eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Ateny i Warszawa - tu opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

Ateny i Warszawa - tu opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

2015-09-14 12:46

Ateny i Warszawa - tu opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

Ateny © sabino.parente - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jesli zamierzasz zainwestować w dom lub apartament wakacyjny, zwróć uwagę na nieruchomości zlokalizowane w Atenach, Warszawie, Istambule, Zagrzebiu oraz Pradze. Z raportu opublikowanego przez HomeToGo wynika, że właśnie w tych miastach wynajęcie apartamentu turystom może wygenerować największe zyski. Analizę oparto na porównaniu cen mkw. nieruchomości z kosztami noclegów, na jakie muszą być przygotowani urlopowicze.

Przeczytaj także: Masz mieszkanie w Warszawie lub Sopocie? Odcinaj kupony od turystyki

Podstawą wyliczeń zawartych w Raporcie Lato 2015 stały się dane rezerwacyjne pochodzące z bazy HomeToGo, zawierającej niemal 3 miliony ofert wynajmu mieszkań wakacyjnych z ponad 150 stron internetowych. Pod lupę wzięto m.in. ceny wynajmu w sezonie (lipiec-sierpień) oraz poza nim (wrzesień), a także zyskowność inwestycji w nieruchomość przeznaczoną pod tzw. wakacyjny wynajem w najważniejszych europejskich miastach.


Ateny, Warszawa i Istambuł - tu się opłaca


Z zestawienia wynika, że najbardziej dogodną lokalizacją dla osiągnięcia najwyższych zysków są Ateny. Nie jest to dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę krach na greckim rynku nieruchomości oraz niezmienność stawek, jakie truyści muszą tam płacić za zakwaterowanie. Współczynnik opłacalności wynosi tu 6,2 pkt. Na drugim miejscu rankingu uplasowała się Warszawa z wartością 4,5 pkt., a na trzeciej pozycji Istambuł z wynikiem 4,3 pkt. trzecim w rankingu Istambule. Najtrudniej będzie o zwrot z tego typu inwestycji w Londynie, gdzie m2 mieszkania kosztuje już ok. 90 000 zł.

Najdrożej w dużych miastach


Szczyt sezonu turystycznego nie ma większego wpływu na kształtowanie się cen wynajmu nieruchomości wakacyjnych w największych europejskich miastach będących jednocześnie popularnymi destynacjami urlopowymi. Stawki za noclegi utrzymują się tam na niezmiennym, wysokim poziomie. I tak za noclegi podczas tygodniowego pobytu 4 osób w pierwszym w rankingu Londynie zapłacimy aż ok. 7700 zł. Na wydatek rzędu 6500 zł należy przygotować się jadąc do Amsterdamu. Na kolejnych miejscach znalazła się Kopenhaga (ok. 6300 zł), Zurych (ok. 5300 zł) oraz Paryż (ok. 5000 zł). Co ciekawe, koszt mieszkania wakacyjnego w Warszawie wynosi tylko ok. 2300 zł, czyli jest o ponad połowę niższy niż w Paryżu.

fot. mat. prasowe

Ceny wynajmu zakwaterowania wakacyjnego

Mediana cen tygodniowego wynajmu w sezonie dla czterech osób wynosi w Grecji 3804 złote.


W regionach turystycznych taniej poza sezonem


Zgodnie z danymi z HomeToGo rekordzistami jeśli chodzi o różnice w cenie wynajmu apartamentów wakacyjnych w sezonie i poza nim są Włochy oraz Hiszpania. Ceny noclegu w tzw. Wenecji Euganejskiej (obejmującej m.in. Wenecję, Weronę, Vicenzę i Padwę), na Sardynii oraz na hiszpańskiej Costa Brava spadają o ok. 40%. Na północy Włoch koszty spadają z ok. 3200 zł do 1800 zł, na Sardynii z 3300 zł do ok. 2000 zł, na Costa Brava natomiast z ok. 3300 zł do 2150 zł. Bardzo opłacalne są również wrześniowe wakacje w krajach, do których Polacy podróżują najczęściej. 26% zaoszczędzimy decydując się np. na wrześniowy urlop w Chorwacji (cena noclegów spada z ok. 2400 zł do ok. 1800 zł).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: