eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plNieruchomościPorady › Ile kosztuje brak przeglądu kominiarskiego?

Ile kosztuje brak przeglądu kominiarskiego?

2018-09-12 13:36

Ile kosztuje brak przeglądu kominiarskiego?

Kominiarz © krizz7 - Fotolia.com

Ubezpieczenie domu i mieszkania to opcja, którą wybiera coraz liczniejsze grono Polaków. Kupując polisę, najczęściej decydujemy się na taką, która jest najbardziej dostosowana do naszych potrzeb i zapewnia nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również odpowiedni poziom odszkodowania w razie szkody. Warto jednak pamiętać o przeczytaniu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To właśnie w OWU ubezpieczyciele zamieszczają zapisy nakładające na ubezpieczonych pewien zakres obowiązków. Nieprzestrzeganie ich może nas niemile zaskoczyć.

Przeczytaj także: Letnie burze - jak chronić budynki?

Obowiązkowe przeglądy


Obowiązujące przepisy Prawa budowlanego stanowią, że obowiązkiem każdego właściciela domu jednorodzinnego jest okresowa kontrola i przegląd instalacji, w tym gazowej, elektrycznej i wentylacji. Przeważnie należy o nie zadbać raz w roku i to nikt inny niż właściciel lub administrator budynku muszą o tym pamiętać. W przypadku budynków wielorodzinnych sprawa jest mniej skomplikowana, ponieważ dbałość o przeglądy spoczywa tu na spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy. Obowiązkiem właściciela mieszkania jest jednak udostępnić swój lokal na czas wizyty fachowców.

Przegląd kominiarski a przepisy prawa


Jednym z przeglądów, który powinien odbywać się w naszym domu czy mieszkaniu raz do roku jest przegląd kominiarski. Przepisy prawa jasno określają, że zarówno zarządcy nieruchomości wspólnych (spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot) oraz właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani do regularnych kontroli i utrzymania w odpowiednim stanie instalacji gazowych i przewodów kominowych. Brak takiego przeglądu wiązać się może nie tylko z karą finansową od inspekcji budowlanej czy w skrajnych przypadkach także odcięciem gazu w mieszkaniu z uwagi na duże niebezpieczeństwo. Dotkliwe konsekwencje możemy ponieść także tracąc możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli posiadamy polisę i dojdzie do pożaru.

fot. krizz7 - Fotolia.com

Kominiarz

Zarządcy nieruchomości wspólnych oraz właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani do regularnych kontroli i utrzymania w odpowiednim stanie przewodów kominowych.


– Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu każdorazowo określany jest zakres ubezpieczenia. W OWU jasno wskazane są przypadki, w których ubezpieczyciel informuje o tym, kiedy poszkodowany otrzyma, a kiedy – nie otrzyma odszkodowania. Jednym z takich przypadków jest brak aktualnych przeglądów instalacji w domach – mówi Piotr Adamczyk – Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia

Przykre konsekwencje


Wykonywanie przeglądów leży po stronie właściciela. Jednak pamiętać należy o tym, że właściciel domu powinien mieć potwierdzenie jego wykonania.
– W przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel na pewno zapyta poszkodowanego o dokument potwierdzający wykonanie przeglądu. W przypadku wystąpienia szkody, gdzie przyczyną jest np. niedrożność przewodów kominowych, ubezpieczyciel poprosi o okazanie rachunku, paragonu, czy chociażby zaświadczenia od kominiarza – czeladnika lub mistrza w rzemiośle kominiarskim. Ważne, aby mieć taki dowód.
Pamiętajmy także, że konsekwencją niewywiązywania się z obowiązków, jak np. coroczny przegląd kominiarski, może być właśnie ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody – dodaje Piotr Adamczyk z Concordii Ubezpieczenia.

Zawierając umowę ubezpieczenia domu zawsze powinniśmy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Są tam wszystkie szczegóły ubezpieczenia wraz z naszymi obowiązkami - jako osoby ubezpieczonej. Jednocześnie, jeśli jesteśmy włascicielem domu, pamiętajmy o o czynnościach jakie są na nas nałożone (m.in. regularne przeglądy instalacji), z pełną dbałością o ich terminowość.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: