eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak wspiera się budownictwo czynszowe?

Jak wspiera się budownictwo czynszowe?

2013-09-28 00:15

Przeczytaj także: Mieszkania czynszowe z rządowym wsparciem


W Niemczech ulgi i kredyty

Podobnie jak Francuzi, także Niemcy dają możliwość skorzystania z programów wsparcia tylko tym inwestorom, którzy oferują tańszy wynajem. Inaczej jednak niż nad Sekwaną, gdzie pomoc jest scentralizowana, u naszych zachodnich sąsiadów wsparciem zajmują się kraje związkowe.

Dla przykładu Bawaria oferuje inwestorom kredyty oprocentowane poniżej stawki rynkowej. Warunkiem jest jednak utrzymanie czynszu w określonych granicach. Dla Norymbergii jest to przedział od 7,4 do 8,4 euro za m2.

Na poziomie federalnym stosowane są ulgi podatkowe dla kupujących lub budujących pod wynajem. Rocznie od podatku można odliczyć do 2 proc. wartości nieruchomości, co w przypadku inwestorów o wyższych dochodach może mieć znaczenie – w Niemczech stawki podatku dochodowego są znacznie wyższe niż w Polsce. Obecnie niemiecka opinia publiczna zastanawia się, czy podjęte działania są wystarczające. Szacunki wskazują, że choć powstaje tam do 70 tys. czynszówek rocznie, to i tak jest to o 50 tys. za mało.

Szwajcarzy skromnie, choć skutecznie

Również w Szwajcarii programy wsparcia budownictwa czynszowego opracowywane są na poziomie regionalnym. Kantony stosują różne instrumenty.

Kanton Zug przyznaje subsydiowane pożyczki tym właścicielom, którzy zdecydują się na obniżenie czynszów. Różnica może wydawać się nieduża: inwestycje bez subsydiów finansowane są pożyczkami na 1,8 proc., te subsydiowane – 0,6 proc. Ograniczeniem jest wartość mieszkania – nie może być wyższa niż 130 tys. franków.

Kanton berneński z kolei wspiera organizacje nienastawione na zysk. Pomoc obejmuje doradztwo, tworzenie studiów wykonalności projektów czy mediacji z innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego. W ciągu dwóch lat, wartość wsparcia sięgnęła łącznie 600 tys. franków. Zaowocowało to inwestycjami na 200 mln franków i budową 1,3 tys. mieszkań. To tak, jakby w Polsce zbudowano ponad 50 tys. takich lokali.

Czynszówki po amerykańsku

Specyficznym przypadkiem są Stany Zjednoczone, gdzie idea własności idzie znacznie dalej niż w Europie. Nawet tam jednak inwestujący w tanie mieszkania na wynajem mogą korzystać z ulg podatkowych. Zniżka wynosi 70 proc. wartości nieruchomości w przypadku nowych budynków i 30 proc. w przypadku już istniejących. Ponieważ obniżka podatku przyznawana jest na określony czas (10 lat), rocznie oszczędzić można do 9 proc. wartości inwestycji.

Otrzymanie zniżki uwarunkowanie jest spełnieniem jednego z dwóch wymogów. Należy przeznaczyć albo 20 proc. mieszkań na wynajem dla gospodarstw domowych o dochodach nie przekraczających 50 proc. krajowej mediany, albo 40 proc. mieszkań na wynajem dla gospodarstw o dochodach niższych niż 60 proc. mediany. Łączna wartość czynszu (razem z opłatami za elektryczność, wodę itd.) nie może być wyższa niż 30 proc. dochodu. Czas wynajmu to 15 lat.

W latach 2008-2017 łączny koszt programu, liczony jako dochody podatkowe, których nie otrzyma skarb państwa, szacowane są na 61 mld dolarów. Dużo? Być może, za te pieniądze powstaje jednak około 90 tys. czynszówek rocznie.

Michał Świech

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: