2018-01-08 12:51
Osiedle Art Modern © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy: rok 2018 nie będzie wiać nudą
Poprawia się siła nabywcza Polaków. Łączne dochody rodziny 2+1, gdzie oboje rodziców pracuje w średniej lub dużej firmie, zgodnie z danymi GUS wyniosły pod koniec zeszłego roku blisko 7 tysięcy złotych netto. Chcąc wprowadzić się do własnego M, rodzina ta może pożyczyć na 30 lat około 480 tysięcy złotych. To o 70 tysięcy złotych więcej, niż jeszcze rok temu. Tak dużej dynamiki nie widać wśród pracowników małych firm, aczkolwiek oficjalne statystyki może zaburzać rozpoznane zjawisko wynagradzania częściowo lub w całości poza systemem.
Na cenę metra kwadratowego mogą wpłynąć obserwowane podwyżki kosztów wykonawstwa, w szczególności robocizny. Objawi się to albo wzrostem cen mieszkań, albo zmniejszeniem marż deweloperskich. Już teraz deweloperzy kupują coraz droższe grunty, co wraz ze wzrostem kosztów produkcji może zwiastować zmiany na rynku. Dodatkowo do wzrostu średnich cen ofertowych pośrednio mogą przyczynić się wprowadzane coraz odważniej mieszkania z wyższych segmentów rynku.
fot. mat. prasowe
Osiedle Art Modern
W 2017 roku ceny mieszkań na rynkach pierwotnych w największych miastach utrzymywały się na względnie stałym poziomie
Wciąż mamy jeszcze do czynienia z niską inflacją. Jeśli w ogóle do podwyżki stóp procentowych dojdzie, to powinna być ona stosunkowo niewielka. Możemy przyjąć, że wzrost o 50 punktów bazowych zwiększy ratę kredytu o około 30 złotych na każde 100 tys. zł zaciągniętego zobowiązania.
W obliczu rosnących cen robocizny i coraz bardziej utrudnionego dostępu do wykonawców, wielu inwestorów pyta dziś o lokale, które trzeba jedynie umeblować, aby w nich zamieszkać. Sprzyja temu również fakt, że deweloperzy często nie określają kwoty, za jaką oddadzą dane mieszkanie do użytku. Kwota ta staje się wówczas przedmiotem negocjacji z klientem. Decydując się na zakup mieszkania na etapie tzw. „dziury w ziemi”, można liczyć na największe rabaty.
W dużych miastach nie brakuje tego typu projektów. Są to z reguły lokalizacje kameralne, nieco na uboczu centrum. Ten segment rynku postanowiliśmy uwzględnić także w inwestycji ART MODERN w Łodzi, czego wyrazem będzie 12 ekskluzywnych loftów w budynku XIX-wiecznej elektrowni parowej. Do oferty trafią zarówno klasyczne, dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 121 m2, jak też warianty kompaktowe: dwu- i trzypokojowe zaczynające się od 43 m2. Ich realizację planujemy rozpocząć jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.
oprac. : eGospodarka.pl
Rok 2021 na rynku nieruchomości to jedna wielka niewiadoma
Ceny mieszkań w IV kw. 2020 wyższe o 7,7%. Kredyty hipoteczne najtańsze w historii
Czy pandemia obniżyła ceny mieszkań?
Ceny mieszkań w Polsce rosły niemal najszybciej w UE
Jaki był rok 2020 na rynku mieszkaniowym?
Ceny mieszkań w górę, najem coraz tańszy
Jakie trendy na rynku mieszkaniowym w 2020 roku?
Ceny mieszkań na świecie rosną, a miały spadać. Także w Polsce
Rynek mieszkaniowy odpiera drugą falę pandemii. Ceny mieszkań rosną
karolina_kowalczyk / 2018-01-15 19:00:28
Szkoda tylko że tak długo trzeba czekać na decyzję kredytową. Ja już mam to na szczęście za sobą, bo już trochę minęło jak kupiłam mieszkanie z fabryki domów p. Kurpiewskiego. Płacę ratę praktycznie w takiej wysokości jak kiedyś czynsz za wynajem a to idzie na moje konto nie na cudze. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Proszę o wyjaśnienie znaczenia: rynek wtórny i rynek pierwotny.
Witam, moje pytanie dotyczy możliwości złożenia korekty za 2018 rok, w związku z nieuwzględnieniem ulgi rehabilitacyjnej w sytuacji, kiedy ...
Tarcza antykryzysowa 8.0. Dla kogo wsparcie?
Przelewy Elixir znowu ze wzrostami
Smartfon Samsung Galaxy XCover 5
Sporządzanie wniosków o pracę cudzoziemców bez podatku VAT
Zaniechana inwestycja nie pozbawia odliczenia VAT
Rynek pracy po roku z COVID-19
Zautomatyzowane cyberataki na aplikacje internetowe. Jak się chronić?