eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ubezpieczenie mieszkania: w spółdzielni czy na własną rękę?

Ubezpieczenie mieszkania: w spółdzielni czy na własną rękę?

2017-04-08 00:36

Ubezpieczenie mieszkania: w spółdzielni czy na własną rękę?

Jakie ubezpieczenie mieszkania? © fotomek - Fotolia.com

Ubezpieczenie mienia którym objęte są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe najczęściej ogranicza się do ochrony części wspólnych budynków. Właściciel, który chce ubezpieczyć swoją nieruchomość, musi zatem wykupić dodatkową, dobrowolną polisę, która chronić będzie tylko jego cztery kąty. Zakupu tego może dokonać u ubezpieczyciela, ale nie jest to jedyna możliwość. Alternatywą może być dołączenie do grupowego ubezpieczenia w spółdzielni lub wspólnocie i opłacanie składki wraz z czynszem. Czym różnią się te dwa rozwiązania? Jakie są ich zalety i wady?

Przeczytaj także: Sprawdź, czy masz właściwe ubezpieczenie nieruchomości

Przede wszystkim warto pamiętać, że w przypadku polisy grupowej nie istnieje możliwość wyboru ubezpieczyciela. Na tym jednak nie koniec ograniczeń.
– Mieszkańcy są również niejako zmuszeni zgodzić się na zakres ochrony oraz sumę ubezpieczenia, którą wcześniej zdołali wynegocjować zarządcy osiedla – do wyboru mają zazwyczaj kilka wariantów. Plusem tego rozwiązania jest niewątpliwie doliczana do każdego czynszu niska składka ubezpieczeniowa, która wynosi kilka czy kilkanaście złotych. Tymczasem indywidualne ubezpieczenie mieszkania pozwala rozłożyć roczną opłatę na co najwyżej cztery raty – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

W spółdzielni ubezpieczenie mieszkania tańsze, ale…


Ubezpieczenie mieszkanie obejmuje najczęściej ochronę elementów stałych (np. powłoki malarskie, gładzie, drzwi) oraz ruchomości (meble, sprzęt RTV itp.) przed zdarzeniami losowymi (np. powódź, zalanie) oraz kradzieżami z włamaniem. Często również uzupełnione jest o OC w życiu prywatnym i usługi assistance. Te elementy posiadają zarówno indywidualne, jak i grupowe ubezpieczenia. Różnica polega na tym, że w drugim przypadku nie są one "szyte na miarę", a więc właściwie nie ma możliwości dopasowania polisy do indywidualnych potrzeb. W praktyce oznacza to, że ryzyko braku możliwości zlikwidowania szkody lub otrzymania niewystarczającego odszkodowania jest większe w przypadku polis opłacanych w czynszu.

fot. fotomek - Fotolia.com

Jakie ubezpieczenie mieszkania?

Spółdzielnie umożliwiają właścicielom nieruchomości zakup grupowego ubezpieczenia. Grupowe polisy są tańsze niż kupowane indywidualnie, jednak nie zawsze gwarantują możliwość uzyskania rekompensaty po często występujących w mieszkaniach szkodach.


– Spółdzielnie starają się, aby „dopłata do czynszu” za ubezpieczenie mieszkania była jak najniższa, tak aby lokator nie odczuwał dużego obciążenia finansowego. Proponowane warianty ubezpieczenia grupowego najczęściej zawierają niskie sumy ubezpieczenia, co przekłada się na również niską składkę miesięczną. Niestety wiąże się to z ograniczeniem ochrony. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy maksymalne odszkodowanie na poziomie 5 000 zł w pełni zabezpieczy ubezpieczonego? – zauważa Andrzej Paduszyński.

W przypadku, gdy ubezpieczenie mieszkania kupowane jest indywidualnie, właściciele mieszkań wybierają ochronę z pełnym katalogiem ryzyk oferowanym przez ubezpieczycieli. Dobór odpowiedniego zakresu ubezpieczenia i indywidualnie określonych sum pozwoli nam w pełni zabezpieczyć się przed skutkami niespodziewanych zdarzeń. Na prośbę klienta ubezpieczyciele są również skłonni włączać do ochrony niestandardowe przedmioty, np. dzieła sztuki, co jest niemożliwe w polisach grupowych.
– Na pewno zaletą ubezpieczenia grupowego ze spółdzielni jest możliwość zakupu choćby podstawowej ochrony w niskiej cenie. Nie da się jednak ukryć, że gwarancję pełnej ochrony można otrzymać dopiero kupując ubezpieczenie mieszkania indywidualnie – dodaje ekspert Compensy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: