eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Mieszkania w Polsce wciąż za małe

Mieszkania w Polsce wciąż za małe

2014-04-24 12:22

Mieszkania w Polsce wciąż za małe

Mieszkania w Polsce wciąż za małe © RFsole - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Największe mieszkania mają wrocławianie, a najmniejsze kielczanie i bydgoszczanie – wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion’s Bank. Przeciętny obywatel ma do dyspozycji niecałe 26 metrów. To o 17% lepiej niż przed dekadą, ale wciąż nawet dwa razy mniej niż w Danii, Austrii czy Luksemburgu.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia powierzchnia nieruchomości w kraju na koniec 2012 roku wyniosła ok. 73 m kw. Wielkość ta jednak znacząco się różni, gdy porównamy przeciętny metraż w miastach i na wsiach. Okazuje się bowiem, że średnia powierzchnia nieruchomości w tych pierwszych wynosi niecałe 64 m kw., natomiast poza obszarem miejskim jest to o ponad 27 m kw. więcej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że obywatele miasta żyją w przeważającej większości w mieszkaniach, a te w naturalny sposób są mniejsze niż domy dominujące na wsiach.

Na wsi domy są tylko teoretycznie większe

Większa powierzchnia nieruchomości nie przekłada się jednak w bezpośredni sposób na komfort życia mieszkańców obszarów wiejskich. Okazuje się bowiem, że średnia powierzchnia przypadająca na jedną osobę na wsi jest zaledwie o 1,5 m kw. większa od przeciętnej w mieście. Statystyczny mieszkaniec miasta dysponuje natomiast większą liczbą pokoi. Może to wynikać z faktu, że często w mieszkaniach mieszkają 1-2 osoby, podczas gdy w domu na wsi wciąż spotkać można wielopokoleniowe rodziny.

We Wrocławiu znaleziono 4 mln metrów

Według danych GUS, największe nieruchomości możemy znaleźć we Wrocławiu, gdzie średni metraż wynosi ponad 71 m kw. Na statystycznego wrocławianina przypada więc 31,8 m kw. lokalu. Jest to o tyle zaskakujący wynik, że jeszcze w 2009 r. średnia powierzchnia na osobę w tym mieście wynosiła 25,2 m kw. Pomiędzy 2009 r. i 2010 r. statystyki dotyczące łącznej powierzchni nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska powiększyły się aż o ponad 4 mln m kw. Liczba ta odpowiada 80 tys. przeciętnych mieszkań dwupokojowych, co odpowiada przynajmniej kilkunastomiesięcznej produkcji, i to nie tylko wrocławskich, ale wszystkich deweloperów w kraju (w 2013 r. oddali oni do użytkowania 57,5 tys. mieszkań). Wyjaśnień takiego skokowego wzrostu powierzchni przeciętnej nieruchomości we Wrocławiu można szukać m.in. w korekcie związanej z niedawno przeprowadzonym Spisem Powszechnym.

Na relatywnie wysoki komfort życia może także liczyć statystyczny warszawiak i poznaniak. Mają oni do dyspozycji przeciętnie 29,8 i 28,4 m kw. mieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że do tych szacunków przyjęto oficjalne dane na temat liczby ludności w danych miastach. Te nie uwzględniają jednak osób, które np. w Warszawie mieszkają, ale oficjalnie podają inne miejsce zameldowania lub zamieszkania.

fot. mat. prasowe

Powierzchnia mieszkań w Polsce

Według danych GUS, największe nieruchomości możemy znaleźć we Wrocławiu, gdzie średni metraż wynosi ponad 71 m kw.


Najmniejsze „M” w mniej zamożnych miastach

Na najgorsze warunki mieszkaniowe narażeni są mieszkańcy Kielc i Bydgoszcz. Tam średnia powierzchnia przypadająca na mieszkańca jest najniższa wśród miast wojewódzkich i wynosi po 23,2 m kw. Co więcej, w stolicy województwa świętokrzyskiego przeciętna liczba izb w przeliczeniu na osobę jest także najmniejsza w gronie miast wojewódzkich i wynosi 1,3. Na drugim biegunie jest Wrocław (1,8 izby na osobę), gdzie przeciętny mieszkaniec ma do dyspozycji prawie dwa pokoje.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: