eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Wyniki deweloperów nie powinny usypiać czujności kupujących

Wyniki deweloperów nie powinny usypiać czujności kupujących

2016-04-21 10:33

Przeczytaj także: Kupno mieszkania: rzadko sprawdzamy dewelopera

– Tymczasem brak solidności i odpowiednich standardów współpracy z kontrahentami nie wróży dobrze również klientom indywidulanym – przestrzega Mariusz Hildebrand, wiceprezes Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. - Choć spadek liczby upadłości firm z branży budowlanej w 2015 r. w porównaniu z 2014 r. nastraja optymistycznie, to jednak nie można zapominać, że budownictwo zawsze znajduje się w czołówce najbardziej ryzykownych biznesów – dodaje.

Aby sprawdzić przedsiębiorcę wystarczy znać jego NIP


Jakość i terminowość wykonania usługi ma w przypadku zakupu mieszkania niezwykle duże znaczenie i w 100 proc. nie zabezpieczy tego ustawa deweloperska, której zadaniem jest ochrona interesów kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Ustawa koncentruje się na tym, aby pieniądze klientów wpłacających kolejne raty za mieszkanie nie wpływały bezpośrednio na konto dewelopera, lecz na rachunek konkretnej inwestycji, nad którym pieczę sprawuje bank.

Raport o przedsiębiorcy można pobrać bez jego zgody, wystarczy znać NIP sprawdzanej firmy. Dokument pokazuje czy deweloper lub firma budowlana figurują w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na jaką kwotę zalegają oraz przez kogo zostały wpisane do bazy BIG. Informacja taka kosztuje 30 zł.

Raport o Przedsiębiorcy można uzyskać na trzy sposoby:


  • osobiście, w Punkcie Obsługi Klienta BIG InfoMonitor przy ul. Postępu 17A w Warszawie;
  • poprzez portal www.BIG.pl po uprzednim zarejestrowaniu.

Zawiera on informacje, czy firma figuruje w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na jaką kwotę zalega oraz przez kogo została dopisana.

Niezwykle ważne jest, aby poza sprawdzeniem wiarygodności finansowej dewelopera w BIG InfoMonitor upewnić się również:


  1. czy deweloper ma prawa do gruntu, na którym buduje, czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. Znając numer księgi wieczystej można zrobić to wchodząc na stronę internetową http://ekw.ms.gov.pl;
  2. zażądać przedstawienia ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, można ją zweryfikować w starostwie;
  3. zażądać zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i Urzędu Skarbowego;
  4. jeśli działa jako spółka zapoznać się z wypisem z Krajowego Rejestru Sądowego i składanym raz do roku sprawozdaniem finansowym.

Co kupującym mieszkania radzi Polski Związek Firm Deweloperskich:

  1. Warto dowiedzieć się czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jeśli nie, to w związku deweloperów można dopytać o jego reputację. Jak zapewnia PZFD przynależność do związku gwarantuje przestrzeganie Kodeksu Dobrych Praktyk oraz Zasad Umowy Deweloperskiej. Zgodnie z nimi żaden z członków PZFD nie podejmie się realizacji projektu, jeżeli uzna, że nie jest w stanie wykonać planowanej inwestycji terminowo i profesjonalnie.
  2. Na stronie internetowej dewelopera prześledzić zrealizowane do tej pory inwestycje. Im jest ich więcej tym lepiej.
  3. Porozmawiać z mieszkańcami oddanych budynków i dopytać o jakość i terminowość prac. Jak wyglądają doświadczenia w relacjach z deweloperem przed podpisaniem protokołu odbioru, a jak po.
  4. Ewentualnie poszukać takich informacji w sieci i na forach internetowych.
  5. Zwrócić też uwagę na całe osiedle – architekturę budynków, sposób zaaranżowania wspólnej przestrzeni, ilość zieleni, plac zabaw dla dzieci i jego usytuowanie, charakter i rodzaj osiedlowych sklepików i usług.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: