eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości. 93% inwestorów na "tak"

Zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości. 93% inwestorów na "tak"

2020-01-31 10:01

Zrównoważony rozwój na rynku nieruchomości. 93% inwestorów na "tak"

Zrównoważony rozwój ważny dla inwestorów © Coloures-pic - Fotolia.com

O zmianach klimatu i jego negatywnych konsekwencjach jeszcze nigdy nie mówiło się tak dużo. Biorąc jednak pod uwagę skalę występowania anomalii pogodowych oraz postępującą degradację środowiska naturalnego, zarówno dyskusja na ten temat, jak i wdrażanie strategii prośrodowiskowych, są w pełni zrozumiałe. Niektóre z branż zabierają się za to nawet szybciej niż przewidywano. Takim przykładem są nieruchomości - wynika z opracowanego przez CBRE raportu „Market Outlook 2020. EMEA”.

Przeczytaj także: Jak branża nieruchomości powinna reagować na zmiany klimatu?

Jak czytamy w komunikacie z raportu CBRE, o uwzględnieniu w swoich decyzjach kwestii zrównoważonego rozwoju wspomina już 93% europejskich inwestorów z rynku nieruchomości. Prośrodowiskowa orientacja widoczna jest również wśród najemców - już 72% z nich preferuje obiekty z certyfikatem WELL, stanowiącym potwierdzenie zdrowych i komfortowych warunków dla użytkowników.

Takiemu podejściu należy wyłącznie przyklasnąć. Tym bardziej, że produkcja i transport materiałów budowlanych oraz sama budowa odpowiadają za 11% światowej emisji gazów cieplarnianych, a późniejsza eksploatacja (np. ogrzewanie zimą i chłodzenie latem) za 28% takiego zanieczyszczenia.

Jak jednak pisze CBRE, wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku zmiany przyspieszą. Branża nieruchomości zacznie przyjmować strategie i wprowadzać rozwiązania, które zminimalizują negatywny wpływ na środowisko. Przedstawiciele World Green Building Council przekonują wręcz, że przy wprowadzeniu odpowiednich zmian, do 2050 roku sektor nieruchomości może zminimalizować do zera emisję dwutlenku węgla.

fot. Coloures-pic - Fotolia.com

Zrównoważony rozwój ważny dla inwestorów

Inwestorzy na rynku nieruchomości zaczną wdrażać strategie minimalizujące negatywny wpływ branży na środowisko szybciej niż przewidywano - wskazuje raport CBRE.


Rynek nieruchomości podąża w dobrą stronę


Zrównoważony rozwój w branże nieruchomości oznacza m.in. ograniczanie emisji dwutlenku węgla poprzez produkcję części energii przez zamontowane na dachu instalacje fotowoltaiczne. Tego typu rozwiązania stają się coraz bardziej popularne dla m.in. budynków magazynowych i hal produkcyjnych, gdzie większość wytwarzanej energii z instalacji konsumowana jest na bieżąco, co stanowi najbardziej efektywny sposób ich użytkowania. Jednym z ostatnich przykładów takiego zainteresowania jest przeprowadzone dla jednego z klientów CBRE studium wykonalności instalacji fotowoltaicznych na budynkach magazynowych znajdujących się w okolicach Strykowa. Zaproponowano tam instalacje składające się łącznie z 4,5 tys. modułów, o łącznej mocy ok. 1,5 MWp. Instalacja tego typu jest w stanie pokryć znaczną część rocznego zapotrzebowania budynku magazynowego na energię elektryczną.

Inwestorzy chętnie sięgają po tego typu rozwiązania ponieważ wiedzą, że stanowią one ważny atut w walce o najemców, z których wielu także wdrożyło zasady ESG wewnątrz swojej organizacji. Certyfikaty LEED oraz BREEAM, które świadczą o przyjazności budynku dla środowiska – m.in. w zakresie zużycia energii, emisji zanieczyszczeń, zużycia wody, jakości środowiska wewnętrznego, czy dostępności budynków nie bez przyczyny są wymieniane wśród największych atutów inwestycji oddawanych do użytku. Dotyczy to nie tylko inwestycji biurowych, ale w coraz szerszym zakresie także rynku hotelowego czy magazynowo-produkcyjnego.

Przyszłość na zielono


Jak wskazują eksperci CBRE, przestrzeganie zasad ESG to nie wszystko. Skuteczna polityka środowiskowa w branży nieruchomości wymaga zwiększonej koordynacji działań różnych podmiotów zaangażowanych we wszystkie elementy powstawania i funkcjonowania budynków – inwestorów, deweloperów, doradców, najemców, zarządzających i użytkowników. Świadomość środowiskowa jest obecna na każdym etapie funkcjonowania nieruchomości, co widać m.in. w strategiach na 2020 rok zaplanowanych przez reprezentantów tego łańcucha. Jednak zdaniem ekspertów CBRE, w najbliższym czasie najbardziej widoczne będą zmiany na etapie budowy i wykończenia budynków.
- Budowa i eksploatacja budynków obejmuje aż 39% rocznej światowej emisji gazów cieplarnianych. To ogromne wyzwanie dla branży, która w obliczu aktualnych wydarzeń na świecie będzie musiała szybciej zderzyć się z tym zadaniem. Na szczęście technologia, którą teraz dysponujemy pozwala nie tylko minimalizować negatywny wpływ na środowisko, ale daje też korzyści w perspektywie długoterminowej, co zachęci właścicieli nieruchomości i firm do uwzględniania założeń ESG – mówi Jonathan Steer, dyrektor działu doradztwa budowlanego w Europie Środkowo-Wschodniej, CBRE.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: