eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Nietrudno o tanie mieszkania od dewelopera

Nietrudno o tanie mieszkania od dewelopera

2014-01-21 11:11

Nietrudno o tanie mieszkania od dewelopera

Kraków © kilhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Miniony rok na krakowskim rynku mieszkaniowym upłynął pod znakiem ograniczonego popytu. Lokalni deweloperzy musieli dostosować się do trudnych warunków. Ich działania skutkowały redukcją cen ofertowych i spadkiem podaży nowych mieszkań. Podobne zmiany były widoczne również w innych krajowych metropoliach - Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
W Krakowie liczba nowych „M” spadła o jedną czwartą

Jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.com, krakowska oferta deweloperska od IV kwartału 2012 r. do IV kwartału 2013 r. zmniejszyła się o 26%. Większą zmianę podażową (-39%) odnotowano jedynie na terenie Warszawy. Jedynie w przypadku Poznania spadek liczby nowych lokali w 2013 roku był praktycznie niezauważalny.

fot. mat. prasowe

Zmiana podaży mieszkań deweloperskich w 5 największych miastach kraju

Jak wynika z danych portalu RynekPierwotny.com, krakowska oferta deweloperska od IV kwartału 2012 r. do IV kwartału 2013 r. zmniejszyła się o 26%.


Warto podkreślić, że to właśnie Kraków był jedną z dwóch krajowych metropolii, w których zmniejszyła się liczba dostępnych inwestycji mieszkaniowych (ze 160 w IV kwartale 2012 r. do 156 w IV kwartale 2013 r.). Jeszcze większą zmianę odnotowano w stolicy Wielkopolski. Na tle wymienionych miast zdecydowanie wyróżnia się Warszawa. Liczba tamtejszych inwestycji deweloperskich od IV kwartału 2012 r. do IV kwartału 2013 r. wzrosła z 275 do 296.

O skali problemów popytowych, z którymi borykają się krakowscy deweloperzy świadczy znaczny przyrost udziału gotowych inwestycji (z 51% do 74%). Podobne zjawisko było widoczne również w czterech pozostałych metropoliach. Największą zmianę procentową (43,00 p.p.) odnotowano na terenie Poznania. Obecnie, to właśnie w stolicy Wielkopolski najtrudniej znaleźć powstające inwestycje mieszkaniowe.

fot. mat. prasowe

Zmiana liczby inwestycji deweloperskich w 5 największych miastach kraju

Na tle wymienionych miast zdecydowanie wyróżnia się Warszawa. Liczba tamtejszych inwestycji deweloperskich od IV kwartału 2012 r. do IV kwartału 2013 r. wzrosła z 275 do 296.


Coraz więcej tańszych lokali

- Spadek podaży nie jest jedynym objawem dekoniunktury panującej na krakowskim rynku pierwotnym w ubiegłym roku. Ograniczony popyt wpłynął również na rozkład cen ustalanych przez deweloperów – zaznacza Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Na szczególną uwagę zasługuje znaczący wzrost udziału krakowskich lokali, które kosztują od 5000 zł/m kw. do 6000 zł/m kw. W ubiegłym roku odsetek takich mieszkań zwiększył się o pięć punktów procentowych (z 34% do 39%). Warto nadmienić, że ujemne zmiany procentowe odnotowano w praktycznie wszystkich grupach droższych lokali (cena od 7000 zł/m kw. do 12 000 zł/m kw.).

Struktura cenowa nowych mieszkań w polskich metropoliach

Korzystne przekształcenia struktury cenowej nowych mieszkań były widoczne również w pozostałych polskich metropoliach - Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Na terenie stolicy Dolnego Śląska udział lokali o cenie 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. zwiększył się aż o 9,00 punktów procentowych (z 5,00% do 14,00%). Identyczną zmianę (+ 9,00 p.p.) odnotowano także w grupie łódzkich mieszkań, które kosztują mniej niż 4000 zł/m kw.

fot. mat. prasowe

Rozkład cen na rynku pierwotnym

Korzystne przekształcenia struktury cenowej nowych mieszkań były widoczne również w pozostałych polskich metropoliach - Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu.

fot. mat. prasowe

Zmiany rozkładu cen na rynku pierwotnym

Na terenie stolicy Dolnego Śląska udział lokali o cenie 4000 zł/m kw. – 5000 zł/m kw. zwiększył się aż o 9,00 punktów procentowych (z 5,00% do 14,00%).


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • newton / 2014-01-23 18:21:56

    Nie wiem czy mieszkania tanieją w ogóle, czy niektóre. Nam udało się znaleźć piękne mieszkanie w okazyjnej cenie, tylko nie możemy zdecydować się na kredyt. I wszystko przeciąga się w czasie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: