eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Lepszy zakup mieszkania czy najem?

Lepszy zakup mieszkania czy najem?

2012-08-03 09:42

Lepszy zakup mieszkania czy najem?

Porównanie kosztu zakupu i najmu mieszkania dwupokojowego (o pow. 46-56 mkw) w wybranych miastach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na najmie mieszkania dwupokojowego najwięcej oszczędzą mieszkańcy Sopotu i Krakowa, kupno mieszkania na kredyt jest natomiast korzystniejsze dla mieszkańców Łodzi i Katowic. Po 30 latach odkładania na konto równowartości różnicy cen pomiędzy najmem, a kupnem mieszkania, aż w połowie badanych miast będziemy mogli kupić najmowane lokum.

Przeczytaj także: Ilu Polaków kupuje mieszkania na wynajem?

Analitycy portalu morizon.pl oraz serwisu finansowysupermarket.pl sprawdzili czy najem mieszkania jest bardziej opłacalny niż jego zakup. Wyniki dotyczące wartości nieruchomości, średniej stawki najmu, raty kredytu oraz oszczędności zaprezentowane zostały w poniższym raporcie.

„Wysokie ceny mieszkań i trudny dostęp do kredytów spowodowały, że bardziej opłaca się nająć mieszkanie niż je kupić. To czy tańszy dla nas będzie najem mieszkania czy jego kupno na kredyt, zależy w dużej mierze, od jego powierzchni oraz miasta, w którym jest ono zlokalizowane. W dużych miastach, jeśli najmiemy mieszkanie zamiast kupić nowe, mamy szansę zaoszczędzić nawet 1200 złotych miesięcznie. Po 30 latach systematycznego odkładania takiej kwoty, w momencie gdy ceny mieszkań nie ulegną zmianie, będziemy w stanie kupić mieszkanie większe od tego wynajmowanego o cały pokój.” – mówi Prezes morizon.pl, Bolesław Drapella.

Mieszkanie dwupokojowe lepiej wynająć

Niemal w każdym mieście najem dwupokojowego mieszkania jest obecnie korzystniejszy niż zaciągnięcie 30-letniego kredytu na jego zakup. Reguła ta dotyczy przede wszystkim dużych miast wojewódzkich, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe. Najwięcej na najmie dwupokojowego mieszkania zaoszczędzą mieszkańcy Sopotu (1200 zł/m-c) i Krakowa (650 zł/m-c). Taka transakcja będzie również opłacalna dla mieszkańców Poznania czy Gdyni, którzy na kontach będą mogli miesięcznie odłożyć ponad 550 zł. Nieco inaczej wygląda sytuacja w stolicy. Mimo wysokich cen nieruchomości, duże zapotrzebowanie na mieszkania znacznie podniosło stawki najmu. Stąd miesięczna oszczędność jest dużo mniejsza, wynosi niecałe 300 złotych. W miastach, gdzie ceny nieruchomości są bardziej umiarkowane, koszt kredytu będzie porównywalny do kosztu najmu lokum. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Toruniu, Bydgoszczy oraz w Opolu. Taniej mieszkanie kupią niż najmą mieszkańcy Łodzi oraz Katowic.

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztu zakupu i najmu mieszkania dwupokojowego (o pow. 46-56 mkw) w wybranych miastach

Niemal w każdym mieście najem dwupokojowego mieszkania jest obecnie korzystniejszy niż zaciągnięcie 30-letniego kredytu na jego zakup



Na kawalerce tak wiele nie zyskamy

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kawalerek. Mniejsza liczba takich lokali na rynku oraz stosunkowo wysokie koszty utrzymania powodują, że najem takiego lokum jest relatywnie droższy. Najlepiej pokazuje to przykład Warszawy, gdzie kupno jednopokojowego mieszkania na kredyt będzie stanowiło niemal identyczne obciążenie dla naszego budżetu jak najem. W przypadku Szczecina, Łodzi i Katowic kredyt jest wręcz tańszym rozwiązaniem. Na najmie kawalerki sporo zaoszczędzą jedynie mieszkańcy Sopotu (680 zł/m-c) i Krakowa (460 zł/m-c), na duże zyski mogą liczyć też wynajmujący z Gdyni (390 zł/m-c) oraz Poznania (300 zł/m-c).

fot. mat. prasowe

Porównanie kosztu zakupu i wynajmu mieszkania jednopokojowego (o pow. 30-38 mkw) w wybranych miastac

Na najmie kawalerki sporo zaoszczędzą jedynie mieszkańcy Sopotu (680 zł/m-c) i Krakowa (460 zł/m-c), na duże zyski mogą liczyć też wynajmujący z Gdyni (390 zł/m-c) oraz Poznania (300 zł/m-c)


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: