eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Firmy deweloperskie: prognozy IV kw. 2012

Firmy deweloperskie: prognozy IV kw. 2012

2012-10-12 13:14

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w 2012 r. uratują deweloperzy


A na giełdzie hossa…

Tymczasem pesymistycznej wymowie raportu NBP, tudzież słabnącym statystykom sprzedaży czołowych publicznych spółek deweloperskich towarzyszy coś, co coraz bardziej zaczyna przypominać początek rynkowej hossy. Indeks WIG-Deweloperzy po osiągnieciu na początku września długoterminowego dołka notowań, nieprzerwanie pnie się do góry osiągając kolejne szczyty notowań. Co więcej, na wykresie indeksu daje się zauważyć pięciomiesięczna formacja akumulacji akcji, przypominająca tzw. „odwróconą głowę z ramionami” (RGR), z której w tym tygodniu wskaźnik wybił się do góry przy zwiększonych obrotach. Na dzień dzisiejszy nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała ulec radykalnej zmianie, a trend zwyżkowy zdaje się mieć coraz lepiej. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest kontynuacja wzrostów, a być może nawet ich przyśpieszenie. Czym wytłumaczyć ten swoisty paradoks?

fot. mat. prasowe

Pięciomiesięczna formacja odwróconej RGR z zaznaczonym wybiciem w górę

Na wykresie indeksu daje się zauważyć pięciomiesięczna formacja akumulacji akcji, przypominająca tzw. „odwróconą głowę z ramionami” (RGR)


Możliwe, że rynek na przekór powszechnym obawom, także tym zawartym w ostatnim raporcie NBP, przewiduje w perspektywie zaledwie kilku miesięcy, może pół roku, zdecydowane przesilenie oraz poprawę koniunktury na rodzimym rynku mieszkaniowym. Sęk w tym, że musiałoby to bezpośrednio korespondować z definitywnym końcem kłopotów całej krajowej gospodarki, bez czego trudno sobie wyobrazić odrodzenie popytu na mieszkania, spadek ich podaży i kres korekty cen. A na powrót boomu gospodarczego już wiosną przyszłego roku raczej trudno liczyć.

Gdyby więc powyższy scenariusz uznać za mało prawdopodobny w średnim terminie, przyczyną obecnej zwyżki giełdowych deweloperów mogłaby się paradoksalnie okazać powszechnie oczekiwana perspektywa znacznego pogorszenia środowiska makroekonomicznego sektora deweloperskiego w przyszłym roku oraz zgubne dla bardzo wielu mniejszych przedsiębiorców skutki ustawy deweloperskiej. Coraz głośniej bowiem mówi się o tym, że jedynymi beneficjentami takiej sytuacji będą największe firmy z branży, które staną się głównymi animatorami tzw. branżowej konsolidacji, przez co należy rozumieć przejmowanie upadających mniejszych przedsiębiorstw wraz z często ciekawymi projektami i inwestycyjnymi realizacjami. Miało by to prowadzić do zdecydowanego wzmocnienia pozycji rynkowych tuzów, obecnych przecież w większości na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, przy jednoczesnej eliminacji dużej części ich rynkowej konkurencji. Na szczęście można mieć absolutną pewność, że o ile hossa w segmencie giełdowej mieszkaniówki okaże się zjawiskiem trwałym, w końcu jej przyczyna się wyjaśni – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: