eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

Bezpieczny wynajem mieszkania dla studenta

2012-09-11 11:26

Przeczytaj także: Mieszkanie do wynajęcia dla studenta


14. Miej oko na niechcianych „współlokatorów”

Pluskwy, prusaki, karaluchy, mrówki, etc. – to niezbyt często, ale jednak spotykani lokatorzy mieszkań. Niestety, jeśli są, to trudno ich dostrzec nawet w trakcie długich oględzin lokalu. Koniecznie porusz ten temat z właścicielem, ale sam(a) też zwróć uwagę, czy mieszkanie jest czyste i zajrzyj w miejsca, które najchętniej zamieszkują te stworzenia (pod łóżko, do szafek w kuchni, pod dywan, itd.).

15. Uważaj na igloo

Sprawdź w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane i czy dane źródło ciepła będzie dla ciebie wystarczające. Szukając lokum w sierpniu bądź wrześniu łatwo o tym zapomnieć. Tymczasem w zimie nawet sporych rozmiarów piecyk może okazać się niewystarczający, nie mówiąc o tym, że ogrzewanie elektryczne jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Dwa razy przemyśl wynajem mieszkania, które nie ma centralnego ogrzewania z sieci miejskiej.

16. Sprawdź, czy oferent jest właścicielem

Jeżeli już znajdziesz pokój lub mieszkanie, którego lokalizacja, cena oraz pozostałe cechy są dla ciebie satysfakcjonujące, sprawdź, czy oferent jest faktycznym właścicielem lokalu, a jeśli nie, to czy ma odpowiednie pełnomocnictwo do reprezentowania właściciela. Poproś go o okazanie dowodu osobistego, dokumentu potwierdzającego jego prawo do lokalu (lub pełnomocnictwo), a w razie wątpliwości sprawdź na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ekw.ms.gov.pl) wpis do księgi wieczystej – w ten sposób uzyskasz niezbędne informacje na temat interesującego cię mieszkania i jego właściciela.

17. Sprawdź, czy w umowie uwzględnione zostały twoje prawa

Nie zapominaj, że jesteś równorzędną stroną umowy najmu. Przed podpisaniem WNIKLIWIE ją przeczytaj i nie wahaj się zwrócić uwagi na zapisy budzące twoje wątpliwości. Żądaj też dodania tych, na których tobie zależy. Przede wszystkim: zapisz stan liczników i opisz wszelkie usterki wykryte w mieszkaniu i jego wyposażeniu (np. rozdarta tapicerka, zepsuta pralka czy cieknący kran). Unikniesz w ten sposób nieporozumień, zarówno w czasie obowiązywania umowy najmu, jak i po jej zakończeniu, kiedy będziesz zdawać mieszkanie. Właściciel nie będzie mógł obciążyć cię zapłatą za naprawę starej pralki, która zepsuje się podczas pierwszego prania czy za usterki, które były już w lokalu, zanim się do niego wprowadziłaś/eś.

18. Ustal dokładnie, co zawiera czynsz za najem

Życie, czy to we własnym, czy w wynajmowanym mieszkaniu, wiążę się z rozmaitymi opłatami: czynszem dla spółdzielni, opłatami za wodę, prąd, gaz, ogrzewanie, internet, telewizję kablową, itd. Aby nie było żadnych nieporozumień, upewnij się na wstępie i zapisz w umowie, co obejmuje czynsz płacony właścicielowi, a za co i komu musisz płacić dodatkowo; czy np. rachunki za prąd masz opłacać samodzielnie, czy będzie to robił właściciel, a ty będziesz mu zwracać należności na podstawie okazanych faktur.

19. …albo skorzystaj z pomocy licencjonowanego pośrednika

Jeżeli masz obawy co do tego, czy dasz radę samodzielnie znaleźć i wynająć odpowiedni dla siebie lokal, skorzystaj z pomocy profesjonalisty – wyspecjalizowanego w najmie, licencjonowanego pośrednika nieruchomości. Taka usługa wiąże się z opłatą (zwykle od 50 do 100% wysokości ustalonego w umowie, miesięcznego czynszu za najem), ale pozwala uniknąć przykrych niespodzianek.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: