eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

2012-09-11 11:26

Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta © Fotowerk - Fotolia.com

Na rynku najmu trwa najgorętszy w roku okres - intensywne poszukiwania mieszkań prowadzą licznie przybywający do miast akademickich studenci. Ponieważ na tych, którzy wynajmować będą mieszkanie po raz pierwszy, ale nie tylko nich, czyha sporo pułapek, portal nieruchomości domy.pl przygotował specjalny przewodnik ze wskazówkami, jak z morza ofert wybrać tę najlepszą i jak postępować, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Przeczytaj także: Mieszkanie do wynajęcia dla studenta

Studencie, jeżeli chcesz bezpiecznie wynająć fajne mieszkanie i spokojnie w nim mieszkać przynajmniej do następnych wakacji, skorzystaj z 19 porad portalu domy.pl.

1. Zrób dogłębne rozeznanie rynku

Zanim rozpoczniesz poszukiwania sprawdź, jak kształtują się stawki za najem lokali w interesującym cię mieście. Porównaj oferty z różnych lokalizacji, przy różnych ulicach. Sprawdź też, ile musiałbyś zapłacić za pokój, ile za kawalerkę, a ile za większe mieszkanie. Zwykle korzystniej jest wynająć większe mieszkanie w kilka osób (nawet dwa pokoje we dwójkę), niż samodzielnie wynająć kawalerkę.

Na stronach portalu nieruchomości domy.pl znajdziesz szczegółowe analizy i raporty z rynku najmu oraz średnie wysokości czynszów w wybranych miastach akademickich. Potraktuj te dane jako punkt odniesienia przed rozpoczęciem poszukiwania lokalu dla siebie.

2. Wystrzegaj się „wyjątkowych okazji” i agencji-krzaków

Duży popyt na rynku najmu mieszkań generowany głównie przez studentów to wielka pokusa dla wszelkiej maści cwaniaków, w szczególności firm-krzaków, które wabią klientów wyglądającymi niezwykle atrakcyjnie ofertami. Cudów nie ma – pięknego, wyposażonego mieszkania w świetnej lokalizacji nie wynajmiesz za cenę znacząco niższą od średniej. Nie daj się zwieść bajkom. Unikaj korzystania z usług firm, które pobierają opłaty „za udostępnienie adresów ofert i kontaktu do oferentów”; zwykle są to te same oferty, które sam(a) możesz znaleźć w Internecie.

3. Bądź szybki jak błyskawica

W okresie wzmożonego popytu działaj szybko – jeżeli znajdziesz ciekawą, wiarygodnie wyglądającą ofertę, to natychmiast dzwoń do ogłoszeniodawcy, zbierz dodatkowe informacje o mieszkaniu i jak najszybciej umów się na jego obejrzenie. Pamiętaj, że takich szukających jak ty jest teraz wielu i najlepsze oferty rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Uprzedź konkurentów.

fot. Fotowerk - Fotolia.com

Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

Oglądając oferowane do wynajęcia lokale, zwracaj uwagę na wszelkie usterki

4. Przetestuj elementy wyposażenia i instalacji

Oglądając oferowane do wynajęcia lokale, zwracaj uwagę na wszelkie usterki; odpadającą nogę w stoliku, niesprawny telewizor, cieknący kran, niedomykające się okna, itp. Bez skrępowania przetestuj elementy wyposażenia oraz instalację wodną, elektryczną i gazową. Pamiętaj, że do wielu niedogodności można się przyzwyczaić, jednak ich nadmiar może skutecznie uprzykrzyć ci życie.

5. Dowiedz się, kto mieszka za ścianą

Święty spokój w mieszkaniu, także wynajmowanym, to podstawa. Dlatego myśląc o wynajmie danego lokalu, nie zawadzi porozmawiać z mieszkańcami budynku, w którym lokal się znajduje. To od nich najprędzej dowiesz się, kto mieszka na klatce, czy nie ma awantur lub innych uprzykrzających życie zdarzeń.

Jeżeli nie przeszkadzają ci głośni i często imprezujący sąsiedzi, hałasujące dzieci albo studenci szkoły muzycznej ćwiczący dniami i nocami pasaże na waltorniach – w porządku. Jeśli jednak nie wykazujesz zbyt dużej tolerancji dla nadmiernej liczby decybeli lub nocnych awantur, płaczu, etc., to poszukaj innego lokum.

6. Pamiętaj o niezbędnej infrastrukturze

Zorientuj się, czy w pobliżu lokalu, którego najem rozważasz, znajdują się podstawowe punkty handlowe i usługowe, takie jak: sklep spożywczy, kiosk, poczta, bankomat, piekarnia, apteka, itp. Wystrzegaj się „pustyń”, na których życie nie należy ani do łatwych ani do przyjemnych.

 

1 2 3

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: