eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Budowa domów w Polsce: jak, gdzie i kiedy?

Budowa domów w Polsce: jak, gdzie i kiedy?

2019-03-16 00:35

Budowa domów w Polsce: jak, gdzie i kiedy?

Budowa domu © Deyan Georgiev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wygląda budowa domu w Polsce? Kto i dlaczego decyduje się na taki krok? Co przysparza największych trudności w trakcie prac budowlanych? Odpowiedzi na te pytania przynosi za sobą opracowany przez Oferteo.pl najnowszy „Raport o budowie domów”.

Polacy rozpoczynają budowę domu przed czterdziestką


Jak pokazuje badanie, marzenia o budowie domu najczęściej wcielamy w życie jeszcze przed 40-tką. 26% respondentów prace nad domem rozpoczęło w wieku 31-35 lat, a 23% podjęło ten krok pomiędzy 36 a 40 rokiem życia. Respondenci po 50-tce stanowią 9% badanych, a osoby poniżej 25. roku życia - zaledwie 4%. Podobne tendencje utrzymują się już od lat.

Duże miasta coraz mniej popularne


Podobnie jak wiek inwestorów, zmianie nie ulegają również preferencje Polaków co do lokalizacji domu - od lat najchętniej budujemy na terenach wiejskich (62% badanych). Na inwestycje w największych polskich miastach decyduje się coraz mniej osób. Z badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, wynika, że w miastach liczących od 251 do 500 tysięcy mieszkańców domy wybudowało jedynie 3% badanych. W ubiegłorocznej edycji raportu odsetek tych odpowiedzi wynosił 10%. Zauważalny jest zatem znaczny spadek zainteresowania budową na terenie dużych miast.

fot. mat. prasowe

Na jakim terenie powstał dom?

Preferencje Polaków dotyczące budowania domów na terenach wiejskich są niezmienne od kilku lat.


W 2018 roku najwięcej nowych domów powstało na terenie województwa mazowieckiego (14%) oraz śląskiego (12%). Najmniej inwestycji miało miejsce na terenach województwa świętokrzyskiego (2%) i podlaskiego (2%), czyli tych, które należą do najmniej zaludnionych w kraju.

Spełnienie marzeń czy po prostu oszczędność?


Od lat najczęstszym powodem, dla którego badani decydują się na budowę domu, jest realizacja marzeń – taką odpowiedź wskazało 53% badanych przez Oferteo.pl. Ponadto respondenci uważali, że bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie (41% odpowiedzi). Chęć posiadania ogrodu wyraziło 37% badanych, a potrzebę zwiększenia powierzchni mieszkalnej – 36%.

fot. mat. prasowe

Z jakiego powodu zdecydowali się Państwo na budowę domu?

Od lat najczęstszym powodem, dla którego badani decydują się na budowę domu, jest realizacja marzeń.


Popularnym powodem budowy domu była również przeprowadzka z miasta na wieś (24%), a także narodziny dzieci (17%).

Lepiej być przygotowanym na trudności


Budowa domu wiąże się również z wieloma trudnościami. Wyniki pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%) niż ze zbilansowaniem budżetu (27%).

Sporo kłopotów niosło też ze sobą znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej (35% wskazań) oraz nadzór nad jej pracą (26%).

fot. mat. prasowe

Co sprawiło Państwu największą trudność w związku z budową?

Wyniki pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%).

– Poszukiwanie ekipy warto zacząć jak najszybciej. Najlepsi mają zajęte terminy na długie miesiące wprzód – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając ekipę, warto sprawdzić opinie innych na jej temat, a nawet zobaczyć jej dotychczasowe realizacje. To w końcu ludzie, którzy będą odpowiadać za powstanie naszej największej życiowej inwestycji.

Organizacja przestrzeni w polskim domu


Wyniki ankiety pokazują, że badani najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (39%), dwie łazienki (74%) oraz kuchnię połączoną z salonem (79%). Osoby urządzające 5 sypialni i więcej stanowią jedynie 10% badanej grupy. Więcej niż dwie łazienki wymarzyło sobie 12% badanych, a osobną, zamkniętą kuchnię posiada 21% respondentów.

Metodologia badania
Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: domy, budowa domu

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: