eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2017

Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2017

2017-07-20 10:24

Sprzedaż mieszkania w Warszawie V-VI 2017

Warszawa © Prokreacja.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

106 dni – tyle wynosił na przestrzeni maja i czerwca średni czas oczekiwania na sprzedaż mieszkania w Warszawie – wynika z cyklicznego badania Metrohouse. To niemal taki sam rezultat, jaki udało się osiągnąć w poprzednio analizowanym okresie (105 dni). Dobrą wiadomością dla kupujących jest większy niż w ostatnim czasie zakres negocjacji cenowych. Średnio można utargować około 2 proc. Dla porównania, w marcu i kwietniu było to około 1,2 proc.

Stołeczne ceny


Najnowszy raport Metrohouse dowodzi, że w czerwcu średnia cena metra kwadratowego mieszkania sprzedawanego w Warszawie przez pośredników przewyższyła 7700 zł. Dziś już wiemy, że taki stan rzeczy nie utrzymał się zbyt długo - obecna stawka to 7425 zł, a więc dokładnie tyle, ile rok wcześniej. Co istotne, średnia ta dotyczy tylko i wyłącznie mieszkań z drugiej ręki, średnie ceny na rynku pierwotnym są nieco wyższe (7625 zł).

Tym, co w istnym stopniu wpływa na poziom cen, są niewątpliwie preferencje zakupowe kupujących. I tak np. wzrost popularności niewielkich lokali (kawalerek i kompaktowych M-3) często kupowanych z myślą o późniejszym wynajmie) automatycznie przekłada się na ich wyższą cenę. Podobną sytuację obserwujemy w przypadku mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów. Zwykle w koszyku transakcji takie oferty stanowią zaledwie kilka procent transakcji. Każdy większy udział takich transakcji ma wpływ na wzrost cen.

4500 zł – tyle najmniej płacono za m kw., ale jak podkreślają pośrednicy Metrohouse, w Warszawie w tej cenie nie uda się kupić mieszkania, do którego można by się wprowadzić bez nakładów na remont. Wyjątkiem mogą być lokale o większych powierzchniach położone w dzielnicach na obrzeżach miasta, gdzie zakup w granicach 5000 zł za m kw. jest możliwy. Najwyższe ceny m kw. w ostatnich miesiącach kształtowały się na poziomie 14000 zł, więc daleko tu jeszcze do cen powyżej 20000 zł za m kw., które pojawiały się niejednokrotnie w zestawieniach transakcji.

Czas sprzedaży i negocjacje cen


Maj i czerwiec nie przyniosły zmian jeśli chodzi o średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie. Obecnie wynosi on nadal w okolicach 3,5 miesiąca. Porównując to do sytuacji sprzed roku, jest to prawie o miesiąc lepszy rezultat. Jak zwykle kluczową rolę w procesie sprzedaży ma wystawiona cena ofertowa. Przy asekuracyjnym podejściu sprzedających (zawyżona początkowo cena, sondowanie rynku, cykliczne obniżanie ceny w oczekiwaniu na reakcję rynku) czas oczekiwania na transakcję znacznie się wydłuża. Natomiast statystyki pokazują, że sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji. Jeżeli za punkt bazowy przyjmiemy ostatnią aktualną cenę ofertową, to zdecydowany klient może utargować średnio 2 proc. ceny. Pamiętajmy jednak, że podczas procesu sprzedaży cena była zmieniana nieraz kilkakrotnie, więc kwota, którą otrzymuje sprzedający bywa z reguły daleka od tej, która pojawia się na początku okresu sprzedaży.

fot. mat. prasowe

Średni czas sprzedaży i wartość negocjacji

W porównaniu do poprzedniego badania średni czas oczekiwania na nabywcę mieszkania wydłużył się o zaledwie 1 dzień.


Popularność dzielnic


Niekwestionowanym liderem popularności w sieci Metrohouse jest Wola, gdzie w okresie maj – czerwiec br. doszło do największej liczby transakcji. Wola przyciąga bliskością centralnych rejonów miasta. Często zdarza się, że kupując mieszkanie nabywcy są przeświadczeni, że będą mieszkać w Centrum podczas gdy administracyjnie budynki należą już do dzielnicy Wola. Klienci cenią też różnorodność oferty rynkowej, a co za tym idzie, szeroki przekrój cen. Nie bez przyczyny Wola to także teren ekspansji inwestycji deweloperskich. Drugie miejsce zajmuje Białołęka, która kusi coraz lepiej rozwiniętą infrastrukturą oraz przede wszystkim cenami, które są średnio niższe o ok. 15 proc. od średniej warszawskiej. Kolejne rejony o wysokim zainteresowaniu klientów to Mokotów i Praga Południe. Obie dzielnice tradycyjne znajdują się w czołówce najchętniej wybieranych lokalizacji.

Metodologia badania
Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Średnią wartość negocjacji wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.