie wg ceny

Dla popytu na stołecznym rynku znamienny jest śladowy – wynoszący zaledwie 0,3% – odsetek klientów poszukujących mieszkań w cenie poniżej 150 000 zł.


Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-12 marca br. na grupie 2230 osób poszukujących ogłoszeń sprzedaży mieszkań w portalach grupy Melog.com: domy.pl i Oferty.net.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: