eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościAktualności › Jak mieszkają polscy studenci?

Jak mieszkają polscy studenci?

2015-10-02 12:58

Jak mieszkają polscy studenci?

Jak mieszkają polscy studenci? © Photographee.eu - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polscy studenci wynajmą jakiekolwiek mieszkanie posiadające drzwi i okna, jeśli tylko cena jest odpowiednio niska? Nic bardziej mylnego. Z badania przeprowadzonego przez Gumtree wynika, że uczelniani bywalcy preferują wygodę i ładne wyposażenie lokalu. Ważne są rzecz jasna kontakty ze współlokatorami, jednak, jak się okazuje, zdecydowana większość z nich potrafi się dogadać, a konflikty dotyczą najczęściej utrzymania czystości.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla studenta: najlepszych ofert już nie ma

Studenci preferują wynajem mieszkania


Zgodnie z badaniem, najczęściej spotykaną formą zakwaterowania studenckiego jest grupowy wynajem mieszkań od osób trzecich, tzw. flatsharing. Na taką formę kwaterunku decyduje się 69% studentów. Drugą pod względem popularności formą zakwaterowania jest akademik (14%), z kolei 9% studentów mieszka w domu rodzinnym. Około 4% badanych posiada własne mieszkanie, często również dzielone ze współlokatorami.

Olbrzymia większość wynajmujących w trakcie studiów mieszkania dzieli je z innymi osobami. Ze względu na ceny wynajmu nieruchomości, 45% wynajmuje jedynie miejsce w pokoju studenckim, dzieląc pomieszczenie z najczęściej 1 współlokatorem. Dokładnie połowa studentów zajmuje samodzielny pokój. Jedynie 5 procent może pozwolić sobie na najem kawalerki.

Koszty zakwaterowania do 700 zł


Zakwaterowanie to podstawowy wydatek w budżecie każdego studenta mieszkającego poza domem rodzinnym. Jego koszt różni się znacząco w zależności od miasta studiowania: weźmy dla przykładu 2 największe ośrodki akademickie: Warszawę i Kraków. W stolicy we wrześniu 2015 średnia cena najmu 2-pokojowego mieszkania to wg danych Gumtree ok. 2500 złotych. W Krakowie zaplacimy niespełna 1900 złotych. Prezentowane poniżej dane to średnia wydatków mieszkaniowych studentów z różnych polskich ośrodków akademickich.

fot. mat. prasowe

Koszt zakwaterowania

Tylko 9% studentów płaci za zakwaterowanie powyżej 1000 zł. Największa część mieści się w przedziale 501 - 700 zł


Poniższy wykres prezentuje najnowsze dane rynku najmu nieruchomości w 10 największych miastach w Polsce. Dane pochodzą z września 2015 i dotyczą średniej ceny najmu mieszkania 2-pokojowego w każdym z miast, cena została obliczona na podstawie ofert dostępnych na portalu Gumtree.pl.

fot. mat. prasowe

Koszt najmu 2-pokojowego mieszkania w poszczególnych miastach

Warszawscy studenci mają zdecydowanie trudniej pod względem finansowym niż ich koledzy z innych miast


Co ciekawe – porównując średnie ceny najmu w dwóch największych ośrodkach akademickich do wydatków mieszkaniowych, jakie ponoszą studenci w tych miastach, widać, że studenci w Warszawie wolą rezygnować z komfortu mieszkania (np.decydując się na współdzielenie pokoju), niż płacić więcej za wynajem. Struktura wydatków mieszkaniowych w obu miastach jest bowiem bardzo podobna.

Standard studencki to wygoda i ładny wystrój


Wbrew powszechnemu przekonaniu – studenci obecnie nie wybierają mieszkań o najniższym standardzie. Wygoda, wyposażenie i ładny wygląd mieszkania jest stawiany przez nich równie wysoko, co cena najmu. Mit „standardu studenckiego” jako mieszkania nadającego się do generalnego remontu powoli odchodzi do lamusa. 48% studentów ocenia swój standard mieszkania jako dobry, 31% jako bardzo dobry, a 9% – wspaniały. Niski standard deklaruje 11% badanych, 1% z kolei ocenia swoje zakwaterowania jako „bardzo słabe”.

 

1 2

następna

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: