eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Branża deweloperska przed próbą

Branża deweloperska przed próbą

2012-12-07 10:27

Przeczytaj także: Giełdowi deweloperzy, czyli 422 mln złotych na "czysto"


Najprawdopodobniej to właśnie perspektywa rynkowej depresji, kojarzonej głównie z najniższym poziomem cen, spowodowała dokładnie 3 miesiące temu gwałtowne i nieoczekiwane odbicie indeksu WIG-deweloperzy, który do dziś zyskał prawie 30 proc. wartości.

Niedawno Templeton Asset Management, głośna na polskim rynku firma zarządzająca funduszami inwestycyjnymi, której szefem jest słynny rynkowy guru Mark Mobius, poinformowała o przekroczeniu 10 proc. w ogólnej liczbie głosów w Polnordzie, jednym z głównych tuzów rodzimej deweloperki, w wyniku nabycia prawie 600 tys. jego akcji. Tego typu informacja jest najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem zbliżania się momentu przesilenia na szeroko pojętym polskim rynku nieruchomości.

Podstawowe pytanie jednak dotyczy w miarę dokładnego zlokalizowania w czasie rynkowego punktu zwrotnego. Tego typu wiedza ma bowiem duże znaczenie dla wszystkich uczestników rynku nieruchomości. W tej kwestii ponownie pomocne okazuje się wspomniane wyżej opracowanie specjalistów NBP. Otóż zawiera ono wzmiankę o przeprowadzonych w ubiegłym roku badaniach długości cykli na rynkach nieruchomości w 19 krajach członkowskich OECD. W wyniku dokonanej analizy okazało się, iż średnio faza wzrostowa trwa 24 kwartały natomiast faza spadkowa trwa 18 kwartałów – zauważa Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Gdyby spróbować odnieść te parametry do krajowych realiów, to okaże się, że faza wzrostowa w rodzimej mieszkaniówce zapoczątkowana w 2003 roku, a zakończona w 2008, rzeczywiście trwała w większym lub mniejszym przybliżeniu 24 kwartały. Jeżeli z kolei przyjąć, że korekta rozpoczęła się z początkiem 2009 roku, to znaczyłoby, że obecny kwartał jest 16-tym kwartałem fazy spadkowej. Tego typu kalkulacja wskazywałaby na 3 kwartał 2013 jako na najbardziej prawdopodobny moment początku ożywienia na krajowym rynku mieszkaniowym. Wiarygodnym potwierdzeniem takiego scenariusza jest obecne wzrostowe zachowanie giełdowego sektora deweloperskiego, ponieważ jak mówi teoria giełda wyprzedza realną gospodarkę o 6 do 12 miesięcy.

Oczywiście wszelkie powyższe kalkulacje i scenariusze mają charakter tylko poglądowy i ich realizacja w określonym czasie to także wielka niewiadoma. Natomiast z dużo większym prawdopodobieństwem możemy założyć, że przynajmniej pierwsze półrocze nowego roku może być dla branży deweloperskiej, ale też całej mieszkaniówki okresem wyjątkowej próby, albo jeśli ktoś woli – czasem mniej lub bardziej głębokiej depresji – podsumowuje Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: