eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Letnie burze - jak chronić budynki?

Letnie burze - jak chronić budynki?

2018-07-21 00:44

Letnie burze - jak chronić budynki?

Burza © jcpjr - Fotolia.com

W minionym roku wyładowania atmosferyczne przyczyniły się do wybuchu aż 540 pożarów - wynika z danych zebranych przez Komendę Główną Straży Pożarnej. W ostatnich dniach najbardziej doskwierały nam wprawdzie ulewy, ale nie powinno to nas powstrzymać przed zabezpieczeniem swoich domostw również przed burzami. I nie chodzi tu wyłącznie o instalację piorunochronu.
Bieżący rok znowu zaskoczył nas pogodą. Najpierw mieliśmy rekordowo wręcz gorącą wiosnę, a potem wyjątkowo chłodny początek lata. Do rzadkości nie należały burze - przed tym zjawiskiem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegał Polaków już w maju. Informacje publikowane przez IMiGW są istotne nie tylko z punktu widzenia osób pracujących na powietrzu, planujących podróż czy organizację imprezy plenerowej, ale również z perspektywy właścicieli nieruchomości.

Jak zabezpieczyć dom przed burzami? Pierwszym krokiem powinna być oczywiście instalacja piorunochronu. Prawidłowo zainstalowana zewnętrzna siatka zwodów chroni budynek podczas bezpośredniego uderzenia pioruna, odprowadzając prąd piorunowy od miejsca uderzenia do ziemi. Jeśli instalacja została uszkodzona lub po prostu nie została zamontowana, uderzenie pioruna może doprowadzić do spalenia instalacji elektrycznej w całym domu, a w konsekwencji pożaru czy bardzo groźnego dla życia porażenia prądem w wyniku np. przebicia gniazdka sieciowego. Oczywiście odrębną kwestię stanowią koszty, jakie będziemy musieli ponieść w związku z koniecznością wymiany całej instalacji elektrycznej czy sprzętów elektrycznych, które również uległy zniszczeniu.

Natomiast równie ważnym zabezpieczeniem, o którym część z nas po prostu zapomina, są listwy przeciwprzepięciowe. Zdarza się bowiem, że w efekcie uderzenia w dom, ziemię lub wyładowania między chmurami nad budynkiem, uszkodzeniu ulega sprzęt elektroniczny znajdujący się w promieniu nawet 1,5 km. Koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy zł, szczególnie gdy korzystamy np. ze stacji multimedialnych składających się z telewizora, urządzenia nagrywającego, tunerów, zestawów głośnikowych itp.

fot. jcpjr - Fotolia.com

Burza

Pierwszym krokiem powinna być instalacja piorunochronu.


Czym rożni się listwa przeciwprzepięciowa od zwykłego rozgałęziacza? Po pierwsze, jest wyposażona we włącznik oraz bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu. Często tego rodzaju sprzęt jest także wyposażony w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe. To co ważne, to fakt, że poza dostarczeniem prądu do urządzeń, z których korzystamy na co dzień, tego rodzaju listwy chronią właśnie przed zagrożeniami wynikającymi z wyładowań atmosferycznych. Pozwalają także na łatwe i szybkie wyłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, gdy nie ma nas w domu.

Warto również sprawdzić, w jakim zakresie chroni nasz dom oraz jego wyposażenie nasza aktualna polisa ubezpieczeniowa.
– Często bywa tak, że przez wiele lat odnawiamy polisę ubezpieczeniową bez weryfikacji jej zakresu. W momencie wystąpienia pożaru lub przepięcia może więc okazać się, że koszty remontu oraz zakupu nowego sprzętu znacznie przewyższają te gwarantowane w ramach polisy. Dlatego warto ubezpieczać dom zawsze na tzw. wartość odtworzeniową – czyli taką, która pozwoli na doprowadzenie nieruchomości do stanu sprzed szkody, włączając w to również sprzęt elektroniczny. Co ważne – stopień jego zużycia nie ma znaczenia dla wysokości odszkodowania – mówi Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

Dom to miejsce, w którym po ciężkim dniu szukamy odpoczynku, bezpieczeństwa i spokoju. Zabezpieczmy więc odpowiednio nasze cztery kąty, aby letnie burze i nawałnice nie przeszkodziły nam w celebrowaniu letnich miesięcy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: