eGospodarka.pl

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Masz mieszkanie w Warszawie lub Sopocie? Odcinaj kupony od turystyki

Masz mieszkanie w Warszawie lub Sopocie? Odcinaj kupony od turystyki

2016-03-14 14:26

Masz mieszkanie w Warszawie lub Sopocie? Odcinaj kupony od turystyki

Wynajem mieszkania turyście © fot. mat. prasowe

Rimini, Budapeszt, Ateny i Kraków. Te cztery miasta warto wziąć pod uwagę, planując inwestycyjny zakup mieszkania przeznaczonego na wynajem turystom - wynika z analizy przeprowadzonej przez wyszukiwarkę domów i apartamentów wakacyjnych HomeToGo.pl. W czołówce rankingu znalazły się również inne polskie miasta.

Przeczytaj także: Ateny i Warszawa - tu opłaca się kupić mieszkanie na wynajem

Analiza HomeToGo.pl stanowi część raportu na temat cen zakwaterowania wiosną i latem. Zestawienie objęło 37 krajów (45 popularnych destynacji turystycznych), a jego podstawą było porównanie ceny m2 nieruchomości w danej lokalizacji ze średnimi kosztami noclegu za m2, na jakie musi być przygotowany turysta wynajmujący mieszkanie.

Popularna destynacja - większy zysk


Na samym szczycie rankingu uplasował się włoski kurort Rimini, który zdecydowanie drożeje w sezonie wakacyjnym. Latem za tygodniowy nocleg w domu wakacyjnym trzeba zapłacić średnio 4238 zł*, co tylko potwierdza, że wynajem w szczycie sezonu jest dla właściciela najbardziej opłacalny. W TOP10 najbardziej opłacalnych z punktu widzenia wynajmującego lokalizacji znalazły się również kraje dotknięte przez niedawny kryzys na rynku nieruchomości. W greckich Atenach, hiszpańskiej Walencji, czy portugalskim Porto, ceny są relatywnie stabilne, a koszt m2 nieruchomości niższy niż przykładowo w Krakowie, czy Warszawie.

Polskie miasta liderami rentowności


W czołówce zestawienia HomeToGo znalazły się aż trzy polskie miasta. Kraków (4) oraz Warszawa (15) cechują się stabilnymi cenami wynajmu w sezonie wiosennym i letnim, a także relatywnie niską ceną za m2 mieszkania w porównaniu z innymi, często odwiedzanymi miejscami w Europie. Wynajem apartamentu na wakacje w Sopocie (9), podobnie jak we włoskim kurorcie, staje się znacznie droższy w okresie letnim, dlatego pomimo wysokiej ceny kupna m2, inwestycja powinna się szybko zwrócić.

Zachodnie stolice drogie w kupnie i wynajmie


Ze względu na zawrotne ceny kupna nieruchomości, również zwrot inwestycji za wynajem w zachodnich stolicach, szczególnie w Londynie (45) i Paryż (40) u, a także w Wiedniu (43) i Rzymie (44) zwrot nastąpi wolniej niż we wschodnich stolicach Europy. Cena tygodniowego pobytu dla 6 osób w Londyńskim apartamencie wyniesie 9183 zł latem i niewiele mniej, bo 8646 zł wiosną. W Budapeszcie (2) średnia cena wynajmu w tym samym czasie to około 1900 zł.

fot. mat. prasowe

Wynajem mieszkania turyście

Inwestycja w mieszkanie przeznaczone na wynajem turystom to propozycja godna rozważenia.


Rezerwacje w kurortach odbywają z większym wyprzedzeniem niż w miastach


Z danych HomeToGo wynika, że rezerwacje domów i apartamentów wakacyjnych w dużych europejskich kurortach odbywają się ze znacznym wyprzedzeniem. W Rimini i Sopocie turyści rezerwują domy na wyjazd sierpniowy 58 dni przed datą przyjazdu, a kwietniowy blisko miesiąc wcześniej. Dla pewności, że nieruchomość będzie miała pełne obłożenie zarówno w sezonie, jak i poza nim, warto zadbać o widoczność oferty w Internecie przez cały rok.

*Ceny dotyczą tygodniowego wynajmu domu lub apartamentu wakacyjnego dla 2-6 osób.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • mokka3 / 2016-03-22 15:02:01

    Jeszcze nie mam takiego mieszkania ale już o nim wielokrotnie myślałam, biorę pod uwagę kilka lokalizacji w tym Bernadowo Park w Gdyni bo ceny są tam znośne. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: