eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wybierasz projekt domu? Nie popełniaj tych błędów

Wybierasz projekt domu? Nie popełniaj tych błędów

2018-05-12 00:54

Wybierasz projekt domu? Nie popełniaj tych błędów

Projekt domu © HomeKONCEPT

Polacy decydujący się na kupno domu chętnie wybierają gotowe projekty. To z pozoru najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie wymaga jednak gruntownego przemyślenia. Błędy popełnione na etapie wyboru mogą bowiem sprawić, że wymarzony projekt domu nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również narazi nas na dodatkowe koszty lub wręcz okaże się niemożliwy do zrealizowania.

Przeczytaj także: Drożeje budowa domu. Zobacz, jak bardzo

Uwaga na przepisy


Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych na etapie wyboru gotowego projektu domu jest niezweryfikowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Jeżeli przy zakupie projektu domu nie uwzględnimy kąta nachylenia dachu, wysokości budynku, kolorystyki elewacji czy odległości, jaka dzieli dom od granic działki, to szybko może się okazać, że wpędziliśmy się w dodatkowe koszty związane z przebudową, modyfikacją projektu czy wręcz koniecznością zrezygnowania z niego.
- Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie wyboru projektu pracowni, która bezpłatnie zaproponuje domy dopasowane do posiadanej działki oraz wymagań inwestora. Wystarczy przesłać mapkę działki lub podać jej dokładną lokalizację - mówi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Dom za duży lub za mały


Doświadczenie pokazuje, że inwestorzy dość często wybierają projekt domu, który rozmiarem nie jest dopasowany do ich potrzeb. Warto pamiętać, że zbyt duży dom to wyższe koszty budowy oraz droższa aranżacja wnętrz. Wyższe będą również koszty jego eksploatacji i - co ma wcale niemałe znaczenie przy codziennym użytkowaniu - większy trud związany będzie z jego posprzątaniem.
- Zdarzają się także klienci, którym wręcz przeciwnie, zależy na budowie jak najmniejszego domu, a ten w niektórych przypadkach może okazać się za ciasny. Przed wyborem projektu należy zastanowić się, czy planujemy w przyszłości powiększenie rodziny, czy potrzebujemy pralni, spiżarni, pokoju dla gości, a może zamierzamy pracować w domu i dodatkowe pomieszczenie przeznaczone na gabinet okaże się niezbędne - zwraca uwagę właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Zarówno zbyt duża przestrzeń, jak i zbyt mała może negatywnie wpływać na estetykę całego domu.

Najkorzystniejszy jest taki projekt, w którym jest jak najwięcej powierzchni do mieszkania, a niewiele korytarzy. Poszczególne pomieszczenia powinny mieć takie metraże, aby każdy mieszkaniec czuł się komfortowo. Pamiętajmy, że im bardziej skomplikowany będzie układ funkcjonalny, tym koszty jego realizacji będą wyższe.

Nieprawidłowe usytuowanie domu


Niewłaściwe usytuowanie domu na działce względem stron świata skutkuje nieodpowiednim doświetleniem wnętrz, a tym samym wyższymi kosztami ogrzewania w zimie. Przykładowo strefa dzienna, a więc salon i jadalnia położone od strony północnej czy północno-zachodniej będą przez większą część dnia zaciemnione. Dlatego najkorzystniej usytuować je od południowego zachodu.
- Planując lokalizację domu, trzeba wziąć pod uwagę zagospodarowanie całej przestrzeni wokół, a więc tego, gdzie będzie znajdował się taras z ogrodem, garaż, podjazdy czy budynki gospodarcze - twierdzi Marcin Śniegowski.

Nieodpowiedni kształt bryły


Nie każdy projekt domu będzie pasował na konkretną działkę. Wąskie, zlokalizowane na stoku parcele czy te z wjazdem od południa, narzucają pewne ograniczenia. Na wąskiej działce najlepiej sprawdzą się domy długie i wąskie z poddaszem użytkowym. Należy też pamiętać o tym, że dom położony na działce z wjazdem od południa wymaga innej aranżacji niż dom z wjazdem od północy.

fot. HomeKONCEPT

Projekt domu

Warto pamiętać, że nie każdy projekt domu będzie pasował na konkretną działkę


Wybierając projekt domu, nie należy kierować się emocjami i samym wyglądem budynku. Najlepiej w tym przypadku skontaktować się z architektem, który wskaże nam rozwiązania warte wprowadzenia do domu oraz te, których realizacja jest niemożliwa bądź bardzo kosztowna. Najważniejsze jest to, aby dom, który wybudujemy, spełniał oczekiwania naszej rodziny i był dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kupno domu, projekt domu

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: