eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zamiana mieszkania podwyższy emeryturę

Zamiana mieszkania podwyższy emeryturę

2011-08-01 12:44

Zamiana mieszkania podwyższy emeryturę

Przeciętna wartość mieszkań w centrach miast i potencjał do generowania dochodów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Osoby starsze często mieszkają w dużych lokalach w centrach miast. Skromne świadczenia z ZUS ledwie starczą im na utrzymanie nieruchomości wartych setki tysięcy złotych. Kwota taka często wystarczy nie tylko na zakup domu lub mieszkania w uzdrowisku, ale dodatkowo nawet na kilka innych nieruchomości, które mogą generować comiesięczny dochód - podaje raport Home Broker.

Przeczytaj także: Mieszkania od deweloperów niedopasowane do potrzeb

Jak czytamy w raporcie, zbliżające się wybory oddalają perspektywę szybkiego wprowadzenia potrzebnej instytucji odwróconej hipoteki. Dzięki niej starsze osoby za zobowiązanie przeniesienia po śmierci na bank własności swojej nieruchomości mogłyby otrzymywać dożywotnią rentę. Jest to rozwiązanie, które miałoby poprawić sytuację majątkową emerytów, którzy zgodnie z danymi ZUS otrzymali w maju przeciętnie 1675,42 zł brutto. O potrzebie wprowadzenia odwróconej hipoteki świadczy fakt, że na rynku działają już firmy prywatne wypłacające dożywotnią rentę na bazie obowiązujących obecnie przepisów. Problem w tym, że już przy zawieraniu umowy emeryt musi przenieść prawo własności do nieruchomości na firmę prywatną, która zobowiązuje się do wypłacania comiesięcznych kwot. Zobowiązanie to jest skuteczne wobec każdoczesnego właściciela nieruchomości. Trzeba być jednak świadomym ryzyka z tego tytułu płynącego.

Senior z pożądaną nieruchomością

Wszystkie powyżej przytoczone rozwiązania są skierowane szczególnie do osób, które nie chcą pozbywać się obecnie posiadanej nieruchomości w myśl zasady, że „starych drzew się nie przesadza”. Praktyka pokazuje jednak, że część seniorów jest skłonna zamienić duże mieszkanie na przykład na dwa mniejsze, z czego jedno generowałoby comiesięczne dochody z wynajmu. Innym rozwiązaniem jest zakup mieszkania lub domu w cichej, popularnej turystycznie okolicy – na przykład w uzdrowisku. Pozostała kwota może natomiast zabezpieczać comiesięczne finanse emeryta.

Skąd jednak środki na takie zakupy? Zgodnie z danymi GUS przeciętne mieszkanie w mieście ma powierzchnię 62,5 m kw. Warto też dodać, że zgodnie z informacjami tej instytucji seniorzy często zamieszkują centra miast – czyli najdroższe lokalizacje. Na przykład na stołecznym Śródmieściu osoby w wieku ponad 60 lat stanowią ponad 30% wszystkich mieszkańców. Na drugim biegunie znajduje się relatywnie tania Białołęka, gdzie zaledwie 9% osób ma już 60 wiosen. Niestety GUS udostępnia dane o wieku mieszkańców dzielnic jedynie dla stolicy, ale lokalni doradcy Home Broker potwierdzają podobne zależności także w innych dużych miastach.

Kilkaset tysięcy w ręku Seniora

Oznaczałoby to, że przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy emerytów mieszka w lokalach wartych kilkaset tysięcy złotych. Na przykład na Warszawskim Śródmieściu mieszkanie o powierzchni 62,5 m kw. warte jest około 650 tys. zł. Zgodnie z danymi Home Broker, przeciętna cena transakcyjna za ostatnie 12 miesięcy wynosi w tej lokalizacji 10,4 tys. zł w przeliczeniu na m kw. W Krakowie byłoby to 526 tys. zł, we Wrocławiu 413 tys. zł, a w Gdańsku o 13 tys. zł mniej. Mniejszym zasobem gotówki dysponowaliby seniorzy z centrum Katowic i Łodzi. W ich przypadku lokal o powierzchni 62,5 m kw. wart byłby przeważnie mniej niż 300 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Przeciętna wartość mieszkań w centrach miast i potencjał do generowania dochodów

Przeciętna wartość mieszkań w centrach miast i potencjał do generowania dochodów


 

1 2 3

następna

Przeczytaj także


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: