eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Rynek mieszkaniowy w Łodzi. Jest dobrze jak nigdy?

Rynek mieszkaniowy w Łodzi. Jest dobrze jak nigdy?

2017-10-07 00:40

Rynek mieszkaniowy w Łodzi. Jest dobrze jak nigdy?

Art Modern © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Łódź, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, przez wiele lat traktowane było nieco po macoszemu. Podobnie zresztą tamtejszy rynek mieszkaniowy. Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Łódź dynamicznie się rozwija, a drzemiący w niej potencjał nie umknął uwadze deweloperów. W minionym roku w byłej stolicy polskiego włókiennictwa sprzedano przeszło 2,2 tys. nowych lokali, a od zeszłego lata powstało 30 inwestycji mieszkaniowych. Eksperci OPG Property Professionals przewidują, że bieżący rok łódzki rynek pierwotny wspominać będzie jeszcze lepiej niż poprzedni.
Pod koniec I półrocza nr. działający na łódzkim rynku pierwotnym deweloperzy mieli w swojej ofercie około 3,3 tys. lokali mieszkalnych w blisko stu nowo powstałych inwestycjach, wliczając w to kolejne fazy zapoczątkowanych już wcześniej realizacji. Rośnie jednak nie tylko podaż, ale i popyt. Na przestrzeni 12 miesięcy (VI 2016 - VI 2017) do sprzedaży trafiło łącznie 2,6 tys. mieszkań, z czego 35% zostało już sprzedanych. Wyraźnie podnosi się także zapotrzebowanie na łódzkie cztery kąty - w minionym roku okazało się ono o ponad 1/3 wyższe aniżeli rok wcześniej.

Polesie dominuje, Śródmieście goni, Bałuty pięknieją


Analogicznie jak w minionym roku, najbardziej dynamicznie rozwijał się pierwotny rynek mieszkaniowy Polesia, a więc zachodnia część Łodzi. Milczeniem nie sposób również pominąć trzykrotnego wzrostu podaży w Śródmieściu, za którym przede wszystkim stoją cztery duże inwestycje: drugie etapy Pomorska Park (ponad 300 lokali), Ilumino (ponad 250 lokali) i Gdańska 141 (ponad 200 lokali), a także nowy projekt Neopolis (ponad 200 lokali). Warto ponadto zwrócić uwagę na rozwój oferty na Bałutach, co prawdopodobnie stanowi efekt coraz lepszego dostępu północnej części Łodzi do infrastruktury drogowej wokół miasta.

Jak podkreślają eksperci OPG Property Professionals, inwestorzy rozważający zakup mieszkania na Bałutach mają coraz większe pole manewru.
– Na północy Łodzi obserwujemy wyraźny rozwój kameralnych inwestycji wpływających pozytywnie na różnorodność oferty mieszkaniowej, aczkolwiek brakuje projektów, które na większą skalę porządkowałyby przestrzeń miejską. Brakuje dużych terenów inwestycyjnych. Wyjątkiem może być spodziewana inwestycja ATAL w kwartale ulic Drewnowskiej, Zachodniej, Lutomierskiej i Żytniej, naprzeciwko Manufaktury – ocenia Michał Styś, szef firmy. – Przykładów inwestycji napędzających odradzanie się kolejnych kwartałów jest więcej w południowej części miasta. Chociażby na Górnej, gdzie już wkrótce rusza II etap osiedla ART MODERN – dodaje.

Są mieszkania, są chętni


Dynamiczny wzrost popytu w zeszłym roku oraz stale poszerzająca się oferta stanowią dobry prognostyk dla deweloperów, którzy mają szanse zakończyć rok 2017 kolejnym wzrostem sprzedaży. Zwłaszcza, że w 2016 najwięcej mieszkań znalazło swoich nabywców dopiero pod koniec roku. Pomimo to, na cennikach póki co nie widać większych zmian.
– Łódzki rynek mieszkaniowy rozwija się dynamicznie, lecz stabilnie. Brak większych wahań cen można odczytywać jako równowagę pomiędzy popytem i podażą – wyjaśnia Andrzej Szczepanik, ekspert OPG Property Professionals. – Dla miasta to na pewno bardzo pozytywna wiadomość – dodaje.

To co warto odnotować to fakt, że z rynku praktycznie zniknęły oferty poniżej 4500 zł/mkw. Osoby poszukujące taniego mieszkania największą szansę na znalezienie dogodnej oferty mają na Polesiu i Górnej. Największy wzrost cen odnotowano na Bałutach i Widzewie. Średnie ceny ofertowe w 2016 w Łodzi kształtowały się na poziomie 4900 zł/mkw., zaś ceny transakcyjne – o blisko 150 zł/mkw. mniej.

Jak chcą mieszkać łodzianie?


Spore zmiany dotknęły strukturę oferowanych lokali. Po raz pierwszy w historii mieszkania 3-pokojowe i większe stanowiły ponad połowę wprowadzonych do sprzedaży lokali. W katalogach deweloperów prym po raz kolejny wiodły mieszkania o powierzchni ponad 60 mkw. Mniejszy wybór miały osoby poszukujące kawalerek oraz lokali 2-pokojowych. A o jakie metraże łodzianie pytali przez ostatni rok najczęściej?
– Obserwujemy ostatnio bardzo duże zainteresowanie lokalami małymi, poniżej 40 mkw., a także mieszkaniami do 60 mkw. – wyjaśnia Anna Kwaśny z biura sprzedaży osiedla ART MODERN. Jak dodaje, chętnych zyskują w Łodzi także formaty niestandardowe. – Wraca moda na lofty, dlatego w ramach II etapu inwestycji wprowadziliśmy do oferty klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 120 mkw. oraz warianty nieco bardziej kompaktowe: dwu- i trzypokojowe o powierzchni od 45 mkw. – dodaje.

Dobry prognostyk


W Łodzi buduje się coraz więcej, a znaczna część mieszkań znajduje nabywców już na etapie dziury w ziemi. Choć rynek najmu ma się dobrze, obserwowane zmiany w strukturze podaży mogą sugerować coraz większą chęć do osiedlania się w Łodzi. To dobry sygnał zarówno dla deweloperów, jak i miasta.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: