eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Znalezisko archeologiczne na placu budowy. Co robić?

Znalezisko archeologiczne na placu budowy. Co robić?

2018-07-11 10:47

Znalezisko archeologiczne na placu budowy. Co robić?

Ludzkie szczątki na placu budowy © Irina - Fotolia.com

Znaleziska archeologiczne w trakcie budowy to wcale nierzadki powód opóźnienia prac, a czasem wręcz czynnik, który uniemożliwia kontynuację inwestycji. Taki scenariusz może doczekać się realizacji np. w Krakowie, gdzie przy okazji prac przy budowie hotelu i apartamentowca odkryto ruiny średniowiecznego kościoła, klasztoru oraz szpitala, a także pochodzące z XIV wieku z przeszło 1600 ludzkich szkieletów. Co w takiej sytuacji musi zrobić inwestor?

Przeczytaj także: Prace budowlane: opóźnienie to nie zwłoka

Inwestor posiadał wszelkie pozwolenia


Znalezisko archeologiczne na krakowskiej budowie właściwie nie powinno być zaskoczeniem - prace budowlane prowadzone są bowiem w zabytkowej części miasta, w której znajdował się niegdyś kościół św. Jadwigi oraz szpital. Rozpoczęciu budowy towarzyszyło zresztą sporo emocji - inwestor otrzymał pozwolenie na realizację inwestycji wbrew licznym protestom mieszkańców i oraz radnych dzielnicy Stare Miasto.
– Znaleziska na placu budowy na pewno opóźnią inwestycję, ale nie oznaczają, że inwestor z niej zrezygnuje. Zgodnie z zapewnieniami inwestora, szczątki zostały zabezpieczone, przetransportowane i pochowane. Pozostaje jeszcze kwestia ruin i innych znalezisk archeologicznych. Konserwator zabytków może pozwolić na kontynuowanie przerwanych robót, jeśli dalsza budowa nie doprowadzi do ich uszkodzenia. Jeżeli jednak odkryty zabytek posiada wyjątkową wartość, konserwator zabytków może wstrzymać inwestycję nawet na pół roku – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

fot. Irina - Fotolia.com

Ludzkie szczątki na placu budowy

W przypadku odnalezienia szczątków ludzkich niezbędne jest zawiadomienie policji, która poinformuje o tym prokuraturę, a ta podejmie dalsze kroki w celu wyjaśnienia sprawy.


Co dalej z hotelem?


O ile małe przedmioty, jak monety czy naczynia, zabierane są z miejsca znalezienia, a po zbadaniu przez historyków zazwyczaj trafiają do muzeum, to gdy na placu budowy odnalezione zostaną np. fragmenty osady czy ruiny budowli sprzed kilku wieków, ze względu na ogromną wartość odkrycia konserwator zabytków może zlecić pozostawienie ich w miejscu znalezienia. W takiej sytuacji inwestorowi pozostaje rezygnacja z dalszych prac lub odpowiednie zabezpieczenie znaleziska archeologicznego i wkomponowanie go w powstający budynek.

Kiedy zawiadomić policję, a kiedy konserwatora zabytków?


Ustawa z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami określa obowiązki inwestora, który podczas robót budowlanych lub ziemnych natrafił na przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, że jest on zabytkiem. Artykuł 32. ustawy nakazuje wstrzymanie wszelkich robót mogących uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot, zabezpieczenie go przy użyciu dostępnych środków oraz niezwłocznie zawiadomienie o tym właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta lub prezydenta miasta. W przypadku odnalezienia szczątków ludzkich niezbędne jest zawiadomienie policji, która poinformuje o tym prokuraturę, a ta podejmie dalsze kroki w celu wyjaśnienia sprawy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: